TRUMP, DÜNYAYI ATEŞE VERME İŞİNİ ‘ERTELEDİ’

ABD Başkanı Trump, sarsıcı ve bir o kadar da hayırlı iki karara imza attı. Şeytanîlerin dayatması olan ‘Paris İklim Anlaşması'ndaki oyunu gören Trump, önce anlaşmadan çekildiklerini açıkladı. Ardından da dünyayı ateşe vermekle eş anlamlı görülen ve fiili bir durum oluşturarak Kudüs’ü İsrail’in başşehri yapma oyunu olan ‘Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma’ kararını ‘şimdilik’ askıya aldığını duyurdu. İklim kararı Avrupa’yı, Kudüs kararı ise Siyonistleri çılgına çevirdi.


TRUMP, DÜNYAYI ATEŞE VERME İŞİNİ ‘ERTELEDİ’

Yeni Söz | Haber Merkezi

‘FİTNE ATEŞİNİ ŞİMDİLİK ERTELEDİK'

Amerikan yönetiminden yapılan yazılı açıklamada ABD'nin Tel Aviv'de bulunan Büyükelçisini Kudüs'e taşıma kararını “şimdilik öteledi” denildi.  Açıklamada, “Kimse bu adımı, Başkan'ın İsrail'e ve ABD-İsrail ittifakına olan güçlü desteğinden geri adım olarak görmemeli. Başkan, İsrail ile Filistin arasında barış görüşmelerinin şansını artırmak ve ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarını savunmak amacıyla bu kararı almıştır. ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma iradesini sürdürmektedir. Mesele sadece bunun zamanlamasıyla ilgilidir” ifadelerine yer verildi.

‘TRUMP'IN KARARI AKILLICA'

Trump'ın kararının barış fırsatlarını güçlendireceğini vurgulayan Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ebu Rudayne, “Barış ve güven köprüleri kurma çabaları konusunda ABD yönetiminin ciddiyetini ortaya koyuyor. Olumlu ve önemli bir adım” dedi. Kudüs'ün statüsünün müzakere edilerek siyasi uzlaşıyla çözülmesi gereken temel bir konu olduğunu söyleyen BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise, “Trump'ın kararı akıllıca. Genel Sekreter kararın barış sürecinin yeniden başlamasına katkıda bulunmasını umut ediyor” şeklinde konuştu.

‘İKLİM ANLAŞMASI'NI ÇÖPE ATTI

Kudüs dışında çok önemli bir karar daha alan ABD Başkanı Trump, ülkesini 190'ı aşkın ülkenin imzaladığı Paris İklim Anlaşması'ndan çekti. Trump, “Anlaşma iklim değişikliğiyle mücadeleyi değil, diğer ülkelere ABD'ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı amaçlıyor. ABD, Amerikan vatandaşlarını korumaya yönelik ulvi görevimi yerine getirmek için Paris İklim Anlaşması'ndan çekilecek. Onun yerine Amerikalı şirketlere, çalışanlara ve vergi mükelleflerine daha âdil şartlar sunan bir Paris Anlaşması'nın ya da tamamen yeni bir sözleşmenin müzakerelerine başlayacağız” şeklinde konuştu.

AB LİDERLERİ ŞİZOFRENE BAĞLADI

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel imzalı ortak açıklamada ise “Biz Fransa, Almanya ve İtalya'nın hükümet ve devlet başkanları olarak, ABD'nin kararını esefle karşılıyoruz. Paris Anlaşması iklim değişikliğiyle etkin ve zamanında mücadele etmek ve 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerini uygulamak için ülkelerimiz arasındaki iş birliğinde temel olmayı sürdürüyor” denildi.

KISA ANALİZ

Petrol şirketleri, sanayi devleri, dünyayı sömüren küresel şeytanî baronlar bir araya gelip, BM üyesi ülkelerin tümünü, Paris'ten toplayarak, hepsini kolayca ‘çevre ve iklim' anlaşmasında buluşturuyor. Ne için? ‘Dünya kirlenmesin, insanlık zarar görmesin' diye… Göz yaşartıcı bir durumla karşı karşıyayız. Demek ki şeytan merhamete gelip, şeytanlıktan vazgeçmiş. Bunun başka bir izahı olamaz. Şimdi lütfen bir dakika bizi dinleyin: Yeryüzünü cehenneme çeviren, hemen hiçbir konuda anlaşamayan bu ülkeleri, üstelik Çin gibi iktisadi ve siyasi olarak dünyaya hâkim olmaya çalışan bir ülke ile zaten sömürgeci durumdaki AB ile ABD oturmuş, dev bir anlaşmaya kolaya imza koymuş. Bir daha soralım: Ne için? Dünyanın iyiliği için. Siz buna inanıyorsanız, açıkça söyleyelim en basit anlamda çok safsınız. İşte biz, Yeni Söz olarak, 25 Kasım 2015'de şöyle bir manşet ile çıkmıştık: ‘Paris Konferansında korku tacirliğine âlet olacak mıyız?' Hâlâ aynı yerdeyiz. Bu gerçeği sadece petrol devi Mobil'in eski COE'sunu dışişleri bakanı yapan Trump'un görmesi çok üzücü. Darısı bizim ve diğer ülkelerin başına!

  1. Bu paris anlasmasi vb gibi anlasmalar, bizim gibi komur/linyit sahibi ulkeler bu varlıklarını kullanamasin ve ithal enerjiye bagimli kalsinlar diye yapiliyor olmasin. Gectigimiz aylarda natgeo`da iklim meselesi diye servis edilen ve yerli medyatik yuzlere sundurulan program da komuru hedef almiyor muydu..

Yorum Yaz

  432567

-