14 AĞUSTOS 2020 CUMA

PENTAGON: ABD’NİN SONU YAKIN

Amerikan İstihbarat Teşkilatı CIA’inn 2010’da hazırladığı raporla paralellik arz eden ve Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un hazırladığı bir rapora göre, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan düzen yıprandı ve Washington sarsılan küresel liderlik rolünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.  Rapora göre tek çıkış yolu, askeri yayılmacılığın artırılması. CIA’in raporunda ise ABD’nin 2030 yılından sonra dünyadaki hükümranlığını kaybedeceği dile getiriliyordu.


PENTAGON: ABD’NİN SONU YAKIN

 

2.DÜNYA SAVAŞINDA KURULAN DÜZEN ÇÖKMEK ÜZERE

İngiliz istihbaratının has çocuklarından Dr. Nafeez Ahmed'in güya ele geçirip yayınladığı 145 sayfalık rapora göre, Amerika için geri sayım çoktan başladı. ABD Harp Okulu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün Amerikan ordusundaki kilit kurumlarda bulunan kişilerle istişare ederek hazırladığı ileri sürülen rapor, geçtiğimiz haziran ayında tamamlanarak ilgili birimlere dağıtılıyor.  Pentagon'un bu çalışmasına göre 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan ABD destekli uluslararası düzen yıprandı, hatta çökmek üzere. Bu da Washington'un küresel liderlik rolünü kaybedeceği anlamına geliyor.

USA  end ile ilgili görsel sonucu

“ABD'NİN AYAKTA KALMASI İÇİN DAHA FAZLA İŞGAL YAP”

ABD'nin gücünün azaldığı, uluslararası düzenin çözüldüğü, temelde yeni bir dönüşüm evresine girildiği sonucuna varan ABD Harp Okulu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, dünya liderliğini sürdürebilmesi için Washington yönetimine tavsiyelerde bulunuyor. ABD'nin küresel pozisyonunu koruyabilmesi için daha fazla gözetim, propaganda ve daha çok askeri yayılmacılık öneren raporun, Amerika'nın geleceği için 'ortak bilgeliği' temsil ettiği de dile getiriliyor.

ABD İÇİN ÇÖKÜŞ KAÇINILMAZ

İngiliz istihbaratının ele geçirip sözde Insurge Intelligence'in kurucusu Dr. Nafeez Ahmed'e yayınlattığı rapor ile CIA'in 2030 öngörülerini içeren 2010 yılı raporu büyük benzerlikler taşıyor. ABD'nin geçmişteki 'üstünlüğünü' kaybettiğinden bahseden rapor, dünyada ABD'ye karşı artan bir direnişten söz ediyor. ABD ve İngiliz Krallığı arasında bir süredir devam eden birbirini tasfiye yarışının bir neticesi olarak da okunması gereken ifşaata göre Rusya ve Çin gibi büyük rakiplerin ötesine de bakmak gerekiyor. Arap Baharı tarzı olayların, ABD için büyük bir tehdit olabileceğinin üzerinde duruluyor.

‘ABD OTORİTESİ, İSTİKRARI VE ASKERİ ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KAYBETTİ'

Bu konuda bir makale kaleme alan Nafeez Ahmed şöyle diyor: "İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan düzen ve bileşenleri, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte tek kutuplu bir sisteme dönüştü. O zamandan bu yana genellikle ABD ile başlıca batılı ve Asya'daki müttefikleri ortaklaşa uluslararası güvenlik akıbetinin şartlarını dikte etmek ve rakip güç merkezlerinin ortaya çıkmasını engellemek için çalıştı. Küresel hadiselerin Pentagon'un  üstesinden gelebileceği donanımdan çok daha hızlı gelişeceği uyarısında bulunan rapor, ABD güçlerinin "sahada otomatik olarak oluşturulan istikrarlı ve sürdürülebilir yerel askeri üstünlükleri" bile sağlayamaz durumda olduğunu belirtiyor.

‘İRAN VE KUZEY KORE TEHDİT DEĞİL'

Kamuoyuna açıklandığı üzere Kuzey Kore ve İran'ın ABD'nin geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmadığı yazılan raporda, bunların ABD'nin menfaatleri çerçevesinde kullanılabileceği dile getiriliyor.  Ahmet ise, “ABD hükümetinin, İran ve Kuzey Kore'nin nükleer tehdit oluşturduğu yönündeki resmi açıklamalarının aksine, bu iki ülkenin, ABD liderliğindeki sistemin genişlemesinin önündeki sorunlar olarak görüldükleri vurgulanıyor” diyor.

İlgili resim

KİM BU DR. NAFEEZ AHMED?

Raporu ifşa eden Dr Nafeez Ahmed, Bangladeş kökenli İngiliz vatandaşı bir ‘gazeteci.' O sitesinde kendini ‘güvenlik uzmanı' olarak da tanımlıyor. Sussex Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. İslam âlemindeki pek çok İngiliz ajanının bu üniversitesinden mezun olduğunu ve İskoç Masonları adına Osmanlı'da ajanlık yapan Lady Hester'in kurduğu ‘İslami Araştırmalar Merkezi'ni barındıran bu “üniversitenin”, İslam dünyasının başına bela olan kurumlardan biri olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor. Bunlardan biri olan Ahmed, sürekli olarak Türkiye'yi “terör örgütü DAEŞ'ten petrol almak ve DAEŞ'in petrollerini satmakta aracı olmak” gibi şerefsizce ithamlarda da bulunan bir hain. Türkiye'de bazı çevreler de bu hainin servis ettiği iğrençlikleri uzun süre servis ettiler.  

Almanya'da yayın yapan sol gazete Jungewelt, "IŞİD Terörü ABD Yapımı ( ISIS-Terror made in USA)" başlıklı bir haber yapmış, 2012 yılında Pentagon Askeri İstihbarat Dairesi'nin gizli dokümanlarının ortaya çıktığını yazmıştı. Bunları servis eden de aynı kişiydi.

 

 

Yorum Yaz

  751496

-