12 AĞUSTOS 2020 ÇARŞAMBA

RTÜK YASASI KİMİN KUYRUĞUNA BASTI?

İnternet yayınlarının denetlenmesinde RTÜK’e yetki veren yasa özellikle yurtdışı kaynaklı vergi vermeden sansürsüzce yayın yapan kuruluşları oldukça rahatsız etti. Türk toplumunun tüm siniruçlarıyla oynayan yayınları pervasızca yapan kuruluşlar ‘basın özgürlüğüne sansür’ iddiasına sığınıyor.


RTÜK YASASI KİMİN KUYRUĞUNA BASTI?

Vergi vermeyen, nesli ifsat edenlerin

Türkiye'ye tek kuruş vergi vermeden abonelik sistemiyle yayın yapan, hiçbir denetimi olmayan, milletin değerlerini bozan internet yayıncı kuruluşları artık hem denetlenecek hem de vergi verecek.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik ile önemli bir boşluğun doldurulduğunu belirten Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin,Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yapılan tartışmaları titizlikle takip ettiklerini ve her görüşü dikkatle ele aldıklarını; olumlu yorumları, haksız ve acımasız eleştirileri tek tek analiz ettiklerini kaydetti.

İfsatçılar yeni yasayı sansür gibi sunuyor

Yönetmeliğe tabi kuruluşlardan neredeyse hiçbir itirazın gelmemesinin, hatta RTÜK'ün düzenlemelerini dikkate alacaklarını ifade etmelerinin oldukça anlamlı ve memnuniyet verici olduğuna değinen Şahin, “Düzenlemeyi, sadece müstehcenlik ve sansür gibi birkaç hususa indirgemenin sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz. Yönetmenlik yayınlandığı andan itibaren çektiğimiz fotoğrafta gördük ki yoğun eleştirilerin çoğunluğu ya eksik bilgiden ya da iyi niyetli olmayan muhalefet etme alışkanlığından, ön yargılardan kaynaklanıyor” dedi.

Düzenlemeyle yayıncı şirketler artık vergi verecek

Ebubekir Şahin, “Abonelik sistemiyle milyonlarca lira gelir elde eden, internet üzerinden platformlardan isteğe bağlı yayıncılık yapan şirketler, maalesef ülkemizde şu anda hiçbir düzenlemeye ve vergi yükümlülüğüne tabi değildir. Hukuki hiçbir sorumlulukları yoktur. Kazançları üzerinde denetim imkânsızdır. Burada çarpık bir durum da ortaya çıkıyor. Mevcut lisanslı platformlardan isteğe bağlı yayıncılık hizmetlerine abone olanlar, çeşitli kalemlerde devlete sorumluluklarını yerine getirerek vergilerini öderken, abonelerinden yüksek miktarda gelir elde eden internet tabanlı şirketler, devlete tek kuruş vergi ödemiyor” diye konuştu.

Çocuklar, gençler ve aile yapımız risk altında

Düzenlemenin yurt dışı menşeli yayıncılara kayıt ve veri temini sorumluluğu getirilmesi, kamu menfaati ve güvenliğinin korunabilmesi için şart olduğunu kaydeden Şahin, “Çocukların ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişim sürecinde maruz kalabilecekleri zararlı yayın içeriklere karşı alınması gereken tedbirler zorunluluktur. Mevzubahis platformlarda gösterilen çizgi filmlerde çocukların ruhsal ve psikolojik gelişimini etkileyen sahneleri ya da dizilerde yapılan terör propagandalarını, her türlü şiddeti ve bağımlılığı özendiren yayınları görmezden gelmemiz mümkün değildir. İnternet yayıncılığı, başta yoğun genç nüfusumuz olmak üzere toplumun çoğunluğunu etkisi altına almışken, bu alanda düzeleme yapılmaması ve denetimsizlik söz konusu olamaz” uyarısında bulundu.

Yorum Yaz

  746478

-