5 HAZİRAN 2020 CUMA

OSCAR ÖDÜLÜNE ADAY 'BIRAKMA BENİ' FİLMİ VİZYONDA

Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteci çocukların çektiği zorlukları farklı bir bakış acısıyla ve en gerçek haliyle beyaz perdeye taşıyan 'Bırakma Beni' filmi 21 Eylül'de vizyona girdi. Yapımcısı ve yönetmenliğini Bosnalı Aida Begic'in yaptığı filmin galası Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşti. Filmin galasına kültür sanat camiasından, televizyon camiasından ve birçok yönetmen ve yapımcı katıldı. 'Bırakma Beni' 2019 Akademi Ödülleri'nde Oscar adayı oldu.


OSCAR ÖDÜLÜNE ADAY  'BIRAKMA BENİ' FİLMİ VİZYONDA

Sümeyye Meral YARDIM

Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic'in merakla beklenen filmi 'Bırakma Beni' vizyona girdi. Katıldığı ulusal ve uluslararası film festivallerinde izleyicinin takdir beğenisini kazanan Bırakma Beni filminin ilk kez Türkçe dublajla Türk seyircisinin karşısına çıkıyor. Kurgu ile gerçeğin, bireysellik ile toplumsallığın uyumunu içerisinde harmanlayan film, trajedinin yanında mizahın da imkanlarını kullanarak son ana kadar  sıkılmadan izlenecek bir gerçeklik sunuyor.

HİKAYENİN KAHRAMANLARI TAMAMEN GERCEK KİŞİLER

Senaryosu gerçek bir hikayeye dayanan filmin oyunculuğunu ise yine hikayenin gerçek kahramanları üstleniyor. İç savaş nedeniyle Türkiye'ye  sığınmak zorunda kalan yetim çocukların oynadığı 'Bırakma Beni' filmi nihayet seyirciyle buluştu. Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begic'in yazıp yönettiği filmin galası ise geçtiğimiz akşam, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yüzlerce konuğun yoğun ilgisi ile gerçekleşti. Filmde oynayan Suriyeli cocuklar 'Bırakma Beni' filmiyle 7'den 70'e büyün seyirciye savaşın ve göçün çocuklar üzerindeki etkisini göstermek, yetimlik meselesi için farkındalık yaratmak istiyor.

Galası yapılan filmde açılış konuşması gerçekleşmeden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katılamadıkları için üzgün olduklarını belirtip tebriklerini telgraf yoluyla bildirdi. Açılış konuşmasını filmin yönetmeni Seyyid Muhammed Emin El Hüseyin yaptı. Ardından filmde rol alan İsmail Hakkı da konuşma yaparak şunları dile getirdi "Yetimlerin bize değil,bizim yetimlere ihtiyacımız var. Biz bu yetimlerin hakkını gözetmek zorundayız. 'Bırakma Beni' filmi bize çok güzel kapılar açtı" dedi. Son olarak konuşan filmin yazarı ve yapımcısı Bosnalı Aida Begic ise katılımcılara teşekkür ederek : 4 milyon Suriyeli mülteciye kapılarını açan Türkiye'ye teşekkür ederim. Çocuklar benim kahramanlarım. Onlar bana gücü, aşkı, cesareti hatırlatıyorlar. Bu film benim en başarılı olduğum film oldu. Beşir Derneği'ne teşekkür ediyorum. Bu film için ödül beklememize gerek yok,bu filmle kazanılan farkındalık bize en büyük ödül  diyerek sözlerini bitirdi.

Yorum Yaz

  171819

-