SURİYE’NİN 3’TE 1’İNİ TERÖRİSTLERE VERDİLER


SURİYE’NİN 3’TE 1’İNİ TERÖRİSTLERE VERDİLER

Esed'in inadının Suriye'ye faturası ağır oldu. Adeta bir dünya savaşına dönüşen, sömürgeci güçlerin her birinin dâhil olduğu Suriye iç savaşında Esad ile Baas iktidarının inadı ülkeyi cehenneme çevirdi. Bir milyona yakın insanın öldüğü, ülke nüfusunun yaklaşık 3'te 2'sinin mülteci haline geldiği, şehirlerin tamamen harabeye döndüğü, tarih mirasının talan edildiği ve ülkenin kimyasal çöplüğü çevrildiği Suriye'de bugün topraklarının bugün 3'te 1'i ABD'nin, 3'te 1'i İran ve Rusya'nın kontrolüne geçerken özgürlük mücadelesi veren halkın elinde ise sadece 3'te 1'i kaldı. Suriye'deki varlık ve etkinliği gün geçtikçe azalan DAEŞ'in kontrol ettiği alan yüzde 14'e geriledi. ABD, Almanya, Rusya, İngiltere ve İsrail'in desteklediği PKK ise ülke topraklarının 4'te 1'inde (yüzde 23) kontrolü ele geçirdi. Türkiye, Rusya ve İran'ın uzlaşması geciktikçe Suriye daha derin bir bataklığa saplanmayı sürdürüyor.

Türkiye ise dün sınıra yeni birlikler sevk etti. Bu sevk ile birlikte kulislerde yeni bir askerî hareketin yapılacağı konuşulmaya başlandı.

DAEŞ KÜÇÜLTÜLÜYOR!

7 yıldır iç savaş yaşanan Suriye topraklarının yaklaşık 4'te 1'ine denk gelen (yüzde 37) 185 bin kilometrekarelik bölümü ABD ve İsrail'e hizmet eden terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ'in işgali altında. ABD'nin en büyük yatırımı(!) yaptığı Suriye PKK'nın Suriye kolu PYD son 5 ayda hâkimiyet alanını yüzde 2 büyüttü. Son tabloda Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı ile uzaklaştırdığı Suriye'nin doğusu, Irak sınırı, Humus çöl alanı, Dera ve Hama doğusuna hakim olan DAEŞ 27 bin kilometrekare ile yüzde 14'lük bir alanı kontrol ediyor.

PKK/PYD BÜYÜTÜLÜYOR!

ABD'nin tezgâhladığı tiyatro ile DAEŞ'in boşalttığı alanları dolduran PKK/PYD hâkimiyet alanını 41 bin kilometrekareye yani yüzde 23'e kadar çıkarttı. ABD tarafından Suriye - Türkiye sınır hattının  yüzde 65'inin tahsis edildiği PKK/PYD; Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca doğuda Haseke ve Rakka şehrinin kuzeyi, Halep'in doğusunda Münbiç ve kuzeybatısında Afrin ilçelerini işgal etmiş durumda. Halep, Rakka ve Deyrizor'da ilerleyen Esed ise, topraklarının sadece 85 bin kilometrekaresini yani yüzde 46'sını kontrol edebiliyor. Ülkenin kalan yüzde 17'lik kısmını ise  çeşitli muhalif oluşumlar, Esed karşıtı askeri gruplar kontrol ediyor.

226 MİLYAR DOLARI AŞAN ZARAR

Dünya Bankası'nın hazırladığı Savaşın Bedeli raporu, Lübnan'daki Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta anlatıldı. Savaşın 226 milyar dolarlık kayba yol açtığını kaydeden Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Harun Önder, “Suriye'nin gayrisafi milli hasılası yüzde 63 küçüldü. Yıkımın görünmeyen kısmı ise elimizdeki verilerden çok daha büyük” dedi. 10 Suriyeli'den 6'sının aşırı yoksul olduğu bu süreçte en az 200 bin bebeğin doğduğunu bildiren Önder, "Evlerin en az yüzde 7'si tamamen yıkıldı, yüzde 20'si ağır hasarlı. Tıp merkezlerinin yarısı kısmi yıkıma uğrarken, yüzde 16'sı tümüyle yok edildi” şeklinde konuştu.

İÇ SAVAŞ ESED'İN ESERİ

İç savaştan önce 7 ay barışçıl gösteriler yapıldığını hatırlatan Carnegie Düşünce Kuruluşu Ortadoğu Direktörü Maha Yahya ise, “Ancak Esed yönetiminin şiddet yüklü müdahaleleri ülkede iç savaş çıkmasına yol açtı. Ülkenin yeniden inşa sürecinde savaşın siyasi boyutları ile mezhep farklılıkları mutlaka göz önünde bulundurulmalı” uyarısında bulundu.

TÜRKİYE KRİTİK HAMLEYE HAZIRLANIYOR

Fırat Kalkanı ile Suriye'de oluşturulan terör koridorunu kesip atan Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde sınıra sıfır noktadaki Kilis'te, PKK kontrolündeki Afrin'in karşısındaki hudut karakollarına topçu bataryası ve komando birlikleri sevk etti. Elbeyli'den gece yola çıkan ve şehre ulaşan 15 araçlık topçu bataryası, 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığına bağlı sınır birlikleri ile Kilis-Hatay sınırına konuşlandırıldı. Batıdan gelen Piyade komando birlikleri de Kilis - Hatay arasındaki sınır karakollarına yerleştirildi. Kulislerde Türkiye'nin bu hamleler ile yeni bir askerî harekete hazırlandığı konuşuluyor.

 

Yorum Yaz

  508475

-