25 EYLÜL 2020 CUMA

MÜSLÜMAN DÜNYASI GAFLETTEN UYANMALI

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Paşayeva, 'Müslüman dünyasının artık gafletten ayılması gerekiyor. Haçlı seferlerinin yeniden başladığını, canlandığını bilmeleri gerekiyor' dedi.


MÜSLÜMAN DÜNYASI GAFLETTEN UYANMALI

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeni güçlerinin 25 yıl önce gerçekleştirdiği "Hocalı Soykırımı"nın yıl dönümü dolayısıyla Bolu Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganira Paşayeva, Türkiye ile Azerbaycan'ın her zaman iyi ilişkiler içinde olduğunu söyledi.

Paşayeva, elden giden vatan topraklarının sadece Azerbaycan'ın, Bakü'nün kilidi olmadığını, İstanbul ile Ankara'nın da kilidi olduğunu ifade etti.

1 Milyon insan aynı acıyı yaşıyor

Dünyanın gözü önünde işgal edilen Hocalı'nın bir kasaba olmadığına dikkati çeken Paşayeva, şunları söyledi: "Hocalı bir şehirdi. Bir şehiri yeryüzünden sildiler. Karabağ, camisi yıkılmış, okulu yakılmış yıkılmış, nüfusun büyük bir kısmının katledersiniz çok küçük bir kısım kurtulmaz. Çok az insan kurtuldu Hocalı'da. Hocalı'dan kurtulmuş bir insan yoktur ki benim ailemden bir kişiye bile dokunmadılar diyebilecek. Onlarca çocuk anne ve babası yok. Onlarca insanın ya annesi ya babası yok. Düşünün ki insanlar sağ kalmış, kurtulmuş ama ayağı kopmuş, soğuk ciğerlerine işleyerek yıllarca hastalıkla mücadele etmiş. Yıllarca da ailesinin acıları ile çırpınıyor."

Hocalı'dan sağ kurtulan çok az insanın şu anda hayatta olduğunu, 25 yıldır kendi evlerinden uzakta yaşadıklarını kaydeden Paşayeva, . "Hocalı ile Karabağ ve 7 bölgemizde 1 milyon insan aynı acıyı yaşıyor. Bütün dünyanın gözü önünde bunlar yapıldı. Siz batıdan bir ses duyuyor musunuz? Avrupa'dan bir ses duyuyor musunuz? Rusya'dan bir ses duydunuz mu? Duymadınız duyamazsınız" ifadelerini kullandı.

‘Türkiye'nin gücü bizim gücümüz, bizim gücümüz Türkiye'nin gücüdür'

Gittiği her Türk ve Müslüman ülkesinde kendi durumlarını anlattığını belirten Paşayeva, şunları kaydetti: "Müslüman dünyasında biraz daha çok konuşuyorum. Müslüman dünyası artık gafletten ayılması gerekiyor. Haçlı seferlerinin yeniden başladığını, canlandığını bilmeleri gerekiyor. Artık uyanmaları gerekiyor. Çünkü, bizim insanımız 1 milyon göçmen olunca biz nerede bu Müslüman dünyası dedik. Hristiyan dünyası Ermenistan'ın yanındayken Müslüman dünyası yoktu. Türkiye ve Pakistan dışında kimse yoktu yanımızda. Türkiye'nin gücü bizim gücümüz, bizim gücümüz Türkiye'nin gücüdür. Türkiye ne kadar güçlenirse Türk Müslüman dünyası güçlü olacak. Azerbaycan ne kadar güçlenirse Türkiye'de, Tük devletleri toplulukları da Kafkasya da kendisini o kadar güçlü hissedecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

  656992

-