26 KASIM 2020 PERŞEMBE

PİŞKİNLİĞİN BÖYLESİ! İSRAİL'İN MİSKET BOMBALARI AVRUPA BİRLİĞİN'DEN

İsrail’in sıklıkla kullandığı ve kendilerinin de vahşice ve insanlık dışı bir silah olarak nitelediği silahları Avrupa Birliği sağlamış. Konu insan hakları olunca mangalda kül bırakmayan Avrupa Birliği yetkilileri, uluslararası platformlarda gür sesle karşı çıktıkları misket bombalarını üreten şirketin AB tarafından fonlandığı ortaya çıkmasına rağmen, hiçbir adım atmadı. Bu da bir kere daha küfrün tek millet olduğunu gözler önüne serdi.


PİŞKİNLİĞİN BÖYLESİ! İSRAİL'İN MİSKET BOMBALARI AVRUPA BİRLİĞİN'DEN

YASAĞI KOYAN DA DELEN DE AVRUPA

Avrupa Birliği'nin öncü rol aldığı ve imzaladığı uluslararası sözleşme ile yasaklanan misket bombalarını, İsrail'e sağlayan Elbit Sistemleri isimli şirketin Avrupa Birliği tarafından uzun zamandır sürekli olarak beslendiği belirlendi. Avrupa Komisyonu skandal olayla ilgili yaptığı açıklamada “misket bombalarına karşı” olduklarını yinelerken, İsrail ile Elbit şirketine yönelik hiçbir adım atılmaması, şirketin fonlanmaya devam edileceğinin bildirilmesi AB'nin ikiyüzlülükleri karnesine bir çarpı daha atılmasına yol açtı.

AVRUPA KOMİSYONU'NDAN İKİYÜZLÜ TUTUM

İşgalci terör devleti İsrail'in uluslararası hukukta yasak olan misket bombasını kullanmak için, Avrupa Birliği tarafından milyonlarca dolarlık fonlarla desteklenen şirketi kullandığı ortaya çıktı. İsrailli Elbit Sistemleri isimli şirket, katil İsrail'in yeni ağır toplar tedarik etmesini sağlamış. Haber sitesi Electronic Intifada'nın “bir şirketi fonlamak, onu yönlendirmeyi de beraberinde getirir” şeklindeki değerlendirmesini görmezden gelen Avrupa Komisyonu, “Avrupa Birliği misket bombası yasağını destekliyor. Bu konudaki uluslararası yasak da büyük bir diplomatik başarı. 28 üye ülkeye sahip AB, yasakların uygulanmasından yana” ifadeleriyle göz boyamaya çalışırken, İsrail veya Elbit şirketine yönelik hiçbir adım atmadı.

İSRAİL: ÇILGINCA VE VAHŞİCE BİR İŞ YAPTIK

Geniş alanlara küçük bombacıklar yayarak çocuk, kadın, sivil, asker hiçbir ayrım gözetmeden vahşi ve acı şekilde ölümlere yol açan; saldırı sırasında patlamayan bombacıklarının ise uzun bir müddet sonra mayın gibi patlayarak ölüm ve yaralanmalara yol açtığı misket bombaları, Siyonist İsrail'in sıklıkla kullandığı insanlık dışı bir silah. İsrail Lübnan'ı işgal ettiği 2006 yılında bir milyondan fazla misket bombası kullanmıştı. İsrail gazetesi Haaretz'a konuşan Siyonist bir yetkili, “Çılgınca ve canavarca bir iş yaptık. Bütün ilçeleri misket bombasıyla doldurmuştuk” demişti. Üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen bu bombalar Lübnan halkını hâlâ tehdit ediyor. İşgalci İsrail, Lübnan'la olası bir savaşta daha büyük ateşli bombalarla vurmakla tehdit ediyor.

israil filistin misket ile ilgili görsel sonucu

YASAK YİNE LAFTA KALDI

Uluslararası toplumda büyük tepkilere yol açan misket bombalarının üretimi, kullanımı ve ticareti, 2008'de imzalanan ve 100'ü aşkın ülkenin imzaladığı Misket Bombası Yasağı Sözleşmesi yasaklanmış durumda. İki yüzlü tutumuyla meşhur Avrupa Parlamentosu da bu anlaşmayı “en güçlü şekilde desteklediğini” açıklamış, güya “misket bombalarına karşı mücadeleyi AB'nin dış yardım programlarının vazgeçilmez parçası” hâline getirmişti. İnsanlık yararına hiçbir işe imza atmayan İsrail bu sözleşmeyi de imzalamamış, sonrasında izlediği politikalarla da yasağı dikkate bile almadığını göstermişti.

YASAĞI DELEN ŞİRKETİ AVRUPA BESLİYOR

Misket bombalarını üretmeye ve depolamaya devam eden İsrail, yeni ağır toplar için önce Alman KMW firmasının kapısını çalarken, bu firmanın misket bombası kullanımını sınırlaması ihtimaline karşı AB tarafından fonlanan Elbit Sistemleri'ne yöneldi. İsrail'in sözleşmeyi imzalamamasının bir önemi olmadığını belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü, Elbit şirketinin üretimi durdurabileceğini kaydetti.

AB KENDİ YASAĞINI BİLE YOK SAYIYOR

Misket bombaları ateşleyen ağır toplar, beyaz fosfor bombası ile AB'nin de imzaladığı uluslararası sözleşmelerle yasaklanan bir çok silahı üreten ve İsrail'in en büyük askeri şirketi olan Elbit Sistemleri, Avrupa Birliği'nden bağış alıyor. Bugüne kadar AB'den yüklü miktarda bağışlar alan şirket, son olarak “Horizon 2020” isimli araştırma fonu ile AB'den 6 milyon dolar almıştı. Sözde misket bombalarına karşı olduğunu açıklayan AB, katil İsrail'in misket bombalarını Elbit'ten aldığının ortaya çıkmasına rağmen, şirketi fonlamaya devam ediyor.

Yorum Yaz

  179568

-