26 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

Fahri Sarrafoğlu

SADAKA TAŞLI “OSMANLI ÇEŞMESİ”

Fahri Sarrafoğlu

Osmanlı'da her çeşmenin mutlaka bir hikâyesi vardır, mutlaka bir ince ayrıntı ve mesajı vardır. İşte Fatih-Sofular 'da bulunan bu çeşmemizin de hikâyesi “sadaka taşlı” olmasıdır. Sadaka taşı ve çeşme yan yana nasıl olur demeyin. İki hayır yan yana. Su içen, içi ferahlayan kişi ne yapar şükür eder hemen yanında bulunan sadaka taşına da “şükür” sadakasını atar. Peki, sadaka taşları sadece sadaka vermek için mi? Hayır, elbette… Buraya su içmek için gelir ama sadakaya ihtiyacı varsa, ihtiyacı kadar bu taştan alır. Yani sadaka taşına para mı atıyor, para mı alıyor kimse bilmez ki, sadaka alan rencide olmasın diye. İşte bu Sofulardaki çeşmemizin ilginç hikâyesi şöyle:

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HATIRASI

Aksaray'da Et Meydanı'nda (Sofular) Ragıp Bey Sokağında bulunan bu çeşme kesme taştan klâsik tarzda yapılmıştır. Ölümünden sonra Kanunî Sultan Süleyman'ın hatırasına yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Harap olan ayna taşının üzerinde tas koymaya mahsus iki hücre vardır. Bu taslar zaman zaman mahalle halkı veya hayırseverler tarafından değiştirilir. Yenisi konurdu eskisi de KESİNLİKLE ATILMAZ, şifa niyetiyle evlere götürülür. Şifa niyetiyle yine su içilirdi. Bugün maalesef bu çeşmemizin teknesi parçalanmış, lülesi koparılmıştır. Kemerinin üzerinde şu kitabe okunmaktadır.

“ Sâhib-ül-hayrat vel-hasenat merhum ve magfurünleh”

“ Gazi Sulta Süleyman Han rûhiyçün el-fâtiha

 

ÇEŞMELERİN KISIMLARI
Çeşmeler, mimarî bakımdan genel olarak şu kısımlardan oluşmaktadır.

Hazne
2- Ayna Taşı
3- Kitabe

4- Tekne/Kurna
5- Bekleme sekisi

Şüphesiz, bu unsurlar genel yapıyı aksettirmektedir. Bütün çeşmelerde bu unsurların tamamını bulmak mümkün olmadığı gibi kimi çeşmelerde bu unsurlar fazlasıyla bulunmaktadır.

YOLUN ALTINDA KALAN SADAKA TAŞI
İstanbul'da bulunan yüzlerce çeşme gibi bu Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi'de yol çalışmalarından etkilenmiştir. Sadaka taşı daha önce belli iken büyük bir kısmı yolun altında kalmıştır. Çeşmeler Osmanlı'dan günümüze kalan bir vesika niteliğindedir. Bugün Osmanlı döneminde Kahire'de yapılan birçok çeşme halen ayakta durmakta iken İstanbul'da yüzlerce çeşme maalesef ya yol çalışmasında ya da işyeri açmak için ya da büfe yapmak için yıktırılmıştır….

Kaynak: http://www.islamiyet.gen.tr/manset/alnina-iyilik-yazgisi-yazilan-cesmeler.html

 

fahri21aralik1

FAHRİ SARRAFOĞLU - TERCÜMEİHÂL

Gazeteci, Yazar, Manevi Şahsiyet Eğitim Uzmanı1966 yılında Aksaray’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Aksaray’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Londra’da dil eğitimi aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de bitirdi ve “Din Psikolojisi” alanında çalışmalar yaptı. Bu alanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öncelikli olmak üzere birçok psikolojik eğitimlere katılarak Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nin sertifkalarını aldı.Gazeteciliğe 1990 yılında İhlas Holding’de “Turkey” İngilizce ekonomi gazetesinde başladı. Aynı yayın grubu ile bir de dergi çalışmalarını yürüttü. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte Gold News kuyumcu dergisini çıkardı. İHA’da Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam etti. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı. Gazetecilik ve yazarlık mesleğine ara vermeden MÜSİAD basın danışmanlığı ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Aynı zamanda Akit Gazetesinde ekonomi yazıları yazdı ve röportajlar yaptı. 1998 yılından 2013 yılına kadar ise Yeni Şafak gazetesi ekonomi servisinde çalışmalarını sürdürdü.Bu süre içerisinde çeşitli internet sitelerinde sanat,iş, ekonomi ve akademik çevrelerle özel röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda farklı dergilerde kişisel gelişim, İstanbul gibi konular başta olmak üzere çeşitli yazı ve röportajları yayınlanmıştır.Sarrafoğlu aynı zamanda İSTANBUL’un SIRLARI adıyla İstanbul’u tanıtan ve sevdiren sunumlar yapmakta, İstanbul’u farklı bir gözle gezmekte ve gezdirmektedir.Yine kişisel gelişim konusunda D.K.D (Düşün Konuş Dinle) eğitim seminerleri- Basın ve Halkla İlişkiler Semineri –Morİnek(Farkındalık) adıyla çeşitli eğitim seminerleri de vermektedir. Sarrafoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır.Röportaj dalında MÜSİAD ödülü sahibidir.

FAHRİ SARRAFOĞLU DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  328111

-