31 MAYIS 2020 PAZAR

Hüseyin Yağmur

SAADET PARTİSİ NEREYE KOŞUYOR?

Hüseyin Yağmur

 

Daha önce de bir vesile ile yazmıştım: Dikkatlice analiz edildiğinde, son tahlilde ‘mili görüş fikriyatının devletçi bir görüş olduğunu' söyleyebiliriz.

Partinin kurucusu rahmetli Erbakan'ın 27 Mayıs Darbe komutanı general Cemal Gürsel'e başvurup bir görev istediği ve ‘devrim otomobili' projesinin bu görev talebinden çıktığını gazeteci Cüneyt Arcayürek daha önce yazmıştı.

Erbakan'ın 21 Mayıs Darbecisi Albay Talat Aydemir'in kurmayı planladığı darbe kabinesinde Sanayi Bakanı olmak üzere başvurduğunu ise gazeteci Ergun Göze yazmıştı.

Erbakan'ın 12 Mart Darbesi'nden sonra Milli Nizam Partisi kapatılınca dönemin darbeci generali Muhsin Batur'un verdiği güvenceyle İsviçre'den Türkiye'ye getirildiğini Saadettin Bilgiç yazmıştı. Nitekim MSP, bir kaç yıl sonra yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayını bırakarak 12 Mart Darbecisi general Muhsin Batur'u Cumhurbaşkanı adayı olarak desteklemişti.

Ne var ki Erbakan ne yaparsa yapsın darbeci generallere hiçbir zaman yaranamadı. Çünkü Erbakan'ın zaman zaman kullandığı abartılı dini söylem,(cihad emirliği vs)sürekli bir askeri vesayet rejimi kurmak ve durumdan vazife çıkararak kolayından bir cumhurbaşkanlığı kapmak isteyen generaller için bulunmaz bir nimet oldu.

28 Şubat'ta da Erbakan'ın “Rektörler, başörtülülere selam duracak” dedikten sonra din alimlerine Başbakanlık konutunda iftar vermesi generaller için tarihi bir gollük pas oldu

Bir darbe yaparak cumhurbaşkanı olmak isteyen generaller bu ve benzeri bazı bahanelerle hükümeti devirerek ülkeyi derin bir uçuruma yuvarladılar.

Nasıl Kurtuluş Savaşı'nda her evden bir şehit vermişsek 28 Şubat Darbecilerinin zulmünden her evden en az bir mağdur ve mazlum kaldı geriye.

Kimi işsiz kaldı,kimi okuldan atıldı, kimi ikna odalarına alındı, derneği, vakfı, kuran kursu, dergisi,radyosu, televizyonu kapatıldı.Kiminin Hocası yurtdışına sürüldü, komplolarla şehid edildi, binlerce dindar fişlenerek taciz edildi.

28 Şubat Darbecileri yeni cami yapılmasını bile yasakladılar bu ülkede.

Dönemin Başbakanı Erbakan'a bir general küfür etti, bir teğmen genelkurmay karargahında Erbakan'a omuz attı.

Hal böyleyken Saadet Partisi'nin ağır topları, başta rahmetli Erbakan olmak üzere, darbeci generallerin cezalandırılmasını değil, eğitilmesi görüşünü savundular. İnsanın tecavüzcüsüne ceza yerine eğitim verilmesini isteyen, akıllara ziyan, romantik bir talep bu…

Daha düne kadar “28 Şubatçıları neden yargılamıyorsunuz, gücünüz yetmiyor değil mi?” şeklinde bir söyleme sahip bu odaklar, 28 Şubat'ın elebaşısı general hapse girince darbeseverlikleri yeniden gündeme gelivermişti.

Fatih Erbakan “28 Şubat Darbecileri cezalandırılmamalı” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Darbenin en önemli mağdurlarından biri gözüken, partisi ve alın teriyle kurulan vakfı kapatılmış, milyonlarca mağduru temsil eden şahısların Darbe Davasına  müdahil olması beklenirken böyle bir açıklama yapması insanlar üzerinde tam bir ters köşe tesiri yapmıştı.

Bütün bunları şunun için yazdım.24 Haziran 2018 seçimlerinde Anadolu'da sandık başında bulunan bir yakınımın bana anlattığına göre; sandıktan çıkan 6 adet Saadet oyunun zarfından Cumhurbaşkanı seçiminde 2 oy Kara molla oğlu'na, 4 oy CHP'nin adayı Muharrem İnce'ye çıkmış.

Hatırlanacağı üzere seçimler öncesi Saadet Partisinin Başkanı Kara molla oğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına eski Cumhurbaşkanı Gül'ü çıkarmak için bir derin planlamalar ve tezgahlar yapmış ancak başarılı olamamıştı.

Bundan bir sonuç çıkmayınca; Saadet Partililer ezanı ve Kur'anı yasaklamakla maruf CHP ile birlikte seçime girdiler. CHP listesinden; biri Konya'dan 2'si İstanbul'dan olmak üzere 3 Saadet adayı milletvekili olarak seçildi.

Bu  desteğin karşısında Saadet Partililer CHP'ye 12 vekil kazandırdılar. CHP de Kandil'in Partisi HDP'yi Meclise sokarak 67 vekil kazandırmış oldu.

Halbuki Ezanı ve Kur'anı yasaklamakla maruf CHP ile birlikte seçime giren Saadet Partililer nice Müslümanı, siyasi tercihlerinden dolayı cehenneme göndermişlerdi.(!)

‘Saadet Partisi'nin Nereden Nereye Koştuğu?' konusu siyasi analizciler  ve siyaset bilimciler için önemli bir araştırma alanı teşkil ediyor.

HÜSEYİN YAĞMUR - TERCÜMEİHÂL

Yakın tarih ve siyaset araştırmacısı, yazar

HÜSEYİN YAĞMUR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  631528

-