6 AĞUSTOS 2020 PERŞEMBE

MÜLTECİ DÜŞMANLIĞI ÜLKEYİ FAKİRLEŞTİRİR

İslam ülkelerinin göç konularında başarılı politikalar yürütmesi ve dayanışma içinde olması gerektiğini kaydeden Yasin Aktay, “Bir ülkede mülteciyle savaş, mülteci düşmanlığı ve yabancı düşmanlığı o ülkeyi fakirleştirir” dedi.


MÜLTECİ DÜŞMANLIĞI ÜLKEYİ FAKİRLEŞTİRİR

GÖÇ KONUSU ÇOK GENİŞ BİR COĞRAFYAYI ETKİLİYOR 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) iş birliğinde ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının katkılarıyla düzenlenen "Göç ve Diaspora" temalı "Ortadoğu ve Kuzey Afrika Düşünce Kuruluşları Buluşması" forumunda konuşan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, “Göç konusu çok geniş bir coğrafyayı etkiliyor. İnsanların eğitim ve kariyer gerekçeleriyle ya da daha iyi koşullarda yaşama arzusu ile göç ettiğini ancak iç savaşlardan ya da siyasi baskılardan dolayı topraklarını terk etmek zorunda kalanlar da var” diye konuştu.

TÜRKİYE, MÜLTECİLERİ MİSAFİR OLARAK KARŞILADI

Zorunlu göçün trajik sonuçları olduğuna anlatan Aktay, “Türkiye yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Türkiye, Suriyeli mültecilere 'mülteci' bile dememek gibi bir yaklaşımda bulundu, 'misafir, tanrı misafiri' demeyi tercih etti. Aşını paylaştı. Hem halkıyla hem devletiyle olabilecek en güzel şekillerde karşılamaya çalıştı" diye konuştu. İslam ülkelerinin de göç konularında başarılı politikalar yürütmesi ve dayanışma içinde olması gerektiğini kaydeden Aktay, "Bir ülkede mülteciyle savaş, o ülkeyi fakirleştirir. Mülteci düşmanlığı, yabancı düşmanlığı bir ülkeyi fakirleştirir" dedi.

GÖÇ ÜLKELERİ ZENGİNLEŞTİRİR

Forumda konuşan Dışişleri Bakanlığı İltica Dairesi Başkanı Bekir Utku Atahan, göç olgusunun tarih boyunca var olduğuna işaret ederek, göçün dinamiklerinin iyi analiz edilmesi ve göç konusunun iyi yönetilmesinin önemine işaret etti. “Göçün ülkeleri zenginleştirebilecek bir olgu, bireyleri ve ülkeleri zenginleştirebilir” diyen Atahan, “ABD, Kanada ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin göçlerle kurulduğunu ve göçmenlerin katkıları önemli” ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

  242862

-