13 KASIM 2019 ÇARŞAMBA

SIKIYSA MUSUL’DAN ÇIKART

Türkiye ile ABD arasındaki Beşika restleşmesi ve ABD’nin küstah sözcüsü Albay John Dorrian’ın Türk Ordusu’nu illegal ve işgalci olarak nitelemesiyle ilgili gelişmeler dün de devam etti. Türkiye’nin sert tepkisi karşısında geri adım atmak zorunda kalan ABD, konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Pentagon sözcülerinden Allen, DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian’ın bu tür ifadeler kullanmadığını ileri sürerek geri adım attı. İran ve ABD, maşaları Irak yönetimini kullanarak Türkiye’yi Musul’dan çıkarmak istiyor.


SIKIYSA MUSUL’DAN ÇIKART

Yeni Söz / Haber Merkezi

 ‘TÜRKİYE HİÇ BİR AYRIM YAPMIYOR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk liderler, hiçbir zaman Türkmenleri Şii ve Sünni diye ayırmamışlar diyen ITC Başkanı Erşet Salihi, Türkiye'nin hiçbir etnik veya mezhepsel ayrım yapmaksızın Amirli'deki patlama ve Tazehurmatu'daki kimyasal saldırıdan zarar gören Şiileri tedavi ettiğini, ayrıca Türkmenlerin yanı sıra Şebek ve Yezidilerin de tedavisini üstlendiğini açıkladı. 

DAEŞ'İN YERİNİ PKK ALABİLİR

PKK'nın Musul'a bağlı Sincar'da da bulunduğunu, ayrıca PKK'nın uzantısı terör örgütü PYD'nin de bu bölgelerde bulunmasının Irak ve Türkiye'nin milli güvenliğine zarar verdiğini kaydeden Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, “Musul'u kurtarma operasyonu yaklaşırken Irak hükümeti kaygılarımızı anlamalı. Aksi halde PKK Telafer'e kadar uzanabilir” dedi. ‘Ortak çıkarlarımız söz konusu' diyen Salihi, Türkmenlerin Irak ile Türkiye arasında güçlü bir köprü rolünü de üstlenebileceğini söyledi.

BU ECNEBİLER TÜRKİYE'Yİ HÂLÂ ESKİ TÜRKİYE SANIYOR

Türkiye'nin “yurtta sulh cihanda sulh” politikasından çıktığına bir türlü inanmak istemeyen ecbeni tayfası, sık sık eski alışkanlıklarını sürdürerek İşgal ettikleri Irak ile Türkiye'yi karıştırmaya devam ediyor. Zılgıtı yiyince kendi kusmuklarını yalamak zorunda kalan batı, aynını Beşika krizinde de yaptı. Önce Irak'taki işgal gücü sözcüsü Albay John Dorrian'a “Irak topraklarında bulunan Türk Ordusu, resmi izinle gelmemiştir, illegal ve işgalcidir" dedirtti. Türkiye'den zılgıtı yiyince dün de “Türk askerinin Irak'taki varlığı illegal' şeklindeki ifademiz olmamıştır” demek zorunda kaldı.

IRAK'TA EV SAHİPLERİ TÜRKİYE'DEN YANA
Amerikan ve İngiliz işgali sonrasında İran ile birlikte ortak idare edilen ve işgalcilerin valisi tarafından irade edilen ‘Bilad-ı İslam' olan Irak'taki sözde “Temsilciler Meclisi” Türkiye'nin Başika'daki askeri varlığının kabul etmediklerini duyurmuş, Ankara ise bu saçmalığa sert tepki göstermişti. Irak Türkmen Cephesi ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nden Türkiye'ye destek geldi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Türk askerlerinin konuşlandığı Musul'a yakın Başika ve Duberdan eğitim kamplarının Irak merkezi hükümeti ve Savunma Bakanlığının bilgisi ve rızası dâhilinde kurulduğunu söyledi.

