28 MAYIS 2020 PERŞEMBE

OYUNU TÜRKİYE BOZDU

Körfez’deki Katar üzerinden Türkiye ve ümmete yönelik oyunu yine Türkiye bozdu. Kuyruğu MOSSAD’a kaptıran ve ciddi bir finansal darboğazla karşı karşıya olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Trump, Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır’ı da yanına alarak yol açtıkları kriz Katar’ın sağduyusu, İran’ın sessizliği ve hepsinden önemlisi Türkiye’nin açık ve gizli diplomasi ve askeri hamleleri sayesinde bozuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gizliden yürüttüğü stratejik hamleleri ABD’yi bile geri atım atmaya zorlarken, Trump ekibi içinde de çatlak oluşmasına yol açtı. Tüm Müslümanlar halklar ise Katar ve Türkiye


OYUNU TÜRKİYE BOZDU

 Sercan Barlık / Yeni Söz

KATAR: YAKLAŞANI VURURUZ

Sağduyulu yaklaşımı ve diyalog çağrılarına olumlu cevap alamayan Katar, yaptırım uygulayan 5 komşu ülkeyi “herhangi bir askeri müdahaleye karşı, kara ve deniz sularına yaklaşanı vururuz” şeklinde uyardı. CNN'in haberine göre, Katar askerleri muhtemel askeri müdahaleye karşı yüksek alarma geçerken, başkent Doha'da depolarda tutulan 16 Leopar tank da hizmete girdi.

MEZHEPSEL VE ETNİK SAVAŞ İSTİYORLAR

Körfez'deki yüksek gerilimin çatışma ve karmaşaya dönme ihtimali olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanımız bütün ülkelerle diplomasi trafiğiyle sorunu çözmeye gayret ediyor. Oyunu ortaya koyanlar krizlerle, kaoslarla, vekâlet savaşlarıyla, terör örgütlerini destekleyerek yeryüzünde büyük bir harbin, darbin ortaya çıkmasına; bölgenin paramparça olmasına çalışıyor. Sünniler ve Şiiler birbirine girsin, etnik yapılar birbirlerine düşman olsun istiyorlar. Onun için bir sürü terör örgütüne silah veriyor, birçok terör örgütünün faaliyetlerine destek oluyorlar” dedi.

KATAR: TÜRK ASKERİ TÜM BÖLGENİN GÜVENLİĞİ İÇİN GELİYOR

Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman el Tani, Türk askerleriyle ilgili de önemli bir açıklamada bulundu. Bakan, 'Türk askeri Katar'a tüm bölgenin güvenliği için geliyor' dedi. Krizin çözümü olarak diplomatik yolları tercih ettiklerini de belirten Dışişleri Bakanı, gıda sıkıntısıyla iligli olarak da 'sonsuza kadar bu şekilde yaşayabiliriz' ifadelerini kullandı ve sonuca askeri yollarla ulaşılamayacağının altını çizdi. Bakan, ülkedeki ABD üssünün kullanımı konusunda ise herhangi bir değişiklik olmadığını açıkladı.

ÜMMET KATAR'IN YANINDA

Bazı Arap ülkeleri Katar'a karşı hasmane tavır alsa da ümmetin Katar'dan yana tavır aldığı kaydediliyor. Twitter'da açılan "#KatarYalnızDeğildir" hashtagına destek mesajları yağıyor. Paylaşımlarda “Katar'dan Türkiye'ye Osmanlı Selamı”, “Türkiye-Katar kardeştir”, "Dostlardan vazgeçilmez", "Türk milleti tarih boyunca yardıma ihtiyacı olan kardeşlerini yalnız bırakmamıştır bırakmayacaktır da" mesajları dikkat çekti. Bazı kullanıcılar ise Türk ve Katar bayraklarıyla destek mesajları yazdı. İstiklal'de bir araya gelen kalabalık bir grup Katar'a destek açıklaması yaptıktan sonra araç konvoyu düzenledi. BAE, Mısır ve Suudi Arabistan ise halklarını Katar'ı desteklemesinden çekindiği için yasak getirdi.

