31 MAYIS 2020 PAZAR

SRİ LANKA’DAKİ TERÖR SALDIRILARINI ÖZEL SORUŞTURMA KOMİTESİ ARAŞTIRACAK

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Sirisena’nın, Paskalya gününde kilise ve otellere düzenlenen terör saldırılarını araştırmak için Özel Soruşturma Komitesi oluşturacağı bildirildi.


SRİ LANKA’DAKİ TERÖR SALDIRILARINI ÖZEL SORUŞTURMA KOMİTESİ ARAŞTIRACAK

Sri Lanka Resmi Haber Portalı (News.Ik), Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena'nın, 290 kişinin hayatını kaybettiği, 500'den fazla kişinin yaralandığı, kilise ve otellere yapılan terör saldırılarını araştırmak üzere 24 saat içinde Özel Soruşturma Komitesi kuracağını duyurdu.

Yüksek Mahkeme Hakimi başkanlığında görev yapacak komitenin, birçok insanın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan terör eylemlerinin sebeplerini, arka planını, muhtemel ihmallerle birlikte diğer faktörleri araştıracağı açıklandı.

Komite üyeleri 24 saat içinde atanacak

Cumhurbaşkanı Sekreteri Udaya R. Seneviratne, komite üyelerinin önümüzdeki 24 saat içinde atanacağını, saldırılarla ilgili raporun da iki hafta içinde tamamlanacağını söyledi.

Öte yandan, terör saldırılarının ardından başlatılan operasyonlarda 24 kişinin yakalandığını duyuran Sri Lanka polisi, saldırıları düzenleyenlere ilişkin açıklamada bulunmadı.

Yorum Yaz

  391454

-