26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

SHUT UP USA!

Herkesin işine burnunu sokmayı seven ABD, şimdi de tekrarlanan İstanbul seçimleriyle ilgili “Bu olağandışı durumu not ediyoruz” diyerek batılı ülkeler gibi haddini aştı. Türkiye başka ülkelere benzemez ABD, bu yüzden ‘çeneni kapat’ (shut up)


SHUT UP USA!

SİZDEN DOST OLMAZ ABD, ANCAK DÜŞMAN OLUR

ABD, yine haddini aşan açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz gün ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı açıklamada, “Yüksek Seçim Kurulu 31 Mart seçimlerinin sonuçlarını onayladıktan sonra seçimi tekrar etme kararı almıştır. Biz de Türkiye'nin diğer dostları gibi bu olağan dışı kararı not ediyoruz” dedi. ‘Türkiye'nin “uzun ve onurlu bir demokrasi geleneğinden' geldiğine dikkati çeken Morgan, “Türk yetkililere, bu (yeni) seçimi kanunlar çerçevesinde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT'e, NATO müttefiki olarak konumuna ve Avrupa Birliği'ne üyelik isteğine uygun şekilde düzenleme çağrısı yapıldı” beyanında bulundu.

YSK'NIN KARARINA HERKES SAYGI GÖSTERECEK

Morgan'ın kendini bilmez açıklamalarına Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir" ifadesini kullandı. Özgür ve demokratik seçimlerin Türkiye'nin devlet geleneğinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Aksoy, "Her seçimde ulaşılan yüksek katılım oranı, halkımızın demokrasiye olan bağlılığını ve seçim sistemine olan güvenini en iyi şekilde ortaya koymaktadır" diye konuştu.

MİLLETİMİZİN İRADESİ SANDIĞA EN DOĞRU ŞEKİLDE YANSIMALI

İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi kararının 31 Mart 2019'da yapılan seçimlerde kanuna aykırı unsurların tespit edilmesi nedeniyle alındığına ve bu kararın seçim sonuçlarından bağımsız olduğuna işaret eden Aksoy, "Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini Anayasa'mızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen YSK tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Türk halkının iradesinin sandığa en doğru şekilde yansıması hem kanunlarımızın hem de uluslararası yükümlülüklerimizin bir gereğidir. Bunun yerine getirilmesi, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi 23 Haziran'da yapılacak seçimlerde de ülkemizin önceliği olacaktır" dedi.

Yorum Yaz

  202314

-