13 ARALIK 2018 PERŞEMBE

SEÇİM İTTİFAKI KURUMSALLAŞMA ANLAMINDA BİR ADIMDIR

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, 'MHP ile bu seçim ittifakı seçim yaklaşıyor acaba ne yapacağız gibi bir endişeden değil 15 Temmuz'dan bugüne birlikte yürümüş olduğu yolun kurumsallaştırılması anlamında bir adımdır' dedi.


SEÇİM İTTİFAKI KURUMSALLAŞMA ANLAMINDA BİR ADIMDIR

Şentop, AK Parti Siyaset Akademisi programına katılmak üzere geldiği Uşak'ta Vali Salim Demir'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Türkiye'nin 15 Temmuz sonrası siyasette kendisine yeni bir yol çizdiğini belirten Şentop, 15 Temmuz'un Türkiye'nin siyasi tarihi bakımından bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Şentop, Yenikapı ruhuyla bir rota çizmeye çalıştıklarına işaret ederek, şöyle devam etti: “15 Temmuz devletimize ve milletimize açık bir saldırıydı. Türkiye tarihinde ilk defa bütün darbelerin aksine millet tarafından bastırılmış bir işkal teşebbüsüyle karşılaşmış olduk. Millet ve devlete karşı bir saldırı olduğu için birinci hedefimiz devleti ve milleti tahkim etmekti."

‘Bu ittifakın hikayesi var'

Şentop, seçim ittifakını içeren metnin Anayasa Komisyonundan geçtiğini anımsatarak, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu ittifak AK Parti'nin veya Milliyetçi Harekat Partisinin bir takım oy hesapları baraj meselesi gibi hesaplarla ortaya çıkan bir şey değil. Bu seçim ittifakının bir hikayesi var az önce anlatmaya çalıştığım o hikayedir. Yani 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'de tabloyu gören Türkiye'nin içerisinde bulunduğu durumu Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu riskleri tehditleri gören siyasetçiler, siyasiler birlikte hareket etme ve Türkiye'de dışarıya karşı güçlü bir duruş sergileme bir tavır ortaya koyma kararlılığıyla yola çıktılar.”

 

Yorum Yaz

  386793

-