MÜZİK, SİNEMA VE ŞOV DÜNYASINDA FUHŞA 'BATI'Ş


MÜZİK, SİNEMA VE ŞOV DÜNYASINDA FUHŞA 'BATI'Ş

Ahlâki değer tanımayan batıl kültürün sinema ayağı Hollywood'un taciz ve tecavüzcü sapıkların elinde olduğunu gösteren Weinstein skandalının üzerinden uzun bir süre geçmeden, bu kez de kadınlardan oluşan Pussycat Dolls grubunun eski bir üyesinden Amerikan şov dünyasının bir fuhuş batağı olduğu itirafı geldi. Henüz ergenlik çağında Pussycat Dolls üyesi olan Kaya Jones, şöhret basamaklarının her birinin sektördeki yöneticilerin yataklarından geçtiğini anlattı.

ABD'de peş peşe gelen taciz ve tecavüz itirafları İngiltere'de ise “iş yerlerinde yaşanan cinsel saldırıları” gündeme getirdi. Yapılan bir araştırma İngiltere'deki iş yerlerinde kadınların en az yarısının, erkeklerin de beşte birinin cinsel saldırı mağduru olduğunu ortaya koydu.

Öte yandan mültecilere yönelik düşmanca tutumuyla eleştirilen Almanya'da patlak veren skandalda güvenlik güçlerinin sığınmacı kadın ve çocukları fuhuşa sürüklediği anlaşılırken; Müslüman düşmanlığında batıyla yarışan Budist Myanmar askerlerinin Arakan'da tecavüz ettiği Müslüman mağdurların birçoğunun da çocuk olduğu belirlendi.

ŞÖHRET OLMAK FUHUŞTAN GEÇİYOR

Altı kadından oluşan Amerikalı meşhur Pussycat Dolls grubunun 2005 yılına kadar üyesi olan Kaya Jones, ‘Weinstein skandalı' ile ABD'de gündeme gelen “fuhuş bataklığındaki şov sektörü” ile ilgili yeni itiraflarda bulundu. Pussycat Dolls grubunda ve müzik sektöründe öne çıkabilmek, meşhur olabilmek ve kalabilmek için fuhuş yapmaya zorlandıklarını açıklayan Kaya Jones, bu istekleri geri çevirdiği için gruptan ayrılmak zorunda kaldığını söyledi. Rezaleti şahsi sosyal medya hesabından dile getiren Jones, kendisinin ve grubun diğer üyelerinin sektörün üst düzeyde yer alan adamlarına pazarlandığını, bu kişilerin tarafından taciz edildiğini kaydetti.

MÜZİK SEKTÖRÜNDE HER ŞEY YALAN

Henüz 19 yaşındayken rezil sektöre düşen Kaya Jones, ancak 33 yaşına geldiğinde başına gelenlerin bir bölümünü açıklamaya cesaret ederken; “İnsanlar bana sektörde yaşananların ‘ne kadar kötü olduğunu' soruyor. Başıma gelenler hayallerime, gruptaki arkadaşlarıma ve 13 milyon dolarlık bir anlaşmaya sırt çevirecek kadar kötü. Oysa 1 numara olacağımızı biliyorduk” şeklinde konuşuyor. Jones'un “1 numara olacağımızı biliyorduk” ifadeleri, “Dinleyicilerin sizi bir numaraya taşıyacağını nereden biliyordunuz” sorusunu akıllara getirdi. Jones'un bu sözleri ‘Müzik dünyasında kimin bir numara olacağına, kimin batıp kimin çıkacağına, kimin meşhur olacağına sektördeki güç sahipleri karar veriyor. Ellerindeki güçlü medya imkanları ile de toplumları yönlendiriyorlar' şeklinde yorumlandı. 

DİĞER BİR FUHUŞ BATAKLIĞI DA HOLLYWOOD

Kaya Jones'un içini dökmesine yol açan hadise geçtiğimiz günlerde, neredeyse çalışmadığı ünlü oyuncu kalmayan Hollywood'un 65 yaşındaki yapımcısı Harvey Weinstein'ın nasıl bir ahlaksız sapık olduğunun ortaya çıkmasıydı. 40'tan fazla Hollywood oyuncusu kadın yıllar süren sessizliklerini bozarak, kariyerlerinin bir döneminde zorla da olsa Weinstein tezgahından geçtiklerini açıkladı. Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow ve Rose McGowan gibi meşhur Hollwood oyuncuları Weinstein'ın taciz ve tecavüzüne uğradıklarını anlattı. Geçtiğimiz Pazar günü ise listeye iki kadın daha eklendi.

