25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

SANATA BAKIŞ AÇINIZ DEĞİŞECEK

Kadim medeniyetimizden ve tarihimizden beslenerek gelişen sanatımızın uluslararası platformlarda bilinirliliğini yükseltmek için yeni kurulan Ramart Platformu, Türk İslam Eserleri Müzesi’nde düzenlenen ‘Fecr’ adını verdiği ilk sergisinde 22 ülkeden 99 sanatçıyı buluşturdu.


SANATA BAKIŞ AÇINIZ DEĞİŞECEK

İstanbul Sultanahmet'te bulunan Türk İslam Eserleri Müzesi'nde düzenlenen ‘Fecr Sergisi'nde 22 ülkeden farklı disiplin ve kuşaktan 99 sanatçıyı buluşturan Ramart Platformu, Sanata yeni bir bakış açısı ile ilk olarak gerçekleştirdiği etkinlikte Türkiye'den ve dünyadan yüzlerce simayı iftar sofrasında biraraya getirdi.

Ramart Platformu sınırları kaldırıyor

Yeni bir sanat platformu olan ve her yıl Ramazan ayında gerçekleştirilecek en kapsamlı multidisiplin sanat etkinliği olacağını belirten Ramart Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Tarhan, “Ramart Platformu ilk sergisinde canlılık ve yaşam, devamlılık ve varlık arasında aktif bir köprü kuruyor. Fecr sergisinde küresel açıdan birbirinden farklı, deneysel mecralarda üreten çeşitli kuşaklara sahip 99 sanatçı yer alıyor. Fecr olma halini ele alıp, doğuş ve batış, yaşam ve ölüm arasındaki soyut imgeleri referans olarak sorgulayan sanatçılar dünyanın yedi kıtasının sınırlarını kaldırıp, sınırsız ve iklimler arası bir geçiş ile tek zaman ve mekanda yapıtlarını izleyiciye sunuyor” diye konuştu.

 

Sanat diliyle konuşacağız

Tarhan, toplumların gelişmesindeki ve insanlar arasın iletişim ve etkileşimdeki en önemli unsurun eğitim ve sanata yapılan  yatırımlar olduğunu söyledi. Tarhan, “toplumumuzda ne zaman tüm bireylere sanatı ulaştıracağız, öğreteceğiz o zaman ayrışmadan hepimiz en güzel iletişim dili olan sanat diliyle konuşmaya başlayacağız. Sanatın birleştirici ve insanı sevmeyi öğreten yanını asla unutmamalıyız” dedi.

YA İÇİNDESİN AŞKIN YA DA DIŞINDASIN

Ramart Platformu'nun bu yılki ilk konuğu doğu ve batı sentezini müziklerine taşıyarak zihinlerde yer edinen Mercan Dede oldu. Mercan Dede sergide Nasa tarafındanda kayda alınan Güneş'in de yer aldığı video art çalışmasında ve eserin müziğinde güneşin sesinden esinlendiğini belirtti. Dede, ‘Ya içindesin aşkın, merkezinde ya da dışındasın, hasretinde' yazısının yer aldığı bu sanatının üç boyutlu ayna eseri ile tamamlandığını ve  Ramart Platform'un Fecr teması ile tamamen bütünleştiğini söyledi.

Yorum Yaz

  443525

-