24 OCAK 2019 PERŞEMBE

SEN MİSİN UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN!

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin uyuşturucu çetelerine karşı başlattığı mücadelenin “insanlığa karşı işlenen suçlar” kategorisinde olduğunu iddia ederek soruşturma başlattı. Duterte Batılı sözde bilim adamlarının ülkesinde yürüttüğü çalışmalarının da sonlandırılmasını emretti.


SEN MİSİN UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDEN!

Geçen sene UCM'ye sunulan bir raporda, Duterte'nin 1988'de Davao belediye başkanlığı yaparken uyuşturucu ile mücadeleye başladığı, 30 yıldır da hiç durmadan mücadele verdiği belirtilirken, bu 30 yıllık süreçte "yargısız infazlar ve toplu katliamlar" yaptığı iddia edildi. UCM, bu konuda ellerinde kanıtlar olduğunu da öne sürdü.

UCM savcısı Fatou Bensouda, yaptığı açıklamada, "uyuşturucu ile savaş kampanyası" bağlamında en az 1 Temmuz 2016'dan beri işlendiği iddia edilen suçları analiz edeceklerini söyledi. Soruşturma, UCM'nin güneydoğu Asya ülkelerindeki ilk incaleme ve davası olacak.

Duterte uyuşturucu kartellerine göz açtırmıyor

Ancak UCM'nin suçlamalarının arkasında, geçen yıl Duterte'yi devirmeye çalışan muhalif lider Gary Alejano var. Alejano, UCM'ye “ellerinde olduğunu” iddia ettiği belgeleri veren kişi. Alejano, UCM'nin açıklamasının, Duterte hakkındaki iddiaların meşruluğunu teyit ettiğini söyledi. Alejano, bunun, 'Duterte'nin hala devam etmekte olan uyuşturucuyla savaşının kurbanları adına bir umut ışığı oluşturduğunu' belirtti.

Duterte 30 Haziran 2016'da devlet başkanlığı koltuğuna olduğundan beri resmi istatiklere göre polisin uyuşturucuyla mücadele operasyonlarında 4 bin kişi öldürüldü. Filipinli avukat Jude Sabio'nun UCM'ye sunduğu 77 sayfalık raporda ise ölü sayısı 8 binin üzerinde gözüküyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkenin kuzeydoğusundaki su altı bölgesinde yabancıların yürüttüğü tüm bilimsel araştırmaların durdurulması talimatını verdi. Filipinler Haber Ajansının (PNA) haberine göre de Devlet Başkanlığı Sözcüsü Harry Roque, Duterte'nin yabancı araştırmacılara verilen tüm lisansların iptal edilmesi emrini verdiğini doğruladı.

"Bundan böyle bu tür bilimsel araştırmalar yürütmek isteyen yabancı şirketlerin, kurumlar arası başvuruda bulunması ve ulusal güvenlik danışmanından onay alması gerekiyor. Mevcut lisanslar iptal edildi." diye konuşan Sözcü Roque, Duterte'nin, "Philippine Rise bölgesindeki egemenlik haklarımız sorgulanmaz olduğundan şu an itibariyle burayı kimseyle paylaşmamıza gerek yok" sözlerini paylaştı.

  1. Düşmanı düşmanın silahıyla vurmak gerekiyorsa “ insanlığa karşı işlenen suç” ile vurmak gerektiği anlaşılıyor...tohumu değiştirirler, nesli bozmaya kalkarlar, insanlığı uyşturucu ile akledemez ve ayakta duramaz hale getirmek isterler , istedikleri telden oynayacak insan nesli , istedikleri malları kakalayacak insan gürûhu için çalışırlar ....insanlık suçunu dibine kadar işlerler... bu insanlık suçunu işleyenler teröristlere silah yağdıranlar olmasın?.

Yorum Yaz

  442588

-