23 ŞUBAT 2020 PAZAR

SON DİKTATÖR ABBAS

Mazlum Filistin halkının şanlı direnişini kırmak için neredeyse Siyonistleri dahi gölgede bırakacak zulüm politikaları uygulayan Filistin’in sözde Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazzeliler tarafından “Defol” pankartları ile protesto ediliyor...


SON DİKTATÖR ABBAS

Bülent Çolakoğlu / Özel haber

Mazlum Filistin halkının şanlı direnişini kırmak için neredeyse Siyonistleri dahi gölgede bırakacak zulüm politikaları uygulayan Filistin'in sözde Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazzeliler tarafından “Defol” pankartları ile protesto ediliyor. Yeni Söz'e konuşan İHH'nın Gazze'deki temsilcisi Mehmet Kaya, “Abbas'ın Filistin direnişini tümüyle kırmak istediği” bilgisini verirken; Filistinli yazar Moin Naim ise “Abbas'ın Filistin halkının başına diktatör kesildiğini” söylüyor. Geçtiğimiz aylarda para ödeyemediği yalanıyla İsrail'den Gazze'ye verdiği elektriği kesmesini isteyen, görev süresi yıllar önce dolduğu halde koltuktan kalkmayarak diktatörlüğe soyunan sözde devlet başkanı Abbas, binlerce hastaya tedavi olma imkân vermeyip, Gazze'ye giren her kuruşu engelleyerek bütün Filistinlilere diz çöktürmeye çalışıyor.

SİLAHLI DİRENİŞİ TESLİM ALMAK İSTİYOR

Yeni Söz'e konuşan İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya, öteden beri “Bu topraklarda silahlı direniş istemiyoruz.  İki halk dostça yaşayabiliriz” diyen Mahmud Abbas'ın; sadece Hamas değil, Gazze'deki bütün direniş guruplarının silah bırakarak kendisine tabi olmalarını, teslim olmalarını istediğini söyledi. Gazze halkının “asıl ambargoyu Yahudilerden değil, bölgedeki İslam ülkeleri ve Filistin yönetiminden görüyoruz” görüşünde olduğunu vurgulayan Kaya, “Abbas'ın parti içindeki muhalifi Muhammed Dahlan da karşı atağa geçerek, Mısır ve BAE ile birlikte Hamas'la görüşmelere başladı. Mısır kapısını açma ve Hamas ile Mısır arasında arabuluculuk yapıyor” dedi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ BÖLGEYİ VURDU

Abbas'ın Filistinlilerin direnişini kırmak için her türlü gayri insani yolu kullandığı bilgisini veren İHH Temsilcisi Kaya, “Gazze elektriği en çok Yahudilerden, sonra Gazze'deki bir santralden ve Mısır'dan alıyor. Yahudilerden gelen elektriğin parası Abbas Hükümeti aracılığı ile verilirken, Abbas bu parayı “ödemeyeceğini” söyleyip elektriği kesmelerini istedi. Yahudiler tümüyle kesmeyip yarıya indirdiler. Gazze'yi en çok bu kesintiler etkilerken, elektrik alımı günde 3 saate kadar düştü” şeklinde konuştu.  

‘HASTALARA DAHİ ACIMIYORLAR'

Gazze'de tedavisi mümkün olmayan hastaların ya Kudüs'te ya Yahudi hastanelerinde ya da yurt dışında tedavi gördüğünü kaydeden Kaya, “Kudüs ve Yahudi hastanelerinin masraflarını Filistin hükümeti karşılıyordu. Artık karşılamıyor. Yurt dışında bir ülkeye de gümrük kapıları kapalı olduğu için gidemiyorlar. Bu yüzden son bir ayda 13 çocuk öldü” ifadelerini kullandı. Filistin'de bir kanun olan esirlere maaş bağlanmasının da son aylarda kesintilere uğradığını belirten Kaya, Gazze'ye giren her yardım ve parayı keserek direnişi pes ettirmek istediklerini söyledi.

