28 MAYIS 2020 PERŞEMBE

ÖLÜM POŞETLERİNİ TABİATA ATMAYIN

Sağlık ve sıhhat açısından dehşet saçan naylon poşetlerin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de üretimi azaltıldı. Buna bağlı olarak vatandaşın naylon poşet kullanımı azaldı. Lakin bilinçsizce tabiata atılan poşetler, kuşlara zarar veriyor ve ölümlerine neden oluyor.


ÖLÜM POŞETLERİNİ TABİATA ATMAYIN

10 YILDA BİN 250 LEYLEĞE HALKA TAKTIK

Leyleklerin göç yollarını, ölüm nedenlerini ve dağılım alanlarını inceleyen Doç. Dr. Ortaç Onmuş, elektrik direklerinin üzerindeki platformlarda yuvalayan leylekleri takip ettiklerini ve her birinin kimlik bilgilerinin yer aldığı halkalar taktıklarını anlattı. 10 yılda bin 250 leyleğe halka taktıklarını söyleyen Onmuş, "Bu oldukça yüksek bir sayı. akiplerimiz sonucunda ne kadar yıl yaşadıklarını, ne zaman tekrar üremek için geldiklerini, doğdukları yumurtadan çıktıkları bölgeye gelip gelmediklerini ve neye ihtiyaçları olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

ÇÖP VE POŞETLERİ YUVALARINA GETİRİYOR

Yapılan halkalama çalışmalarının sonucunda leyleklerin ölüm sebebine ilişkin ciddi veriler de elde ettiklerini söyleyen Onmuş, "Halkaladığımız 100 leylekten 6'sının ayaklarına ip ya da poşet dolanması sonucu öldüğünü tespit ettik. Leylekler balya iplerini, doğaya atılan çöp ve poşetleri, yumuşak olması için yuvalarına getiriyor. Bu ipler leyleklerin ayağına dolaşınca onların ayaklarını kopartıyor. Çiftçilerimize ve köylülerimize balya ve saman iplerini doğaya atmamasını tavsiye ediyoruz" dedi.

 

Yorum Yaz

  554250

-