14 AĞUSTOS 2020 CUMA

NATO’DAN MALİ’YE ‘ÖRTÜLÜ’ OPERASYON

Uzmanlar Mali’ye düzenlenen askeri operasyonun bir NATO operasyonu olabileceğine işaret ediyor. NATO'nun, Mali'deki askeri müdahale konusunda 'açık kapı' siyaseti uyguladığına dikkati çeken Mısırlı siyasi analist Tevfik Ganim, “Kuzey Afrika'da sömürge geçmişine sahip Fransa, coğrafî ve tarihî açıdan Afrika'ya en yakın devlettir ve NATO'nun bölgede izlediği 'açık kapı' siyaseti çerçevesinde, doğrudan askerî müdahaleyi üstlenmiştir.


NATO’DAN MALİ’YE  ‘ÖRTÜLÜ’ OPERASYON

Diğer NATO'ya üyeleri ise, askerî ve lojistik destek sağlayarak, 'doğrudan olmayan müdahale' siyaseti gütmektedir”' görüşüne yer veriyor. Öte yandan müdahale öncesi BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağıran Fransa, konsey üyelerini bilgilendirdi. AB ise dışişleri bakanlarını Mali gündemiyle olağanüstü toplantıya çağırdı. Fransa'nın Mali işgalini değerlendiren Batılı uzmanlar, “Mali ya Somali gibi istikrarsızlaşacak ya da Sudan gibi bölünecek” diyor.

MALİ OPERASYONU İLE ASLINDA SAHEL COĞRAFYASI MI HEDEFLENİYOR?
Batı Afrika ülkelerinden Mali'nin işgal edilmesinin 'Fransa'ya ait bir savaş' olmadığını açıklayan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Cezayir'deki rehine krizine değindiği konuşmasında, “NATO, El Kaide üzerindeki baskıyı arttırmalı. Bunun için de Kuzey Afrika'da daha etkin bir şekilde görev almalı. Teröristlere bir karış yer bırakılmamalı” çağrısında bulundu. Panetta'dan sonra İngiltere Başbakanı David Cameron da Cezayir ve Mali'deki krizlerin bölge ülkelerine yayılma eğilimini hatırlatarak, Batılı ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

Washington ve Londra'dan gelen eşzamanlı bu çağrılar dünya medyasında akıllara ABD'nin 7 Kasım 2002'de devreye soktuğu Pan-Sahel Girişimi projesini getirdi. Terörle savaş kapsamında oluşturulan Pan-Sahel Girişimi'nin amacı “Eritre, Sudan, Çad, Nijer, Moritanya, Senegal, Libya, Cezayir ve Fas'a uzanan Müslüman Afrika coğrafyasının El Kaide Mağrib ve diğer İslami örgütlerden temizlenmesi” olarak açıklanıyor. Dünya medyasında yapılan yorumlarda da Fransa'nın 'terör bahanesiyle' Mali'yi işgali, bu projenin hayata geçirilmesinin ilk adımı olarak görülüyor. Nitekim 2004 yılında Afrika'daki ülkelere müdahale etmeyi amaçlayan 'AFRICOM' ordusunu kuran ABD, 2013 yılında 35 Afrika ülkesine asker göndereceğini açıkladı.

MALİ OPERASYONUNDA MAAŞLAR NOBEL BARIŞ ÖDÜLLÜ AB'DEN!
Mali'yi “terör” bahanesiyle işgal eden Fransa'nın savaş masraflarının, geçen yıl Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edileceği ortaya çıktı. Afrika ülkeleri, ABD, İngiltere ve Rusya'nın askerî ve lojistik desteğinden sonra Avrupa Birliği de, ekonomik krizde olmasına rağmen Fransa'ya mali destek sözü verdi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yaptığı açıklamada, AB'nin Mali'deki krizin çözümünde ve Fransa'nın finansal olarak desteklenmesinde aktif rol oynamak istediğini söyledi. AB'nin Mali'ye verilmek üzere geçen yıl ayırdığı 111 milyon Euro'luk yardımın Afrikalı askerlerin maaş ve masraflarına harcanacağı ileri sürüldü.

ASKERLER FRANSA'DAN, PARALAR JAPONYA'DAN
Mali'de Fransa ve Afrika Birliği öncülüğünde askerî operasyonu yürüten koalisyona en büyük mali destek Japonya'dan geliyor. Japonya, Mali'deki askerî operasyonlara 120 milyon Dolar maddî yardımla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 96 milyon Dolar'la ABD bulunuyor. Almanya öncülüğündeki Avrupa Birliği'nin mali yardımı ise 67 milyon Dolar.

OPERASYON TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ACI SONUÇLAR DOĞURUYOR
Operasyondan 700 Bin Çocuk Etkilendi: BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, 15,5 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 700 bin çocuğun krizden etkilendiğini belirtti. UNICEF, bu çocuklardan 200 bin kadarının okula gidemediğini, Ocak 2012'den bu yana ülkenin kuzeyindeki 115 okulun kapalı, yağmalanmış ya da yıkılmış olduğunu, bazılarında ise patlamamış bombaların bulunduğunu vurguladı. Kuzeyde birçok öğretmenin bölgeyi terk ettiği, kuzeydeki evini terk eden çocukların da gelmesiyle güneydeki okullara öğrenci akını olduğu kaydedildi.
Yarım Milyon İnsan Yerinden Edildi: BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu Direktörü John Ging, Mali'deki temaslarının ardından döndüğü New York'ta basın toplantısı düzenledi. Ging, Mali'de krizin başından bu yana 170 binden fazla insanın komşu ülkelere kaçtığını, 260 bini aşkın kişinin de ülkede evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirterek, yerlerinden ayrılmak zorunda kalanların sayısının 430 bini geçtiğini söyledi. Mali'nin kuzeyinde yaşanan açlık ve güvenlik sorunlarına işaret eden Ging, 585 binden fazla kişinin acil yiyecek yardımına ihtiyaç duyduğunu belirtti. Ging, bu bölgelere yeterli yardım ulaştıramadıklarını dile getirerek, söz konusu yardımlar için acilen 153 milyon Dolar'a ihtiyaç olduğunu ancak bugüne kadar bu rakamın sadece 17 milyon Dolar'ının taahhüt edildiğini bildirdi. John Ging, krizin en çok çocukları etkilediğine de değinerek, birçok öğrencinin eğitiminin yarım kaldığını, sağlık koşullarının da kötüye gittiğini kaydetti.

Fransa Bölgeye Yeniden Yerleşiyor: 2013 yılının ilk ayında başlatılan askeri operasyonun kısa süreceği ve Fransa'nın bölgeden hemen çekileceği en yetkili ağızlardan dile getirilmiş olmasına karşın Mali'deki Fransa varlığı devam ediyor. Öte yandan 2013 yılı sonlarında Fransa'nın Orta Afrika Cumhuriyeti'ne de bir askerî operasyon hazırlığına girişmesi, Fransa'nın Afrika'daki sömürgelerine geri döndüğünü gösteriyor.

Yorum Yaz

  924318

-