ALÇAKLAR, ÇOCUKLARA TECAVÜZ ETMİŞLER

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) üyesi olarak Bangladeş'in Cox's Bazar şehrinde cinsel şiddet gören kadınlar için kurulan sağlık merkezinde ebelik yapan Aerlyn Pfeil, Arakan'da tecavüze uğrayan ve kliniğe başvuran Müslüman kadınların yüzde 50'sinin 18 yaşında veya daha küçük olduğunu, hatta 10 ve 9 yaşında çocukların dahi bulunduğunu açıkladı. The Guardian'a konuşan ebe Pfeil, “Tecavüz mağdurlarıyla yaptığım görüşmelerde bu kadınların en iç acıtıcı ve yaygın isteği, yeni bir kıyafet oluyor çünkü aradan haftalar geçmesine rağmen üstlerinde hala tecavüze ve zulme uğradıkları kıyafetler var” dedi.

İŞ YERİ DEĞİL TACİZ YERİ!

İngiliz Kraliçesi'nin yayın kuruluşu BBC adına yapılan bir araştırma, İngiltere'deki iş yerlerinde kadınların yarısından fazlasının, erkeklerin beşte birinin tacize uğradığını ortaya koydu. ABD'li sapık yapımcı Weinstein skandalının ardından birçok kişi sessizliğini bozarken, İngiltere'de konu farklı bir boyutta gündeme geldi.

ALMAN GÜVENLİK GÜÇLERİNİN FUHUŞ SKANDALI

Almanya'da özel bir güvenlik şirketi çalışanlarının mülteci kadınları fahişelik yapmaya teşvik ettiği ortaya çıktı. Alman kanalı ZDF'ye konuşan Berlin merkezli bir güvenlik şirketinin sosyal hizmet uzmanları; barınaklarda kalan mültecilerle önce güvenlik görevlilerinin temas kurduğunu ardından devreye giren kadın tüccarlarının kadınlarla birlikte çocukları da hedef aldığını açıkladı.

YALANLARKEN SAÇMALADI

Kaya Jones'in içinde daha fazla tutamayıp açıkladığı gerçekleri reddeden Pussycat Dolls'un kurucusu Robin Antin, “Jones 15 dakikalığına meşhur olmak için böyle açıklamalar yapıyor” derken; Jones'in bu kirli şöhret merdivenlerini tırmanırken kendi isteğiyle neden grubu bıraktığı ve elinin tersiyle milyon dolarları neden ittiği sorusuna ise cevap veremedi.

SKANDALLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR

Bugüne kadar 300 Oscar adaylığının 81'ini kazanan sapık yapımcı Weinstein hakkında New York ve Londra'da soruşturma yürütülüyor.  Ancak bu skandalın buz dağının sadece görünen yüzü olduğunu söyleyen Hollywood içinden gruplar, tacizle suçlanan ancak hadiselerin üstü örtülünce kurtulan Bill Cosby ve Roman Polanski meşhur isimlerin de soruşturulmasını istiyorlar.

BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

İngiliz oyuncu Lysette Anthony, 1980'lerde yapımcı Weinstein'ın Londra'daki evinde kendisine tecavüz ettiğini söyledi. 1992 yılında tecavüze uğradığını söyleyen diğer oyuncu ise kimliğini gizledi. Yüzsüz Weinstein oyuncuların rızası olduğunu ileri sürerken, Hollywood'da yaşanan rezaletin uzun süredir prova odalarında konuşulduğu, perde arkasında çok daha büyük ve sayısız sapıklıklar yaşandığı belirtiliyor. Bataklığa dönüşen sektörün goygoycusu Oscar Ödül Törenleri kurulu göstermelik bir tepki ile sapık yapımcıyı Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nden kovduklarını açıkladı.

