Yeni Söz'den

ÖZÜRLERİ KABAHATLERİNDEN BÜYÜK

Yeni Söz'den

Sabah yazarı Hıncal Uluç'un çağrısı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) harekete geçerek, trafik kazasına karışan firmaların adlarını ifşa edeceğini duyurmuştu. Hürriyet ile birlikte hareket eden devletin Anadolu Ajansı (AA), “Trafik kazası haberlerinin yayım ilkeleri” adlı bir çalışma yaptığını duyurdu. Ama Hürriyet'ten sonra.  Bununla da yetinmeyen AA, medya arasında da ayırımcılığa imza attı. Söz konusu çalışma için Birgün, Sözcü ve Halktv'yi bile unutmayan AA, pek çok milli yayın organını davet etmedi.

Bitiş düdüğü çoktan çalınmış olan Hürriyet'e nefes niteliği taşıyan çalışmayı dünkü nüshamızdan manşetten duyurduk. AA haberimizden sonra harekete geçti. Gazetemizi alt düzey bir elemana aratan AA yönetimi, bizi ve davet edilmeyen diğer gazeteleri unuttuğunu söyledi. Bu normal bir unutmaydı. Çünkü AA medya alanında değil de oto sanayi sektöründe faaliyet gösterdiği için elinde güncel bir basın listesi yoktu. Bu yüzden unutulmamız büyük bir hata sayılmaz.

Nihayetinde devletin ve ajansının medya ayrımcılığı yaptığı ilk icraat değil. Cumhurbaşkanlığı iftar daveti yaptı, Aydın Doğan bile oradaydı. Tek davet edilmeyen milli yayın organı Yeni Söz'dü. Devlet kanalı TRThaber sitesinde her gün günün gazete manşetlerini yayınlıyor. İnternet sunucularındaki yerleri dar nedeniyle olsa gerek, bunların arasında Yeni Söz dâhil pek çok milli yayın organı yok. Başbakanlık henüz hiçbir konuda siftah bile etmedi. AA'nın tavrı zaten ortada...

Demek ki Hürriyet yalnız değil! Her yerde ücretsiz dağıtılan Hürriyet'i Hürriyet yapan, okuru ve yayıncısı değil, bizimkiler olduğu ortada! Bu yüzden bize düşen şey, ‘dostluğunuz mübarek olsun' demek. Sıkıntıya düştüğünüzde haber verin yardıma geliriz.

 

YENİ SÖZ'DEN - TERCÜMEİHÂL

YENİ SÖZ'DEN DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  595627

-