24 OCAK 2019 PERŞEMBE

SURİYE’DE OYUNUN ÜÇÜNCÜ AŞAMASINA MI GEÇİLDİ?

İsrail’in Suriye semalarındaki İran’a ait İHA’yı düşürmesinin ardından, Suriye rejimi İsrail’e ait F-16’yı düşürdü. Ardından da İsrail, Şam yakınlarındaki 12 hedefi vurdu. Geçtiğimiz Ocak ayında ise İsrail’in, işgale zemin hazırlamak için kendince ‘güvenli bölge’ masalıyla Suriye içerisine 40 km girmeye hazırlandığı ileri sürülmüştü. Bölgeden gelen haberler vekâlet savaşlarından sonra savaşın üçüncü aşaması olan “itin çakala, çakalın ite kırdırılması sürecine” geçildiği iddialarına yol açtı.


SURİYE’DE OYUNUN ÜÇÜNCÜ AŞAMASINA MI GEÇİLDİ?

SURİYE'DE NELER OLUYOR?

Suriye'de Müslüman birinin iktidar olmaması için ABD, Almanya, Fransa, Rusya gibi batılı ülkeler ile İsrail ve İran gibi birbirlerine sözde düşman özde kardeşler, Baas rejimini ayakta tutmak için var güçleri ile çalışıyor. Bu yüzden yürütülen vekâlet savaşlarında DAEŞ'in saf dışı kalması ve Türkiye'nin PKK/PYD'nin defterini dürmeye başlamasıyla, Suriye halkının düşmanlarının savaşı üçüncü aşamaya geçirmeye çalıştığı dile getiriliyor.

SAVAŞ NASIL BAŞLADI, NE DURUMDA?

Halkın 2011'de başlattığı ve 6 ay süren silahsız özgürlük talebini Suriye rejimi silah kullanarak bastırmak istemiş, ancak başaramamıştı. Halkına silah çekmek istemeyen bazı askerler ordundan firar ederek Özgür Suriye Ordusu'nu (ÖSO) kurmuştu. Hiçbir ülkeden silah desteği almamasına rağmen ÖSO ve bağlı gruplar hem siyasî, hem de askerî mücadele yürütmüş, rejime teslim olmamıştı. Batının yanı sıra İran'ın sivil görünümlü askerleri ile Şii Hizbulllah örgütü ise, rejime büyük destek vermişti.

SAVAŞIN ÜÇÜNCÜ AŞAMASI NE?

ABD, İngiltere ve İsrail'in kurduğu DAEŞ, Türkiye'nin ‘Fırat Kalkanı Harekâtı' ile bölgeden temizlendi. Şimdi ise diğer terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik ‘Zeytin Dalı Harekâtı'nın başarı ile yürütülmesi Suriye için açık ya da gizli planı olan tüm katilleri tedirgin etti. En nihayetinde de, birbirleri olmadan yaşayamayacak olan İran ve İsrail rejimleri sahada karşı karşıya geldi. İsrail'in toprak, İran'ın ise Suriye rejimini ele geçirme isteğine diğer kurtların hevesleri de karışınca, “çakalların kapışması” denilebilecek üçüncü aşamaya geçildi.

REJİM, İSRAİL'İN BURNUNU KIRDI

İsrail'in Suriye'deki İran İHA'sını düşürmesi üzerine, Rusya destekli Suriye rejimi İsrail'in birden fazla F-16'sını düşürdüğünü açıkladı. İsrail, rejimin açıklamasını doğrularken, sadece bir uçak kaybettiğini ileri sürdü. Pilotların yaralı kurtulduğu saldırıdan sonra İsrail, Şam yakınlarında 12 noktayı vurduğunu iddia etti. Rejim ve İran'ın buna ne cevap vereceği bilinmiyor. İsrail tarafı ise gelişmeleri izlediğini tüm harekâtlara hazır olduğunu duyurdu.

Lübnan'dan İsrail'e Rus kartı

İsrail'in Lübnan sınırına duvar örmeye başlaması üzerine Lübnan Rus kartını gösterdi. Lübnanlı general Hişam Caber, İsrail'in eylemine direnmek için askeri ve diplomatik yöntemleri kullanabileceklerini söyledi. Lübnan limanlarını Rus gemilerine açabileceklerini belirten Caber, yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığını gündeme getirdi. Lübnan aynı zahada Fransa ve İtalya ile petrol arama anlaşması yapmıştı.

Caber, Lübnan limanlarını Rus gemilerine açabileceklerini de kaydederek yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığına mesaj verdi. Öte yandan Lübnan'ın ilk petrol ve doğalgaz sözleşmesi Fransa'nın Total, İtalya'nın ENI ve Rusya'nın Novatek firmaları ile imzalandı. Caber, "Gerekli görülmesi halinde Lübnan, İsrail'in inşa faaliyetine hem askeri hem de diplomatik yöntemlerle karşılık verecek. İsrail ile herhangi bir çatışma yaşanması söz konusu değil, biz topraklarımızı korumakla ilgileniyoruz" dedi.

İsrail yönetiminin Lübnan'ın karşılık verebileceğini anladığını söyleyen Caber şöyle devam etti: "Bu nedenle İsrail, petrol ve gaz bakımından zengin olan ihtilaflı kıyı bölgelerine platform kurmadı. İsrail, Hizbullah'ın füzelerinden çekiniyor. Bu füzeler, gerek duyulursa, İsrail'in tesislerini imha edebilir."

Öte yandan Caber, askeri alanda uzun süredir yardım önerisinde bulunan Rusya ile işbirliğini genişletebileceklerini ifade etti. Lübnan'ın havalimanlarını ve deniz limanlarını Rusya'ya açabileceğine işaret eden general, Rusya ile askeri işbirliğini genişletmenin son derece olduğunun altını çizdi.

Lübnan ile İsrail arasında deniz sahası anlaşmazlığı

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, 31 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Lübnan'ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini "çok kışkırtıcı" olarak nitelemişti.  Uluslararası firmalara, Lübnan'ın petrol ve doğalgaz arama sürecine katılmama çağrısı yapan Liberman, "Lübnan'ın petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail'indir" ifadesini kullanmıştı. Lübnan ile İsrail arasında, yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı sürüyor. İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor.

Yorum Yaz

  879675

-