16 ŞUBAT 2019 CUMARTESİ

PASİF İÇİCİ ÇOCUKLAR ASTIMA YATKIN OLUYOR

Doç. Dr. İsmail Yıldız, Sağlık için ciddi bir tehdit olan sigaranın, çocukların büyüme ve gelişimi açısından büyük bir risk oluşturduğunu ifade etti. Çocuklar genellikle pasif olarak maruz kaldıkları sigara dumanından aktif bir şekilde etkilenirken; gebelikte anne adayının sigara kullanması bebeğin sağlığını henüz dünyaya gelmeden tehlikeye atıyor.


PASİF İÇİCİ ÇOCUKLAR ASTIMA YATKIN OLUYOR

Kanser yapan 60 madde içeriyor

Sigaranın tütünü ve dumanı nikotin, karbonmonoksit ve katran başta olmak üzere amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehit, benzen, asetaldehid, metan gibi zehirli olan 4 binden fazla kimyasal madde içermektedir. Bu maddelerin bir kısmı tanecik madde halinde bulunurken, bir kısmı gaz halinde bulunur. Sigara insan sağlığı için tehlikeli ve içindeki yaklaşık 60'a yakın madde nedeniyle kanser yapıcı özelliktedir.

Çocuklar pasif içici sınıfında bulunuyor

Sigara içmeyen bir kişinin başka birinin içtiği sigaranın dumanına maruz kalmasına pasif sigara içiciliği denilmektedir. Pasif içiciler sigara kullanmasalar bile, içen kişiler kadar bu zararlı maddelerden etkilenirler. Çocuklar da genellikle pasif olarak sigaranın zararlarına maruz kalmaktadır. Erişkin bireyler çocuklarının yanında sigara içmemek ve özendirici olmamak için evin farklı alanlarını ya da balkonunu kullanabilmektedir. Buna rağmen içilen sigara kişinin üzerine sindiği için çocuğun yanına yaklaştığında yine de ona zarar verebilir.

Gebelikte sigara içerseniz...

Anne adayları gebelikte sigara kullanmamalıdır. Sigaranın içinde bulunan birçok madde büyüme ve gelişme döneminde olan fetüsü olumsuz yönde etkiler. Sigara kullanan bir anne adayında nikotin yaklaşık yüzde 90 oranında fetüse geçer. Nikotin plasental damarlarda büzülmeye yol açarak bebeğe giden yaşamsal maddelerin azalmasına yani uteroplasental yetersizliğe neden olur. Karbonmonoksit ise plasentayı geçerek fetüsün oksijen miktarının düşmesine yol açar.

Sigaranın diğer zararlı etkileri şu şekilde sıralanabilir:

Gebelikte sigara kullanımının 10 zararı

Rahim içi büyüme kısıtlılığı görülür, bebek kilo alamaz. Fetal büyümede geriliğe yol açar.

Anne karnında gebelik haftasına göre düşük tartılı doğumlar gerçekleşir.

Doğumsal anomaliler görülür.

Gebelik düşük doğumla sonuçlanabilir.

Akciğerlerin gelişimi bozulur.

Erken membran rüptürü yaşanır yani anne adayının daha doğum başlamadan amniyon kesesi yırtılır, suyu gelir.

Plasental sorunlar oluşur.

Yenidoğan döneminde ani bebek ölümü sendromu görülür.

Anne sütü az salgılanır, bebek beslenemez.

Bebek sık enfeksiyon geçirir.

Yorum Yaz

  164051

-