13 AĞUSTOS 2020 PERŞEMBE

RUSYA’YI DA ESED’İ DE YPG’Yİ DE DURDURDUK

Rus özel kuvvetleri, İdlib'e sızma girişiminde bulundu. Tel Rıfat bölgesinde yuvalanan terör örgütü YPG/PKK da Azez’in Mare beldesine girmeye çalıştı. Sızma girişimini Türkiye destekli ÖSO tarafından engellendi.


RUSYA’YI DA ESED’İ DE YPG’Yİ DE DURDURDUK

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Ulusal Kurtuluş Cephesi çatısı altındaki Nasır Ordusu Sözcüsü Muhammed Raşit,  Rus özel kuvvetlerinin önceki gece İdlib'in güneyinde sızma harekatı düzenlediğini söyledi. Rus güçleri kısa süre önce rejimin kontrolüne giren Han Şeyhun ilçesinin batısındaki Kassabiyye bölgesinden sızmaya çalıştı.ÖSO sızma girişimlerine karşılık verdi. Sızma girişimi engellendi.

Tel Rıfat bölgesinde yuvalanan terör örgütü YPG/PKK,  Azez'in Mare beldesine saldırılar düzenledi. Terör örgütü YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyindeki Mare ilçesine sızma girişiminin ardından Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile örgüt üyeleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. ÖSO ile çıkan yoğun çatışmalar neticesinde örgütün sızma girişimleri de engellenmiş oldu.

 

 

İdlib'le ilgili gelişmeler istediğimiz noktada değil

 

 

Ankara'da Melike Hatun Camii'nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Başkan Erdoğan;  "İdlib'le ilgili gelişmelerde 'bizim istediğimiz noktadadır' dersek bu yalan olur. Şu anda bizim istediğimiz noktada değil." Dedi. Erdoğan, "İdlib'de 9 ve 10 nolu gözlem kulelerimize bazı tacizler olmuştu. Sayın Putin'le yaptığımız görüşme sonrası gerekli uyarılar yapıldı" şeklinde konuştu. Suriye'deki gelişmelerle ilgili de "BM Genel Kurulu'nda Sayın Trump'la bir araya geleceğiz. Orada da yine bu konuları ele alacağız." bilgisini paylaşan Erdoğan, ABD ile "20 mil konusunda Amerikalı heyetin biraz daha daraltma gibi bir durumları oldu. Arkadaşlarımız bu konuda geçici de olsa mutabakat sağladı" açıklamasını yaptı.

 

YPG'nin, çekildiğini bizzat görmek istiyoruz

 

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, "YPG'nin,, "Şu ana kadar bu takvim ilerliyor. Bu konuda herhangi bir şekilde ortaya koyduğumuz ilkelerden, görüşlerimizden hiçbir şekilde vazgeçmediğimizi bunların üzerinde önemle, hassasiyetle durduğumuzu, herhangi bir şekilde ‘Takvim, yol haritası yapıldı bu iş bitti' diye bir rehavet söz konusu değil. ABD'liler tarafından bize bildirilen 'YPG'nin, teröristlerin oradan çekildiğine, bir kısım mevzilerin tahrip edildiğine' dair teyide muhtaç bilgiler var. Biz bunların tamamını bizzat görmek, gözümüzle teyit etmek istiyoruz. Bu konuda görüşmeler devam ediyor." dedi.

 

Norveç'te bulunan  Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye istikrarı için Rusya ve İran ile oluşturulan Astana ve Soçi süreçlerine değinerek; Suriye rejimi ve destekçilerinin İdlib'deki sivilleri hedef alabilecek her türlü saldırılarını önleyebilmek için Türkiye'nin her türlü çabayı gösterdiğine dikkati çekti.

 

Suriye rejimi İdlib'de ateşkes ilan etti

 

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib Gerginliği Azaltma bölgesinde Suriye rejiminin ateşkes ilan ettiğini bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suriye rejimi askeri birliklerinin, yarın itibarıyla tek taraflı olarak Suriye'nin İdlib bölgesinde ateşkes ilan ettiği duyuruldu.

Açıklamada, "Rusya Tarafları Uzlaştırma Merkezi, durumu istikrara kavuşturmak için Suriye ordusunun 31 Ağustos 06.00 itibarıyla, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde tek taraflı olarak ateşkes ilan etmesi konusunda anlaştı." ifadelerine yer verildi.

 

 

////////////

Yorum Yaz

  939996

-