ŞİİLER İRAN’A KIZGIN, ARAPLAR TRUMP’A HAYRAN

Tuhaf ötesi zamanlardan geçiyoruz. Şii Meclis’i lideri, İran ve Hizbullah’ı yerden yere vururken Türkiye’yi övdü ve ‘İran ve Türkiye arasında bir tercih yapılması gerektiğinde biz kesinlikle Türkiye'yi seçeriz’ dedi. Araplar arasında yapılan anket sonucuna göre ise, Arapların yarısına yakınının Amerikan politikalarından memnun olduğu ileri sürüldü. ACW ve ACRPS’nin ortak anketine göre Arapların yüzde 58’i Trump’ı sevmezken 42'si ise diğerleri ile aynı görüşte değil. Yüzde 56 Trump'ı Müslüman düşmanı olarak görürken 44'ü ise olmadığını düşünüyor.


ŞİİLER İRAN’A KIZGIN, ARAPLAR TRUMP’A HAYRAN

Yeni Söz Haber Merkezi

HİZBULLAH FİTNE TOHUMLARI EKİYOR

Suriye iç savaşında katil Esed'i destekledikleri için Hizbullah ve İran'a yönelik sert eleştirilerde bulunan Lübnan'daki Şii İslam Meclisi Genel Sekreteri Muhammed Ali el-Hüseyni, Türkiye'nin izlediği siyaseti methetti. Hizbullah'ın Suriye ve bölgedeki diğer ülkelere yaptığı hiçbir müdahaleyi tasvip etmediklerinin altını çizen Hüseyni, “Hizbullah, İran devrimini korumak için Bahreyn, Yemen, Suriye ve Kuveyt'in iç işlerine karıştı. Hizbullah'ın Suriye'de yaptıkları önümüzdeki yıllarda büyük bir fitneye yol açacak. Lübnanlı Şiiler olarak gelecekte olumsuz geri dönüşleri göreceğiz” dedi.

ŞİİLER OLARAK İRAN'I DEĞİL TÜRKİYE'Yİ SEÇERİZ

Suriye'deki savaşa müdahil olan Hizbullah'ın Esed rejiminin bitişini geciktirdiğini belirten; İran'ın ve İsrail'in izlediği politikaları eleştiren Hüseyni, “Hizbullah yaptıklarıyla Şiileri değil İran rejimini temsil ediyor. Türkiye ise Arap ülkelerinin istikrarını korumak için çalışıyor. Ankara'nın bölgedeki etkisi çok önemli. Eğer bölgeye müdahale ederlerse İran ve Türkiye arasında biz kesinlikle Türkiye'yi seçeriz. Çünkü İran'ın aksine Türkiye'nin topraklarımızda gözünün olmadığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

BÖLGENİN TÜRKİYE'YE İHTİYACI VAR

Türkiye'nin birleştirici politikalarına dikkat çeken Hüseyni, “Türkiye bölgeye mezhep doktriniyle bakmıyor, fitneyi ve ümmetin bölünmesini engelliyor. İran'ın velayet-i fakih projesi ise mezhepçiliği körüklüyor. Türkiye bölgede askeri, ekonomik, siyasi ve kültürel olarak olumlu rol oynuyor. Bugün Türkiye'nin bu rolüne Suriye ve Irak'taki mezhebi ayrılığı önlemek için ihtiyacımız var” şeklinde konuştu. 

BU ‘AŞK' MÜSLÜMAN'A YAKIŞIR MI?

Öte yandan Washington merkezli Arab Center Washington DC (ACW) ve Arab Center for Research and Policy Studies (ACRPS) isimli kuruluşların 8 Arap ülkesinde, 3 bin 200 kişinin katılımıyla 14 Eylül ile 13 Ekim tarihleri arasında ABD'nin dış politikası üzerine yaptığı anket yaptı. Araplar Amerika'yı sevmiyor diye takdim edilen haberlerdeki bir gerçek gözden kaçırıldı. Mısır, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Filistin, Suudi Arabistan ve Tunus'u kapsayan anket, Arapların yüzde 61'inin Amerikan karşıtlığında birleştiğini gösterirken, 5 kişiden 2'sine tekabül eden yüzde 39 ise karşı değil.

ARAPLAR TRUMP'I SEVİYOR MU SEVMİYOR MU?

Ankete göre Arapların yüzde 58'inin Trump'ı sevmediği belirtilirken yüzde 42 ise seviyor. Yüzde 56'sı ise Trump'ın Müslüman düşmanı olduğu görüşünde lakin yüzde 44, aynı fikirde değil. Washington'daki basın toplantısında konuşan ve dürüstlüklerinden endişeli olduğumuz ACW'nin yöneticisi Tamara Kharroub, “Arapların yüzde 61'i ABD politikalarına karşıyken, Amerikan halkını sevmeyenler ise yüzde 25. Dolayısıyla Arap dünyasındaki Amerikan karşıtlığı ABD'nin bölgede izlediği politikalardan kaynaklanıyor” dedi. Ancak bu Arapların yüzde 39'unun da karşı olmadığı anlamına gelir. İnsan sormadan edemiyor, Müslüman'ım diyen bir kişinin gönlünde bir gâvura nasıl yer olur? Ya bu insanlar İslam'dan bihaber, ya Müslüman değiller, ya da bu anketler gerçeği gizleme amacı ile hazırlanan maksatlı bir planın parçası.

ŞAŞKIN SUDEYSİ TRUMP'A DUA ETMİŞTİ

Mescid-i Haram İmamı Şeyh Dr. Abdurrahman Es-Sudeys, “Bugün Suudi Arabistan ve ABD dünyanın iki kutbu. Allah'a hamdolsun dünyayı birlikte yönetiyorlar” demiş ardından Suudi Arabistan'ın Vahhabi Kralı Selman ile ve ABD'nin Hıristiyan Başkanı Donald Trump'a dua etmişti.

 

Yorum Yaz

  014724

-