KARADAĞİ: KARDEŞLERİN BAĞI KOPARMASI HARAMDIR

İslam'da barışmanın vacip, kardeşler arasındaki bağların koparılmasının ise haram olduğunu hatırlatan Dünya Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, “Bir Müslüman'ın diğerine eziyeti yasaklanmıştır. Eziyetin, sıla-i rahimi koparmakta somutlaşan psikolojik, bedensel ve sosyal şekilde olmak üzere farklı yolları var. Ülkelerin, komşularının haklarına saygı duyması gerekir” ifadelerini kullandı.

SUDAN: TÜRKİYE DEVREDE OLMALI

Krizde taraf olmayacaklarının altını çizen Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, “Sudan meclisi çözüm için Türkiye'nin de bulunduğu bir komisyon kurulmasını istiyor. Arap liderler kan bağından öte başka şeyler için de uzlaşmalı” dedi. El-Vasat Genel Başkanı Yusuf el-Kude ise çözüm için Türkiye, Pakistan, Kuveyt, Irak ve Ürdün'den oluşan uluslararası bir komisyon kurulması çağrısı yaptı.

İHVAN SUUDİ'Yİ KINADI: NANKÖRLÜKTÜR

Suudilerin teşkilatı terör ve şiddet üretimiyle ilişkilendirmesini kınayan Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yaptığı açıklamada, “İhvan kuruluşundan bu yana Körfez ülkeleri ve yönetimleriyle muhabbet bağları ve ilişkileri kurdu; kültürel, ilmi, siyasi, ekonomik hizmetler sundu ve bunu nankör olandan başkası inkar edemez.”

BEYAZ SARAY BİR O YANA BİR BU YANA

Körfez ziyaretinde Katar'a yönelik ablukaya yeşil ışık yakan, kriz patlak verince her yetkilisinden ayrı bir açıklama gelen ABD dün de ikircikli, tutarsız ve kişiliksiz duruşunu sürdürdü. Sosyal medyadan hedef gösterdiği Katar'ın Emiri Sani'yi arayan Trump, “Beyaz Saray'da gerek duyulursa bir toplantı yapılması da dahil, taraflara farklılıklarını çözmeleri konusunda yardım edebiliriz” teklifinde bulundu. Trump dün Suudi Kral Selman ve BAE Veliaht Prensi Nahyan'ı da aradı.

SİBER SALDIRININ KAYNAĞI BELİRLENDİ

Krizin fitilini ateşleyen siber saldırının QNA sitesinin açığından yararlanılarak gerçekleştirildiğini kaydeden Katar İçişleri Bakanlığı, “Soruşturma ekibi saldırının kaynaklarını belirledi. Geçen Nisan ayında bir ihlal dosyası tespit edildiği. Bu söz konusu asılsız haberleri yayınlamak için kullanıldı” açıklaması yaptı.

ASTANA'YA ERTELEME

Katar krizi gölgesinde bir görüşmenin sağlıklı olmayacağı gerekçesini gösteren Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, 12-13 Haziran'da yapılması planlanan Astana görüşmelerinin ertelendiğini, kriz çözülürse Suriye krizi için daha güçlü adımlar atılabileceğini bildirdi.

 ‘KATAR'A DEĞİL SİYONİSTLERE KARŞI BİRLEŞİN'

Teröre bulaşmayan İslam dünyasındaki her kesime Katar'ın yardım ettiğini belirten BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Kurt kuzuyu yemeyi kafasına koymuş dolayısıyla bahane bulmaya çalışıyor. Eğer İslam dünyası bir yere karşı birleşecekse siyonist İsrail'e karşı birleşsin de Gazze'yi ablukadan kurtarsın” dedi.

RUSYA'DAN DİYALOG ÇAĞRISI

Krizin diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi gerektiğini vurgulayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bölgede gerilimi artıracak her gelişme endişe oluşturuyor. Her türlü anlaşmazlığın müzakere masasında çözülmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yorum Yaz

  777841

-