25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

Kemal Çiftçi

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR!

Kemal Çiftçi

Milli ve dini bayramlar, toplumların şuuraltını harekete geçiren, öze dönüşü hızlandıran dönemlerdir. Biz de bu Ramazan Bayramı dolayısıyla kaybolan değerlerimizi hatırlamaya çalışalım.

Bir an için durmak ve düşünmek gerekiyor. 21.yüzyılda yaşıyoruz. Teknolojinin zirvesindeyiz. Ama bu teknolojileri insanın hayrına mı istihdam ediyoruz? Yoksa daha çok savaşmak ve daha çok insan öldürmek için mi kullanıyoruz? İletişim araçları ve sosyal medya çok yaygınlaştı. Ama insanlar arası iletişim neredeyse yok oldu. Kalabalıklar içinde yalnızlık yaşayan bireylere döndük. Sosyal medya her an yanı başımızda.  Ama bu bizi sosyalleştirmiyor. Bilakis asosyal ve melankolik kimlikler üretiyor. İnsanımsı robotlar yapıyoruz. Öte yandan insanımız robotlaşıyor.

Nobel ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz, “”Eşitsizliğin Bedeli” adlı kitabında şöyle diyor:  “Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikâyesi sizin için azim ve başarı hikayesi olabiliyor.”

Stiglitz'in altını çizdiği konuları özetlediğimizde, aslında nasıl bir dünyada yaşadığımızı görüyoruz.  Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi. Ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3.Dünya ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı… Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!

Ahlak ve erdem gibi değerler çok uzaklarda şimdi. Miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!

Dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var! Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

"Serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı. Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.

Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerekiyor. Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar... Hindistan'da 1 milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyor.

Sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı. Yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok. Çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.  Dünya nüfusunun % 50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1'ine sahip. Dünya nüfusunun % 1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50'sine sahip.

Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor.

“Nerede o eski bayramlar” demek yerine, “nerede o eski insanlar” diye sormak daha doğru galiba.

Ramazan bayramınızı tebrik ediyorum. Tefekküre vesile olması dileğiyle…

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  378125

-