‘IRAK KOMŞULARIYLA İYİ GEÇİNMELİ'
IKBY Sözcüsü Dizayi'nin Türkiye'nin Başika ve Duberdan bölgelerinde Musul polisi ve gönüllü güçlerin eğitimini yaptığını, bu kampların Irak Savunma Bakanı tarafından da ziyaret edildiğini açıklamasının ardından bir destek de Irak Türkmen Cephesi'nden (ITC) geldi. Bağdat ile Ankara arasında yaşanan sorunların diplomatik yollarla çözülmesinin önemine dikkati çeken Salihi, “Irak'ın komşu ülkelerle barış içinde yaşamasını önemsiyoruz” diyerek Irak'ın sömürge valisi İbadiye'de göndermede bulundu. 

Türkiye ile ABD arasındaki Beşika restleşmesi ve ABD'nin küstah sözcüsü Albay John Dorrian'ın Türk Ordusu'nu illegal ve işgalci olarak nitelemesiyle ilgili gelişmeler dün de devam etti. Türkiye'nin sert tepkisi karşısında geri adım atmak zorunda kalan ABD, konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Pentagon sözcülerinden Allen, DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian'ın bu tür ifadeler kullanmadığını ileri sürerek geri adım attı. İran ve ABD, maşaları Irak yönetimini kullanarak Türkiye'yi Musul'dan çıkarmak istiyor.

 HERKES ‘TÜRKİYE' DEYİNCE ABD ŞAŞKINA DÖNDÜ

Irak'taki Türkmen, Kürt ve Arap grupların hepsinin birden Türkiye'den yana tavır almalarının ardından, TSK desteğiyle ilerleyen Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yanı sıra Türkmen ve Arap aşiretler de Türkiye'nin yanında saf tuttu. İşgal altında tuttuğu Irak'ta kasıtlı olarak Musul'u DAEŞ'e teslim ettiren ABD, PKK ile işgal valisi İbadi ve eski işgal valisi Maliki'den başka destekçisi kalmayınca ağız değiştirmekten başka çıkış yolu bulamadı.

ÖSO'DAN ORTAK HAREKET KARARI

TÜRK Silahlı Kuvvetleri desteğiyle “Fırat Kalkanı” harekâtını yürüten Özgür Suriye Ordusu, El Bab'a yönelik büyük operasyon için Türkmen ve Arap aşiretlerle temasa geçti. Menbiç Tümeni Komutanı Abu Ali Raslen yaptığı açıklamada, “Menbiç ve El Bab'da bulunan Beniasid, Bubenne, Elon, Kaneyim, Şabi, Sıresat, Beggara, Hanedi ve Ennacar aşiretleri ile ÖSO komutanları bağlantı kurdu. Olumlu geçen görüşmelerde ortak hareket edilmesi yönünde kararlar alındı. Aşiretler, El Bab ve Menbiç sınırında büyük kuşatma operasyonu için hazırlık yapıyor. Türkiye'nin talimat vermesiyle gereken yapılacak” diye konuştu.

ABD GÖZÜMÜZÜ YAŞARTTI

Türkiye'nin tepkisi karşısında çaresiz kalan ABD, bu kez de Albay Dorrian'ın sözlerini tashih etmeye kalkıştı. Sözcünün haberlere konu olan ifadeleri kullanmadığını iddia eden Pentagon Sözcüsü Allen, "Kendisi brifinglerinde bu tür bir ifadeyi hiç kullanmamıştır; onun sözleri yanlış yorumlanmış olmalı" dedi.  "Biz, Başika'nın Türkiye ve Irak hükümetleri arasında çözümlenecek diplomatik bir konu olduğuna inanmaya devam ediyoruz ve meselenin çözümünde diyalog yolunu destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

OHAL'LER ÜLKESİ

Her fırsatta 15 Temmuz'u yaşamış olan Türkiye'nin OHAL uygulamasını eleştiren ABD, önceki gün de 4 eyalette OHAL ilan etti. Bu sayıyla 10'dan fazla eyalette OHAL uygulayan ABD, bu kez de tayfuna teslim oldu. Mars'ta koloni kurma hayaliyle yaşayan ABD'nin tayfuna bile direncinin olmadığının ortaya çıkması “kibirlenirsen böyle olur” yorumlarına neden oldu.

08-YS-SYF01-r

 

Yorum Yaz

  356749

-