RAMAZAN'DA ZAM YOK

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, Ramazan ayına denk gelecek bir zam beklemediklerini ifade etti.


RAMAZAN'DA ZAM YOK

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda bu yıl ile geçtiğimiz yılda gıda fiyatlarında yaşanan düşüşleri ve artışları açıkladı.

Ramazan öncesinde gıda piyasalarındaki son gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda konuşan Kopuz, "Geldiğimiz noktada eski ramazanlardaki gibi gıda ve içecek bulabilecek miyiz? sorusunu her yıl kafalarımızda tekrar oluştuğunu görmekteyiz. Geçen yıldan bu yana Dünya gıda fiyatlarındaki düşmenin bu yılda etkisini gördüğümüzü söyleyebilirim. Buradan yola çıkarak mevsimin bereketiyle ürün boldur. Ramazan ayında gıda fiyatları seyrinde herhangi bir yükselme beklenmemektedir" dedi.

Günümüzde 75 milyon nüfusu ve Türkiye'ye gelen turisti doyuracak gıda seviyede gıda ürettiklerini belirten Kopuz, bunun üzerine de 12 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Et fiyatlarının yüksek olduğunu daha önceki senelerde de dile getirdiklerini belirten Kopuz, "Bu konuyla ilgili dünyadaki en yüksek fiyatlı et tüketimi herhalde ülkemizde. Son dönemde Sayın Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanımızın aldığı radikal politikalarla fiyatlar geçen seneyle bu sene arasında enflasyonu yüzde 7-8-9 arasında kabul edersek dana fiyatlarındaki artış enflasyonla paralel gidiyor" şeklinde konuştu.

Şemsi Kopuz, yüzde 7 büyüme hedefinde olduklarını söyleyerek "İç pazardaki bizim ülke büyümesinin üzerinde yüzde 7 büyüme hedefimiz vardı. İnşallah buna ulaşacağız. İhracatımız geçen sene ile bu sene arasında Suriye ve Irak'tan dolayı olan 1 milyar dolar düşüş söz konusuydu. Bu sene bu 1 milyar düşüşü telafi etmek istiyoruz ama bu 1 milyar doları telafi etme konusunda çok gerçekçi bir rakam verir miyim bilemem o biraz tereddütte en azından yarısını telafi edersek bizim için başarı olur" dedi.

RUSYA PAZARI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PAZAR DEĞİL"

Rusya pazarının kendileri için çok önem arz etmediğini kaydeden Kopuz,"Rusya pazarında bizim pazarlarda onlardan daha çok ithalatçı konumdayız.Enteresandır tarım ve hayvancılıktaki ithalat dengesi onların aleyhine bozuldu. Onlar pozisyon olarak gıda sektöründen mağdur olan taraf. Rusya pazarı bizim için çok önemli bir pazar değil. Oraya vermediğimiz ihracattan dolayı kayıp yaşamıyoruz. Bunu diğer ülkelerle telafi etmeye çalışıyoruz" diye konuştu. Son olarak "Pidede zam olacak mı?" sorusuna Kopuz "Çarşı herşeye karşı biz de federasyon olarak bütün zamlara karşıyız. Bu da sloganımız olsun. Pide de dahil inşallah zam yapmazlar" şeklinde cevap verdi.

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz'un açıkladığı gıda fiyatlarındaki artış ve azalışlar şu şeklide:

Bulgur pilavlik kg yüzde -4,24
Kadayıf tepsı 400 gr yüzde 9,17
Kuru fasulye kg sıra 8 mm yüzde -8,82
Kırmızı mercimek kg yüzde 23,68
Güllaç 400 gr. yüzde 5,26
Osmancık baldo kg yüzde -14,52
Nohut 9mm kg yüzde 31,43
Hurma medine jumbo (no:1), kg. yüzde 12,90
Un kg yüzde 12,86
Kayısı, kg. yüzde -6,06
Dana yüzde 9,24
Kuzu yüzde 0,00
Kuru uzum, kg. yüzde 12,00
Pastırma yüzde 8,78
İncir, kg. yüzde 12,96
Beyaz etyüzde 6,57
Fındık içi (lüks), kg. yüzde -40
Salça yüzde -9,38
Cevız içi kelebek (lüks), kg.yüzde -20
Makarna yüzde 0,00
Süt ve süt ürünleri yüzde 0,00
Şeker ve çeşitleriyüzde 7,45
Çay 1000gr yüzde 21,31
Sıvı katı yağlar - ayçiçek yüzde 12,55
Sıvı katı yağlar - fındık yüzde 45,70
Sıvı katı yağlar - zeytinyağı yüzde
Gazlı içecekler yüzde 3,21
Meyve suyu yüzde 8,19
Zeytin yüzde 7,17
Beyaz peynir yüzde 0,00
Kaşar peyniriyüzde 0,00
Tereyağ yüzde 0,00

Yorum Yaz

  619971

-