6 TEMMUZ 2020 PAZARTESİ

TAHT KAVGASINA İRAN PERDESİ

Suudi Arabistan’da Kral Selman’ın iktidarı kendi soyundan devam ettirebilmek için oğlu Muhammed bin Selman ile başlattığı operasyon tüm hızıyla sürüyor. Prenslerin ve ülkenin kritik noktalarında görev alan birçok ismin gözaltına alındığı, bazı prenslerin öldürüldüğü taht kavgasında Suudi yönetimi bu kez de dikkatleri başka bir yöne çekmek için Arap Birliği’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Mısır’da yapılan toplantının sonuç bildirgesinde İran sert biçimde suçlandı. İran’ın hâkimiyetinde bulundurduğu üç adayı derhal BAE’ye vermesi istendi. ‘Aksi halde…’ diyerek İran tehdit edildi. Öte yandan İsrail, Suudi yönetim ile yürüttüğü gizli işlerini ifşa etti. İfşanın nedeninin hem Suudi kampına destek, hem de karşı kampı kızdırma hamlesi olduğu değerlendirildi.


TAHT KAVGASINA İRAN PERDESİ

Yeni Söz Haber Merkezi

SUUDLARDAN OLAĞANÜSTÜ ‘İRAN' TOPLANTISI

Olağanüstü toplanan Arap Dışişleri Bakanları Konseyi, İran'ın bölgedeki müdahaleleriyle ilgili dosyayı da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşımaya karar verdi. Suudi Arabistan'ın talebi üzerine Mısır'ın başşehri Kahire'de, Cibuti başkanlığında toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanlarının yayınladığı 14 maddelik bildiride; İran'ın Arap ulusal güvenliğini tehdit ettiği, Yemen'deki ‘teröristleri' desteklediği ve Riyad'a fırlatılan füzede rol aldığı kaydedildi.

BAE ÜZERİNDEN İRAN'A GÖZDAĞI

İran'ı Bahreyn'in içişlerine karışmakla suçlayan Arap Konseyi, Bahreyn'i atacağı her türlü adımda destekleyeceklerini belirtirken; İran'ın Hürmüz Boğazı'na yakın Ebu Musa, Büyük ve Küçük Tunb adalarını işgale devam etmesini de kınadı. Bu bağlamda Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) adaları geri almak için atacağı her adamın da destekleneceği vurgulandı. Konsey, İran'ın finanse ettiği uydu kanallarını da, mezhepsel ve etnik söylemlerle Arap ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle yasakladı..

ARAP BİRLİĞİ'NDE ÇATLAK

Toplantının ardından bir açıklama yapan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ise, “Arap ülkeleri şu anda İran'la savaşa girmeyecek. BMGK'ya başvurulması uzak bir ihtimal değil, ancak bu konuda henüz bir karar alınmadı. Sonuç bildirisi Hizbullah'ın bir terör örgütü olduğuna işaret ediyor” dedi. Toplantıda yer alan Lübnanlı diplomatik kaynaklar, Lübnan ve Irak'ın söz konusu bildirideki İran'la ilgili bazı maddelere itiraz ettiğini aktardı. Gelişmeler bazı Arapların Suudilere boyun eğmediğini gösterdi.

İSRAİL'LE ‘UTANDIRAN' GÖRÜŞME

Suudi yönetimi ile İsrail arasındaki ifşa olan ilişki, Suudi Arabistan yönetiminin kurucu kralları Abdülaziz'in İngilizlere verdiği Yahudi devleti sözüne sadık kaldıklarını gözler önüne serdi. Suudi Arabistan ile İsrail'in İran'a karşı ortak endişeleri olduğunu söyleyen İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada “İki ülke gizli iletişim halinde” dedi. Birçok Müslüman ve Arap ülkeyle gizli bağlantıları olduğunu belirten Steinitz, “Bu bağlantıdan utanan biz değiliz. Bu ilişkilerin gizli tutulmasını isteyen karşı taraflar. Bizim için sorun değil, ancak karşı tarafın isteği üzerine gizli tutuyoruz” şeklinde konuştu.

‘TRUMP LİDERLİĞİNDE YENİ İTTİFAK'

Geçen hafta Suudi Arabistan tarihinde bir ilk olarak, İlaf gazetesine röportaj veren İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da, “İran'a karşı Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle tecrübe ve istihbarat paylaşmaya hazırız” demişti. Suudiler ile birçok ortak çıkarları olduğunun altını çizen Eisenkot, “Trump'ın liderliğinde bölgede yeni bir uluslararası ittifak kurma fırsatı oluştu. İran tehdidini bertaraf etmek için büyük ve kapsamlı bir stratejik planı hayata geçirmeye ihtiyacımız var” diye konuşmuştu.

İSRAİL VE BAE KARDEŞ, ABD BÜYÜK ABİMİZ

Yahudi bir aile tarafından yönetilen Birleşik Arap Emirlikleri ordusunda general olan Abdullah al Hasimi, önceki gün yaptığı açıklamada ülkesi ve İsrail'in iki kardeş ülke olduğunu ve ABD'nin ise kendilerinin büyük abileri olduğunu açıklamıştı. İsrail'in Araplarla ilişkilerini ifşa etmesi ise Suudi kampına destek olduğu kadar, karşı kampı da kızdırma hamlesi olarak yorumlanıyor.

 

Yorum Yaz

  907057

-