25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

Kemal Çiftçi

SAVAŞ VE ÇEVRE!

Kemal Çiftçi

Dünyamız, her geçen gün biraz daha yaşanmaz hale geliyor. Bu yüzden iklim değişiklikleri meydana geliyor. Temiz suya ulaşmak zorlaşıyor. İklim değişikliği yüzünden aşırı yağmurlar ve anormal dolu yağışları ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunların sonucunda ciddi can ve mal kayıpları yaşanıyor.

Peki bu çevre felaketlerini tetikleyen faktörler neler? Elbette birçok sebep sayılabilir. Herkesin aklına ilk gelen sebeplerden biri şüphesiz sanayileşme. Ancak ilk etapta pek de akla gelmeyen çok farklı bir sebep daha var: Son zamanlarda yapılan bir araştırma gösteriyor ki, ABD'nin askeri gücü, çevre kirliliğinin çok önemli etkenlerinden biri. İngiltere'nin Durham ve Lancaster Üniversiteleri tarafından ortaklaşa yürütülen araştırmanın sonucunda, ABD ordusunun kullandığı yakıtların sera etkisinde çok önemli rolü olduğu ortaya çıktı. ABD ordusunun yaptığı yangın söndürme tatbikatlarında kullandığı köpük vb. kimyasallar ise yer altı sularının ve içme sularının kirlenmesi sebep oluyor.

ABD, kurulduğu günden bu yana çok sayıda savaşta yer aldı. İngiltere ile yapılan Bağımsızlık Savaşı, Amerikan İç Savaşı, 1. ve 2. Dünya Savaşları, Vietnam Savaşı, Kore Savaşı gibi doğrudan savaşlar dışında, bugüne kadar dünyanın farklı yerlerinde 300'den fazla savaşın içinde yer aldı. Bugün 3.1 milyon askere sahip olan ABD ordusu dünyanın birçok bölgesinde konuşlanmış durumda. Antartika hariç, tüm kıtalarda 400 kadar askeri üsse sahip. Bunların her biri bulundukları yerlerde çevre felaketlerine sebep oluyor.

Dünya jandarmalığına soyunan ABD, çevreyi kirletmek suretiyle tüm insanlığın felaketini hazırlıyor.

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  863586

-