25 EYLÜL 2020 CUMA

Fahri Sarrafoğlu

OSMANLI’DA YEDİ AKŞAM ÜÇ SOFRA GELENEĞİ NEDİR?

Fahri Sarrafoğlu

Kaşığına Göre Sofra Ne Demektir?

YEDİ AKŞAM ÜÇ SOFRA KURULUR
Osmanlı'da her yıl İstanbul evlerinde bir güzel gelenek ve bir güzel telaş vardır, bu güzel geleneğimize göre herkes gücü nispetinde Ramazan ayı içerisinde yedi akşam arka arkaya erkeklere, hanımlara ve çocuklara üç ayrı sofra kurar.  Buna yedi akşam üç sofra geleneği denir.  Böylece her akşam mahalleden eve zengin fakir, ayrımı yapmadan herkes çağrılır. Her gün farklı kişiler gelir ama sofra usulü aynıdır. Evlerde iftar için 3 sofra kurulur. Birinci sofra evin beyi ve misafirleri, ikinci sofra evin hanımı ve misafirleri, üçüncü sofra ise evin uşakları, misafirleri ve davetsiz misafirler için… Fakat her üç sofradaki yemekler de aynı olurdu. Mısır Çarşısı esnafı bunu bildiği için Ramazan öncesinden yedi gün üç sofra hazırlığına başlar, hazırlıklarını yapardı.

HERKES KAŞIĞINA GÖRE SOFRAYA OTURURDU
“Ramazan geldiğinde, İstanbul'un bütün evleri, herkesin kudretine göre birer Dârü't-Tabak (Ziyâfet evi) hâline gelirdi. Herkes akraba ve ahbaplarını evine iftara davet eder, ikram ederek kendi maddi durumuna göre ziyafet vermeye çalışırdı. . İstanbul'da kurulan yer sofralarının her birine bir isim verilirdi. Yasin, Tebareke, Amme gibi isimler… Sofrada kaç kaşık varsa o kadar kaşığa sofranın adı yazılırdı. Kaşıklar bir sepete konur ve misafirlere girişte verilirdi. Sepetin içerisinden kaşığı alan misafir, hangi sofranın kaşığı eline gelmişse o sofraya otururdu. Böylece sofralarda ayrımcılık önlenirdi.”

GELENEĞİN KAYNAĞI PEYGAMBER EFENDİMİZİN (s.a.v) HADİSİ
Bu  güzel geleneğimizin kaynağı Peygamber Efendimiz'in şu hadisleridir:

“Sizden herhangi birinizin yemek sofrası misafirinin önünde bulunduğu müddetçe melekler onun için istiğfar ederler.”

“Kardeşlerinin yiyip de artırdıkları yemeği yiyenden o yemeğin hesabı sorulmaz.”

“Kul, dostları ile yediğinden hesaba çekilmez.”

“Kul üç yemekten mesul değildir. Bunlar sahur, iftar ve dostları ile yediği yemektir.”

İşte bundan dolayı İstanbul'umuzda yedi akşam üç sofra geleneği devam etmektedir.

RAMAZANDA EN ÇOK BERBER VE KALAYCILAR ÇALIŞIYORDU
Ramazan Ayı geldiğinde en fazla berberler ve kalaycıların çalışıyordu. Berberler Ramazan Ayı'nda gün boyu, gün boyu temiz gezmeleri için halkı ücretsiz tıraş ederler. Yine insanlar evlerine misafir almadan önce tüm kap kacaklarını kalaylatırlar. Bu yüzden berberler ve kalaycılar Ramazan Ayı'nda en çok çalışan kişilerdir.

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  415723

-