27 OCAK 2020 PAZARTESİ

NATO HEM İSPANYA’YI HEM DE AVRUPA’YI PARÇALAYACAK

İspanya’da başlattıkları bağımsızlık mücadelesi başarısızlıkla sonuçlanan Katalanlar pes etmiyor. Belçika’ya sığınan eski Katalonya Özerk Yönetimi eski Başkanı Puigdemont, Avrupa’nın bölünmesine ve yeni bir iç tartışmaya yol açtı. Mücadelelerini NATO ve AB’nin fiili “başkenti” konumundaki Brüksel’e taşıyan Katalanlar, seçim çalışmalarını buradan yürüteceklerini açıkladı. Gelişmeler batıda büyüyen ayrılıkçı hareketlerin NATO ve AB tarafından açıktan desteklediğinin bir işareti olarak yorumlanıyor


NATO HEM İSPANYA’YI HEM DE AVRUPA’YI PARÇALAYACAK

AYRILIKÇILAR ‘NATO'YA' SIĞINDI

27 Ekim'de Katalonya'da ilan ettikleri bağımsızlık hareketinin başarısız olması üzerine ülkesinden kaçan, İspanya yargısı tarafından onlarca yıl hapis cezası istenen ve haklarında Avrupa çapında tutuklama ve iade etme emri çıkartılan eski Katalonya Özerk Yönetimi eski Başkanı Carles Puigdemont ve 4 bakan, NATO ve AB'nin merkezi olarak bilinen Belçika'ya sığındı. Gelişme NATO ve AB'nin bir yönetim stratejisi olarak değerlendiriliyor.

AYNI SENARYO SAHNEDE

NATO ve AB, Belçika üzerinden 1990'larda da ETA'yı desteklemişti. ETA'cıların “İspanya'da adil yargılama olmayacağı” gerekçesiyle iade edilmemesi Belçika ile İspanya ile arasındaki ipleri germişti. Katalan lider Puigdemont'un, son 20 yılda teröristlikle suçlanan 5 kişiyi İspanya'ya iade etmeyen Belçika'da ETA'cıların avukatı Paul Bekaert'ı seçmesi NATO ve AB'nin benzer bir senaryoyu piyasa sürdüğü şeklinde değerlendiriliyor.

NATO VE AB'NİN ‘BARINDIRMA ÜSSÜ'

NATO ve AB ayrılıkçılara ve terör örgütlerine Belçika üzerinden ev sahipliği yaparken, AB terör listesinde yer alan PKK'lılar da Belçika'da kendi evlerinde gibi yaşıyorlar. Öyle ki Belçikalı İstinaf Mahkemesi, bir yargılamada PKK'lılar için “terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılanamaz” kararı vermiş, PKK'nın “uluslararası silahlı mücadele yürüttüğü” ileri sürmüştü. Kırmızı bültenle aranan bir çok PKK'lıya “yasal sığınma hakkı” dahi verildi.

FETÖ VE DHKP-C'LİLER CİRİT ATIYOR

Himaye edilen diğer terör örgütü ise DHKP-C ve FETÖ. Belçika mahkemeleri 2006'da DHKP-C elebaşı Dursun Karataş'a hapis cezası vermiş, ancak 2007'de “adli hata” diyerek beraat ettirmişti. Bununla da yetinmeyen mahkeme DHKP-C'yi “terör örgütü” olarak nitelemeyi de reddetmişti. Ne AB'nin ne de Belçika'nın terör örgütleri listesinde yer alan FETÖ de, Belçika Aktif Dernekler Federasyonu ismiyle ülkede rahatça cirit atıyor.

Detaylar için görsele tıklayınız...>>>

KAÇAK HAİNLERİN SIĞINAĞI BELÇİKA

 

Yorum Yaz

  555197

-