26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

NETANYAHU CAMİ DUVARINA PİSLİYOR

İşgalci İsrail polisi tarafından önceki gün öğle namazı sonrası tüm kapıları kapatılan Mescid-i Aksa’nın kapıları yeniden Müslümanlara  açıldı.  Hamas yöneticilerinden Husam Bedran da, işgal altındaki Batı Şeria'nın İsrail ile doğrudan çatışmaya noktasına geldiğini belirtti. Öte yandan iç siyasette köşeye sıkışan ve yolsuzluktan yargılanan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Türkiye’ye ve Başkan Erdoğan'a saldırmaya devam ediyor.


NETANYAHU CAMİ DUVARINA PİSLİYOR

İşgalci İsrail polisi, Mescid-i Aksa'nın içerisinde yer alan polis karakoluna "molotofkokteyli" atıldığı iddiasıyla önceki gün öğle namazının ardından Harem-i Şerif'in içerisinde yer alan Kubbetu's Sahra'ya baskın düzenledi ve içeride bulunan Filistinlilere, Mescid-i Aksa'nın imamlarına ve görevlilerine saldırdı. Pis postallarıyla Mescid-i Aksa'yı  kirleten ve Harem-i Şerif'te vakit ezanlarının okunmasına da izin vermeyen İsrail gorilleri tüm giriş ve çıkışları kapattı. Onlarca Filistinliyi gözaltına alan İsrail askerleri, dün işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan El-Halil ve Selfit kentinde de 2 Filistinliyi şehit etti.

Tepkiler çığ gibi büyüdü

Tepkilerin çığ gibi büyümesiyle Mescid-i Aksa'nın kapıları dün sabah erken saatlerde İsrail polisi tarafından tekrar açıldı. İşgalcilerin geri adım atmasının ardından Filistinliler ve orada bulunan ziyaretçiler sabah namazını Harem-i Şerif'te eda etti.

Harem-i Şerif'in kapılarının yeniden açılmasıyla ilgili Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden ve İsrail polisinden henüz bir açıklama yapılmadı.

Mescid-i Aksa yetkilileri iddiaların asılsız ve olayın bir kurgudan ibaret olduğunu belirtirken, Haremi Şerif'in Rahmet Kapısı'nın 22 şubatta açılmasından bu yana İsrail polisinin sürekli Filistinlileri provoke ettiğini söylemişti.

'Batı Şeria İsrail'le doğrudan çatışmaya yaklaşıyor'

Öte yandan Hamas yöneticilerinden Husam Bedran, "Batı Şeria günbegün işgalcilerle doğrudan ve kapsamlı bir çatışmaya yaklaşıyor" uyarısı yaptı.

Sosyal medya hasabından; son günlerde El-Halil ve Selfit kentlerinde şehit olan Filistinlilere, Mescid-i Aksa'da ve İsrail hapishanelerinde tırmanan gerginliğe, siyasi ufkun bulunmaması ve ekonomide gerilemeye dikkati çeken Bedran, tüm bunların direniş motivasyonunu artırdığını belirtti.

Bedran, "İsrail, eğer halkımızın Filistin içindeki durum veya uluslararası karmaşıklıklar nedeniyle direnişi bırakacağını düşünüyorsa, bilsin ki biz yılmaz bir halkız." ifadelerine yer verdi.

Filistin'de Siyonist zulüm sürüyor

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor. Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 430'u idari tutuklu, 270'i çocuk olmak üzere yaklaşık 6 bin Filistinli bulunuyor. İsrail "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hâkim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Yolsuzlukla yargılanan Netanyahu Erdoğan'a saldırıyor

Erdoğan'a ‘Türkiye'nin diktatörü' diyen Netanyahu'ya tepkiler ard arda geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Einstein'ın "Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemektir" sözüyle yanıt verdi. Fahrettin Altun, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 29 Ocak 2009'da Davos'ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu'nda dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e yönelik konuşmasının görüntülerini paylaştı.

AK Parti Milletvekili ve Hükümet sözcüsü Ömer Çelik de, "Diktatör ifadesini yeryüzünde görevde bulunan siyasiler içerisinde kendisine en çok yakışan ifade olarak Sayın Netanyahu'ya iade ediyorum." diyerek, şu açıklamayı yaptı "Böyle bir ırkçının, kendi vatandaşlarını bile birinci sınıf-ikinci sınıf diye nitelendiren bir kişinin, Cumhurbaşkanımız hakkında haksız ve ahlak dışı bir şekilde 'diktatör' ifadesini kullanması bizim için olsa olsa bir şeref sebebi olur."

Yorum Yaz

  896749

-