23 ŞUBAT 2020 PAZAR

PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN DOĞUM TARİHİ NE ZAMAN?

Peygamber Efendimiz'in doğum tarihi olarak sitenizde iki farklı tarih verilmesinin sebebini açıklar mısınız? 17 Haziran 569 ve 20 Nisan 571 tarihleri arasında iki yıllık bir fark var. Hangisi doğru?


PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN DOĞUM TARİHİ NE ZAMAN?

Hz. Peygamber'in doğum tarihinin, tarih hesaplama yöntemlerinde bazı farklılar vardır. Muhammed Hamidullah, genel kabul gören 20 Nisan 571 (9 Rebiulevvel -Fil yılı-) tarihine itiraz eder. Hamidullah'ın itiraz (İslam tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Hindistanlı Müslüman ilim adamı) gerekçesi ise cahiliye dönemi Araplarında cari olan nesî uygulamasını dikkate almasından kaynaklanır.

Bu uygulamayı göz önüne alarak yaptığı hesaplamada doğum tarihini hicretten önce 53. yılın 12 Rebiulevvel'i (17 Haziran 569) olarak hesaplamıştır. Sonuçta, yanlış bir bilgilenme ve bilgilendirme söz konusu değildir. Tarihî incelemelerin hemen hemen tamamında karşılaşılabilecek farklı rivayetler ve/veya mevcut bilgileri farklı değerlendirmeler söz konusudur. Kadir Mısıroğlu ise İslam Tarihi isimli 3 ciltlik eserinin ikinci cildinde 570 yılını esas alıyor.

  1. Muhammed Hamidullah muteber bir alim değildeğildirTam tersi reformist bir adam.Onun Peygamber Efendimizin doğum gününe itiraz etmesi hiç bir sey ifade etmiyor.Insanların kafasini karıştırıp vebal altina girmeyin!.

  2. Teşekkürler ödevimi sayenizde bitirdim saolun.

Yorum Yaz

  676920

-