‘ABBAS DİKTATÖRLÜK PEŞİNDE'

Mahmud Abbas'ın resmi olarak Filistin Özerk Yönetim Hükümeti'ni temsil etmesine karşın, bu temsilin meşruiyetinin olmadığını belirten Filistinli yazar Moin Naim ise Yeni Söz'e yaptığı açıklamada, “Abbas El-Fetih içinde bile birliği sağlayamıyor. El-Fetih içinde kendisine onay vermeyen kitleler oluşmaya başladı” dedi. Filistin'in bir diktatörü haline gelen Abbas'ın Arap rejimlerinin diğer diktatörlerine özendiğini söyleyen Moin Naim, “Abbas'ın uygulamaları ve karar alma mekanizması tam bir diktatörlük niteliğinde” diye konuştu.

ABBAS SONUCUNU BİLDİĞİ SEÇİMİ SÜREKLİ ERTELİYOR

Abbas'ın gayri hukuki uygulamalardan da çekinmediğini belirten Naim, “Mesela 4 ay önce Gazze ve Filistin'de yerel yönetimler seçimi yapılacaktı. Kazanamayacağını bildiği için, sebepsiz yere kendi oluşturduğu bir mahkemenin aldığı kararla seçimi iptal ettirdi. Ondan sonra ‘Gazze'de seçim yapmayacağım' dedi, başka bir yerde seçim yaptı. Bu kez de onun partisine rakip olan herkesin seçimden çekilmesine neden oldu ve kendi girdiği seçimi kendisi kazandı” dedi.

EKONOMİK KRİZ PEŞİNDELER

Gazze'de  Abbas'a bağlı yaklaşık 70 bin memurun 10 yıldan beri işe gitmeden, oturarak maaş aldığını bildiren Mehmet Kaya, “Bunun amacı Gazze'deki yönetimi zayıf düşürmekti. Yöntem başarılı olmayınca, kendi adamları olmasına karşın, sırf Gazze'ye giren her ekonomik katkıyı kesmek için bu maaşların yarısını sadece ödemeye başladılar. Bu da Gazze'nin ticari hayatını büyük ölçüde olumsuz etkiledi” dedi.

ABBAS BAHANELERLE GAZZE'Yİ HEDEF ALIYOR

Uydurma bir para ödeyememe bahanesine sığınan Abbas'ın emriyle Gazze'ye giden elektriğin İsrail tarafından kısıldığını anlatan Filistinli yazar Moin Naim, “Bu elektrik kesintisi başladığında ve hastalarla ilgili engelleme olduğunda Abbas'a karşı gösteriler yeniden başladı. Abbas geçen hafta da ‘Muhalifler örgütlerin elemanlarıdır ve onlara baskı yapmak zorundayım' bahanesiyle muhalif esirlerin maaşlarını kesti” ifadelerini kullandı.

SİSİ VE İSRAİL İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Gazze'den yurt dışına çıkması gereken hastaların Abbas'ın kurduğu bir heyetten onay alması gerektiğini kaydeden Naim, “Abbas o onayı durdurdu. Baskılar karşısında gevşetmek zorunda kaldı ama binlerce hasta şu anda sıra bekliyor. Hastaların onay alması gerekiyor. Heyet 1 haftadan önce onay vermiyor ne yazık ki. Bu bir ilk değil. Refah sınır kapısını açmaması için Sisi ile birlikte ortak hareket etti. İsrail ile de işbirliği yaparak Gazze'yi boğmaya çalışıyor” dedi.

Abbas'ın tutumunun son dönemde Gazze'deki yönetimin Muhammed Dahlan ilişkilerini gelişmesine yol açtığının altını çizen Naim, “Mahmud Abbas Gazze'nin bir şekilde teslim olmasını istiyor. Bir iç barışı, iç anlaşmayı kabul etmiyor. Daha önce 4 iç anlaşma yapılmış ancak Abbas hiçbirine sadık kalmamıştı. Gazze'de çalışan Abbas'a bağlı memurların maaşlarını bile yüzde kesintiye uğrattı. Abbas Gazze'de ekonomik kriz çıkarmak için kendisine çalışan memurları ya mecburi emekliye ayırıyor veya işlerine son vermeye çalışıyor” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz

  729525

-