14 AĞUSTOS 2020 CUMA

ÖNÜNE GELENİ BİÇEN ABD BAŞKANI TRUMP’IN KELLESİ KOLTUKTA

Gün geçmiyor ki ABD için tarihin sonunun yaklaştığına işaret eden bir gelişme yaşanmasın. Bunun en büyük göstergesi Trump’ın kendisi...


ÖNÜNE GELENİ BİÇEN ABD BAŞKANI TRUMP’IN KELLESİ KOLTUKTA

Gün geçmiyor ki ABD için tarihin sonunun yaklaştığına işaret eden bir gelişme yaşanmasın. Bunun en büyük göstergesi Trump'ın kendisi. Bir yandan ABD başkanlık koltuğuna oturduğundan beri züccaciye dükkânına dalan fil gibi hareket eden Trump yürüttüğü siyasetle adını andığı her yeri karıştırmaya devam ederken, diğer yandan da iyice sallanan koltuğunu koruma mücadelesi veriyor. Seçim sürecinde Hillary Clinton'a karşı harekete geçirdiği FBI'ın görevden aldığı başkanını yerden yere vuran Trump'a karşı büyüyen öfke ise taşmış durumda. FBI'ın en tepedeki 10 isminin ABD Başkanı'na karşı mahkemede şahidlik yapacağı konuşulurken, ülkede yükselen faşizm dalgasına karşı da istifalar peş peşe geliyor, ayrılıkçılar ise hazırlık yapıyor. Seçimlerde Rusya ile işbirliği yapmakla suçlanan Trump için 16 savcının görev aldığı bir soruşturmada, Mike Flynn'ı koltuğundan eden Büyük Jüri'nin Trump'a yöneleceği bildiriliyor. Derin Amerika'nın kendi içinde güç mücadelesinin ABD'yi paralaması bekleniyor.

TRUMP'A FBI DA KARŞI

Trump'ın seçimlerde içindeki bir klikten büyük destek aldığı, seçimlerden sonra ise sık sık ağır şekilde eleştirdiği ve geçtiğimiz aylarda da başkanını görevden alarak büyük bir darbe vurduğu Amerikan iç istihbarat servisi FBI'daki küreselci kanadın rövanşa hazırlandığı iddia ediliyor. ABD'de Trump'ı koltuğundan indirmek isteyen çevreler, FBI'ın eski ve yeni en tepedeki isimlerini sahaya sürecek. Eski Direktör James Comey ile birlikte FBI Direktör Yardımcısı Andrew McCabe, FBI Baş Müsteşarı James Baker ve FBI Hukuk Müşaviri David Bowdich dâhil kurumun on kişilik üst düzey çalışanı Trump'a yönelik yürütülen soruşturmada şahidlik yapacak.

CLINTON İÇİN HAZIRLADILAR, TRUMP'IN BAŞINI YAKACAK

Bill Clinton'un görevde olduğu sırada yargılanması için ABD Senatosundaki Cumhuriyetçilerin, 56 sayfalık bir raporla “görevde olan başkan yargılanır” raporunun Trump'ın başını da yakması bekleniyor. Geçmişte ABD Başkanı olarak soruşturulan Bill Clinton'ı örnek göstererek hazırladıkları mezkûr raporun şimdi Cumhuriyetçi Trump'a uygulanabilecek olması, Cumhuriyetçilerin kendi ayağına sıktığı kurşun olarak değerlendiriliyor.

İSTİFALARLA TRUMP'I SIKIŞTIRIYORLAR

ABD Başkanı Trump'ı bağnazlık ve terörizmi desteklemekle suçlayan ABD İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Richard Trumka ile Müdür Vekili Thea Lee; Trump'ın iş dünyasıyla fikir alışverişi yapabilmek için kurduğu Danışmanlar Konseyinden istifa etti. Trump' karşı yapılan açıklamada, “Böyle bir başkanın konseyinde oturamayız. Trump'ın bugünkü konuşması KKK (Ku Klux Klan) ve Neo-Naziler hakkında dün zorla yaptığı açıklamaları tersine çevirdi” ifadelerini kullanırken, Trump'ın Danışmanlar Konseyinden son 48 saatte istifa edenlerin sayısı 6'ya çıktı. Daha önce de Intel CEO'su Brian Krzanich, Under Armour CEO'su Kevin Plank, Merck CEO'su Kenneth Frazier ve Amerika İmalat Birliği Başkanı Scott Paul istifalarını açıklamıştı.

FLYNN'IN KELLESİNİ ALAN JÜRİ, TRUMP İÇİN DE KURULDU

ABD seçimleri döneminde ekibiyle birlikte Rusya ile işbirliği yapmakla suçlanan Trump hakkında, Özel Müfettiş Robert Mueller ve 16 ABD bağımsız savcısı soruşturma yürütüyor. Mueller'in Trump için ABD yasalarında önemli bir yeri olan “Büyük Jüri”yi kurduğu kaydedildi. ABD tarihinde daha önce haklarında Büyük Jüri kurulan Richard Nixon ve Bill Clinton, komisyonda çapraz sorguya tabi olmuşlardı. ABD Başkanı'ndan önce kendisi için Büyük Jüri kurulan Trump'ın A takımındaki Mike Flynn, 23 gün sonra istifa etmek zorunda kalmıştı.

 

 

Yorum Yaz

  368356

-