GAME OF THRONES OYUNCUSU DA İTİRAF ETTİ

Şöhretler bataklığındaki itiraflara son olarak Türkiye'de de bilhassa gençlerin ahlakını bozmak için medya eliyle yaygınlaştırılan Game of Thrones isimli dizinin oyuncusu Lena Headey'in açıklamaları eklendi. Weinstein'ın reddedildiğinde çok sinirlendiğini söyleyen oyuncu Headey, “Asansör yukarı çıkıyordu ve ben Harvey'e, ‘İşten başka hiçbir şeyle ilgilenmiyorum, lütfen başka bir sebep için oraya sizinle gireceğimi düşünmeyin, hiçbir şey olmayacak' dedim. Ben konuştuktan sonra sessiz kaldı, çok sinirliydi. Beni asansöre geri götürürken kolumun arkasını çok sıkı bir şekilde tuttu. O sırada kendimi tamamen güçsüz hissettim. ​Ardından fısıldayarak bu olanlardan kimseye bahsetmememi söyledi. Arabaya binip ağladım” dedi.

WITHERSPOON: 16 YAŞIMDA TACİZE UĞRADIM

16 yaşındayken bir yönetmenin tacizine uğradığını söyleyen Oscar ödüllü oyuncu Resse Witherspoon ise tüm kariyeri boyunca cinsel saldırılara maruz kaldığını anlatttı. ELLE's Women'ın Los Angeles'ta düzenlediği etkinlikte konuşan oyuncu, “Bu hafta Hollywood'daki kadınlar için, dünyadaki tüm kadınlar için, farklı durumlardaki erkekler için ve çirkin gerçekleri tekrar yaşamak ve hatırlamak zorunda kalan endüstriler için çok zordu” dedi.

SESSİZ KALMAYA ZORLUYORLAR

Uğradığı tacizden “gerçek bir tiksinti” hissettiğini belirten Witherspoon, “Aynı zamanda bana bu işin bir koşulunun da sessiz kalmak olduğunu hissettiren ajans ve yapımcılara da kızgınım. ​Kariyerim boyunca birçok kez rahatsız edildim ve cinsel saldırıya uğradım. Bunlar hakkında çok sık konuşmam ama son günlerde halı altına süpürmemiz gereken şeyler hakkında konuşan cesur kadınları gördükten sonra, ben de yüksek sesle konuşmak istedim. Çünkü bu hafta kendimi tüm kariyerim boyunca hissettiğimden çok daha az yalnız hissettim” ifadelerini kullandı.

BİRÇOĞU 12-13 YAŞLARINDA

İsmini açıklamayan bir uzman, Myanmarlı askerlerin tecavüz ettiği mağdurların birçoğunun 12 - 13 yaşlarındaki kız çocukları olduğunu kaydetti. Arakan'ın Buthidaung şehrinden kaçıp Bangladeş'e sığınan 27 yaşındaki bir Müslüman kadın ise, askerlerin kocasıyla babasını katlettiğini, 14 yaşındaki kız kardeşine de tecavüz ettiğini anlattı. Ordunun kadınları ve erkekleri ayırıp, bütün kadınları ormana götürdüğünü ve bazılarını seçtiğini anlatan genç kadın; “Küçük kız kardeşimi götürürlerken ağladım ama onları durduramadım. Birçok kadın ve kıza tecavüz ettiler. Köyden ayrıldıklarında kardeşimi aramaya gittim ve çok sayıda cesetle karşılaştım. Kardeşimi bulduğumda hayatta olup olmadığını dahi bilemeyecek vaziyetteydi” diye konuştu.

PATRONLAR VE AMİRLER BAŞI ÇEKİYOR

BBC'nin yaptığı ankete 2 binden fazla kişi katılırken, tacize uğradığını söyleyen kadınların oranı yüzde 63, erkeklerin oranı ise yüzde 79 çıktı. Mağdurlar tacizlerin uygunsuz yorumlardan, fiziki saldırılara kadar bir çok farklı şekilde tezahür ettiğini bildirdi. Kadınların yüzde 30'u patron ya da amirlerini işaret ederken, erkeklerde ise bu oran yüzde 12. BBC'ye konuşan Cambridgeli Sarah Killcoyne, çocukken okulda öğretmeni, üniversitedeyken bir profesörün tacize uğradığın söyledi.

 

 

Yorum Yaz

  199266

-