15 ARALIK 2019 PAZAR

SUNİ ÇİM NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?


SUNİ ÇİM NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

Suni çim, hammaddesi petrol olan, doğal çime alternatif olarak üretilmiş bir zemin ürünüdür. Çok geniş bir kullanım alanı sunmaktadır. Farklı özelliklerde üretilen çim halı birçok alanda kullanılabilir. Üretildiği günden bugüne farklı isimlerle anılan suni çim; yapay çim, sentetik çim ve çim halı olarak da bilinmektedir. Farklı isimlerle anılsa da tek bir üründür ve farklı kullanım amaçlarına hizmet etmektedir.

Suni Çim Nerelerde Kullanılır?

Suni çimin çok geniş bir kullanım alanı olması onu oldukça avantajlı hale getirir. Tüm kullanım alanları için farklı şekilde üretilmiştir. Her alan için farklı özellikte, kalitede üretilen yapay çimin en çok kullanıldığı alanlar, halı saha yapımı, bahçe peyzajı gibi alanlardır.

Halı  Saha Yapımı

Halı saha yapımı için en çok kullanılan zemin ürünü olan suni çim, kullanım açısından birçok avantaj sunar. Ticari amaçlı olarak yapılan futbol sahasının maliyetini düşürürken, kullanım kolaylığı ve konfor sunmaktadır.

Spor Zeminler

Rugby, hokey, golf gibi farklı spor zeminlerde de kullanılan yapay çim her alan için farklı seçeneklerde üretilmiştir. Her spor dalı için o oyunun doğru ve rahat oynanabilmesi için oyuna uygun şekilde üretilmektedir.

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından bir tanesi elbette yeşil zeminlerdir. İster doğal ister sentetik çim kullanın ama bahçenizin bir bölümünün yeşil olması gerekmektedir. Suni çim bakımı açısından büyük ölçüde iyi bir konfor sunar. Biçme, gübreleme gibi işlerle uğraşmayacağınız için daha az zahmetle dilediğiniz yeşilliğe ulaşmış olacaksınız.

Kafe ve Restoran Bahçeleri

Kafe ve restoran bahçesi gibi yüksek trafiğin olduğu alanlar için, yoğun kullanımda, uzun süre kullanabileceğiniz bir suni çim ürünü tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü bu zemin ürünleri, üretilirken kullanım sıklığına, kullanılacak alana göre farklı özellikler göz önüne alınarak üretilmektedir.

Balkonlar

Farklı ölçülerde bulunan balkonların dekorasyon bölümlerine veya zemini için yapay çim ürünü tercih edebilirsiniz. Balkonda kullanılan suni çim, balkon dekorasyonu için iyi bir alternatiftir.

Havuz Kenarı

Havuz kenarlarında dekorasyon amaçlı olarak sentetik çim ürünü kullanabilirsiniz. Bu uygulama oldukça yaygındır ve dekoratif amaçlı üretilen suni çim ürünleri bu alanlarda kullanılmaktadır.

Çocuk Oyun Alanları

Çocuk oyun alanları,  çocuk bahçesi gibi yerler için de iyi bir seçenektir.  Çim görüntüsü elde ederken hem bakım maliyetini düşürür hemde zamandan kazanmış olursunuz. Yine bu alanlar içinde farklı seçenekler bulmanız mümkündür.

Peki Suni Çim Alırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Suni çim alırken ilk dikkat etmeniz gerekenlerden biri; kullanım amacına uygun bir ürün seçmektir. Yani yüksek trafikli bir alan için yoğun trafiğe uygun bir ürün seçmeniz faydanıza olacaktır.

Yanmazlık, antialerjik özellikleri gibi teknik farklılıkları göz önüne alarak bir ürün seçmek avantajınıza olacaktır.

İklim şartları, ürünün kalitesi gibi suni çim kullanım süresini etkileyen faktörlere dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin; çok güneşli alanlar için UV koruması olan bir ürün seçmek kullanım süresini artırır.

Firma güvenilirliği de bir ürün alırken, hem hizmet hem de ürün kalitesi açısından önem arz etmektedir. Garantili ürün, iyi hizmet ve yüksek kaliteli ürün, firmanın güvenilir olmasını sağlar.

Spor zeminler ve bahçe peyzajında kullanılan bu suni çim ürünlerde garanti olması önemlidir. Bu ürünlerin 6-8 yıl arasında garantisi olmaktadır. Ürün seçimini garanti kriterini de göz önüne alarak yapabilirsiniz.

Kalite: Suni çim kalitesini etkileyen faktörler; kullanılan ipliğin kalitesi, dokuma sıklığı, hav ağırlığı ve yüksekliği gibi özellikleri göz önüne almak sizi uzun vadede kazançlı hale getirecektir.  Çünkü kaliteli olmayan bir ürünün kullanım süresi, çevresel faktörlere bağlı olarak çok kısa olabilmektedir bu da kısa sürede sizi zarara uğratabilir. Bunun önüne geçmek için kaliteyi ön planda tutabilir ve uzun vadede kar edebilirsiniz.

Yorum Yaz

  927629

-