23 ŞUBAT 2020 PAZAR

SANAL ALEMDE ‘AV’ OLMAYIN

Bilgisayar korsanlarının genellikle en kolay avlayabilecekleri insanları hedef aldıklarına dikkati çeken uzmanlar, “Şüpheli bağlantıları tıklamadan bin kere düşünün. Burada temel prensibimiz 'Önce dur, düşün, tıkla' olmalı” dedi.


SANAL ALEMDE ‘AV’ OLMAYIN

KAYNAĞI BİLİNMEYEN BAĞLANTILAR AÇILMAMALI

Teknolojinin hızla gelişmesi ve akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla gündeme gelen siber tehditlere karşı korunulabileceğini ifade eden Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, “Lisanlı ürün kullanımı, sistem güncellemelerinin gününde yapılması, farklı karakterleri barındıran parola ve şifrelerin kullanılması ve kaynağı bilinmeyen bağlantıların açılmamasının siber güvenlik açısından çok önemli” diye konuştu.

PARALO KONUSUNDA ALGORİTMA GELİŞTİRMELİYİZ

Selim Yüksel, kullandığınız parolayı çocuğunuzun doğum tarihi yapmayın uyarısında bulundu. “Biz genelde milli duyguları yüksek bir toplu olduğumuz için 1453'lü veya önemli tarihleri içeren şifreler kullanırız” diyen Yüksel, “Halbuki, parola konusunda bir algoritma geliştirmemiz lazım. Yani kendi kendimize bir sistemimizin olması şart. Şifremizi farklı yerlerde aynı olarak kullanmamamız önemli" ifadesini kullandı.

DİJİTAL DÜNYADA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALMALIYIZ

Bu dünyanın da bazı kuralları olduğunu söyleyen Yüksel, "Nasıl ki evimizin kapısına kilit takmayı, kepenk yaptırmayı, iş yerimize bekçi tutmayı düşünüyorsak şu anda dijital bir dünyada yaşadığımız için burada da birtakım güvenlik önemlerini almamız gerekiyor. Buradaki hırsızlar, sanal dünyanın araçlarıyla bilgiler elde ederek, menfaat sağlamak için gayret ediyorlar” dedi.

ÖZEL HAYATINIZIN KAPILARINI AÇMAYIN

Medya-İletişim Uzmanı Ümit Sanlav, "Sosyal medya ortamlarının hızlı iletişime açık olduğu kadar, güvensiz iletişime de en açık mecra olduğunu ifade etti.

Arkadaş listesini tanınmayan veya güvenilmeyen kişilerden oluşturmanın tehlikeli olduğuna değinen Sanlav, "Sosyal medyada tanımadığınız kişilerden gelen istekleri kabul etmeyin, özel hayatınızın kapılarını açmayın" değerlendirmesini yaptı.

KONUM BİLGİSİ PAYLAŞMAK HIRSIZA DAVETİYE

Telefonlarda özel fotoğrafların saklanmaması gerektiğini vurgulayan Sanlav, temel hedefi bilgiye ulaşmak ve paylaşmak olan sosyal medyadaki bilginin gizli kalmasının beklenemeyeceğini kaydetti. Sanlav, “seyahat ve tatillerde yer bildirimi yapmanın, evden paylaşımlarda konum bilgisi vermenin hırsızlara davetiye çıkartmak anlamına gelecektir” dedi.

Yorum Yaz

  418312

-