24 OCAK 2019 PERŞEMBE

SİYONİSTLERLE ABD BATI ŞERİA'YI İŞGALDE ANLAŞTI

İsrail terör örgütünün sözde Başbakanı Binyamin Netanyahu işgal altındaki Batı Şeria'yı işgal ederek 'tam egemenlik' sağlamak için ABD yönetimi ile görüştüğü bildirdi.


SİYONİSTLERLE ABD BATI ŞERİA'YI İŞGALDE ANLAŞTI

Netanyahu'nun Batı Şeria'nın tam egemenliği ve buradaki yasa dışı Yahudi yerleşimlerin İsrail'e ilhak edilmesi konusunu ABD yönetimi ile görüştüğünü ifade ettiği toplantının detaylarına ilişkin şunlar kaydedildi: "(Batı Şeria'da) egemenliğin uygulanması konusunda, bu konuyu Amerikalılar ile bir süredir görüştüğümü söylüyorum. Bu konuda şu prensipleri takip ediyoruz. Birinci olarak Amerikalılar ile koordinasyon, çünkü onlar ile  bağımız İsrail devleti ve yerleşimler için stratejik bir kazanım. İkinci olarak, bu özel değil bir hükümet girişimi olmalı, çünkü tarihi bir hamle."

Beyaz Saray'dan Siyonistlere yalanlama

Buna karşın Beyaz Saray Sözcüsü Josh Raffel'in, Washington'ın İsrail ile Batı Şeria'daki yerleşimleri ilhak etmesi konusunu görüştüğü haberlerini yalanladığı da İsrail basınında yer aldı. Raffel, İsrail ve Amerika'nın "böyle bir  teklifi hiç tartışmadığını" belirterek, ABD başkanının tüm dikkatini "İsrail-Filistin arasında yeni bir barış girişimine" verdiğini belirtti.

Geçen yılın sonunda, Likud Parti Merkez Komitesi, İsrail parlamentosuna Batı Şeria'nın İsrail'e ilhak edilmesi yönünde bir yasa teklifi sunmuştu. Öte yandan, söz konusu yasa teklifinin hükümetin ajandasından önceki gün çıkarıldığı bildirilmişti.

Yorum Yaz

  752234

-