MÜZİĞİN GÜCÜ VE NAMJOO’NUN GÖZYAŞLARI  

İyi bir eser ortaya koyuyorsanız her dilden, dinden insanın ruhuna dokunuyorsunuz demektir. İranlı sanatçı Mohsen Namjoo da sıradışı sesi, konuşturduğu telli enstrümanı ve olağanüstü sahne performansıyla Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nu dolduran onlarca hayranının ruhuna dokundu. ‘Iraneh Khanom’ şarkısını icra ederken gözyaşlarını tutamayan Namjoo uzun sure ayakta alkışlandı.


MÜZİĞİN GÜCÜ VE NAMJOO’NUN GÖZYAŞLARI   

İranlı müzisyen, söz yazarı ve müzik bilimcisi Mohsen Namjoo, İstanbul'da hayranlarıyla bir araya geldi. Eserlerinde İran müziğini modern ezgilerle bir araya getiren sanatçı, "İstikbal Harbiye Açıkhava Konserleri" kapsamında ilk kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda konser verdi.

Namjoo, genelde verdiği konserler sırasında konuşma yapmadığını belirterek, "İran'da ekonomik durumlar ne kadar kötü olsa da buraya beni izlemeye gelen İranlı dostlara çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Türk dostlarıma da misafirperverliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hepinizi seviyorum." ifadelerini kullandı.

‘İstanbul Hatırası'nı Türkçe icra etti

Konserde, Kürtçe, Farsça ve Türkçe şarkılar seslendiren Namjoo, aralarında "Khan Baji", "Dele Zaram", "Ey Sareban", "Zolf Bar Bad Made" ve "Shirin Shirinam"ın bulunduğu sevilen eserlerinin yanı sıra, Türkçe olarak daha önce Sezen Aksu'nun seslendirdiği ve Aysel Gürel'in sözlerini kaleme aldığı "İstanbul Hatırası" adlı şarkıyı söyledi.

Uzun süre sahnede kalan Namjoo, konserde gitarın yanı sıra, setar ve dutar çaldı. Sanatçı, "Iraneh Khanom" şarkısını seslendirirken de göz yaşlarını tutamadı.

İran'ın "Bob Dylan"ı olarak gösterilen ve İran ve Batı müziğini kendine has yorumuyla harmanlayan sanatçıya, konserde İranlı ve Türk hayranları yoğun ilgi gösterdi.

Ayrıca ünlü sanatçıya sahnede bateride Yahya Alkhansa, elektro gitarda Anders Nilsson, bas gitarda Sean Conly eşlik etti.

 Herkesi ağlatan şarkı

Müziğiyle ve sesiyle tüm seyircilerin ruhuna dokunan Mohsen Namjoo'nun gözyaşlarını tutamadığı ‘Iraneh Khanom' şarkısı Şah yüzünden sürgünde yaşayan Azeri Türkü Rıza Berahani'nin, vatan özlemini anlattığı, ‘İran Hanım Ziba' (Güzel Kadın İran) şiirinden bestelenmiş:

“Gebermenin ne olduğunu bilmiyorsun ki, geberiyorum

ama sen ey güzel kadın bilemezsin ki

Şimdi her şeyim senin olsun, gerçi burada da, orada da bir evim yoktur

Başım yok ki leğen getiresin de başımı sana armağan edeyim

Seninleyim ey güzel güzel kadın İran…

Sensiz dilenciyim, dünya sokağının dilencisi.”

 

Yorum Yaz

  315424

-