14 AĞUSTOS 2020 CUMA

Fahri Sarrafoğlu

OSMANLI’DA 5,5 AYDA BİTEN CAMİ HANGİSİ?

Fahri Sarrafoğlu

İstanbul'un her yeri tarih ve her yeri ilginç tarihi eserleri ile dolu. Gerek Bizans dönemi, gerekse Osmanlı dönemine ait binlerce eser var. Her birinin de ayrı ayrı hikâyesi var. İşte Sultanahmet'ten Binbirdirek Sarnıcı'nı geçince aşağıya doğru indiğinizde sizi mütevazı bir cami karşılar. Bu caminin en büyük özelliği yapılışı ve yapılış hızı ile ilgili diğerlerinden çok farklı olmasıdır. Süleymaniye Cami, Sultan Ahmet Cami ve Osmanlı Padişahları tarafından yapılan diğer camilerin hemen hemen hepsi yapımı 6-7 yıl sürerken bu caminin yapımı sadece beş buçuk ayda tamamlanmıştır.

NEDEN 5,5 AYDA TAMAMLANDI?

Binbirdirek Mahallesinde bulunan DİZDARİYE Cami'nin yapılış tarihi 1505'dir. Yaptıran ise Mehmet Said Çelebi'dir. Ayvansasârayî'nin kitabında “Yeniçeri Efendisi Mehmet Said bin İbrâhîm Efendi” olarak kayıtlıdır. Mehmet Said Çelebi, Bayezid Camii inşaatında mutemet olarak çalışmış, o camiden kalan inşaat malzemeleri ile Dizdariye Camii'ni yaptırmıştır. Yani Bayazid caminin arta kalan malzemeleri ve ustaları ile cami kısa sürede tamamlanmıştır. Böyle hem malzemeler değerlendirilmiş hem de İstanbul'a önemli bir eser daha kazandırılmışadır. 1505 yılında, beş buçuk ayda tamamlanan caminin minberini Hasodabaşı Hasan Ağa koydurmuştur. 1519 tarihli vakfiyesine göre, bu yerde bir de muallimhâne yaptırılmıştır. Camiyi, Sultan II. Abdülhamid 1898 yılında tamir ettirmiştir.

DİZDARİYE NE DEMEK?
Dizdariye Camii harimi 8,75×8,175 m. ölçülerinde kare planlı olup, üzeri kubbe ile örtülmüştür. Köşelerde de dört adet çeyrek kubbe bulunmaktadır. Duvarlar kaba yontma kesme taş ve tuğla harcı ile örülmüştür. Mihrabın iki yanında birer, sağ ve sol duvarlarda ikişer uzun dikdörtgen, sivri kemerli pencere vardır. Pencerelerin üzerlerinde de vitraylı, üstleri oval birer pencere daha vardır. Çok kenarlı kubbe kasnağında yine pencereler bulunmaktadır. Duvarlar, üst pencerelerin altına kadar çini ile kaplanmıştır. Dizdariye kale muhafızı anlamına gelmektedir. Caminin özellikle burada yapılmasının bir diğer sebebi ise bu bölgede o dönemde gayri Müslimlerin yoğun yaşadığı bir yer olması ve Müslümanların giderek sayısının artmasından dolayı bu yer seçildiği kaynaklarda geçmektedir. Mihrap ve minber de çini kaplıdır. Son cemaat yeri 4 30 m. genişliğinde olup, ortasında mihrap, iki yanında birer penceresi vardır. Tavanı ahşap kaplıdır. Kadınlar mahfiline son cemaat yerinden girilmektedir.

dizdariye1

Dizdariye Camii'nin taşla örülü minaresi tek şerefeli olup, kapısı giriş kapısının sağındadır. Avluda şadırvan, imam evi ve tuvaletler bulunmaktadır. Mehmet Said Efendi, Baba Nakkaş Köyü'nde bir cami, mektep, imaret de yaptırmıştır. Kabri de o caminin avlusunda bu bulunmaktadır.

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  826566

-