20 AĞUSTOS 2019 SALI

TRUMP’IN ADAMLARI SİYONİZME HİZMET İÇİN İSRAİL’DE

ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma konusundaki açıklamalarının ardından, bir ABD heyeti İsrail'e ziyarette bulundu.


TRUMP’IN ADAMLARI SİYONİZME HİZMET İÇİN İSRAİL’DE

Haberlere göre, cumartesi günü ülkeye ulaşan heyetin liderliğinde bulunan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Ron De Santis, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve diğer İsrailli siyasetçilerle temaslarda bulunacak.

Netanyahu'nun liderliğindeki Nikud partisinden milletvekili Yehuda Glick yaptığı açıklamada, "Heyet, ABD büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma konusunu hem pratik hem de siyasi açılardan ele alarak yakından inceliyor" dedi.

Ziyarete ilişkin Jerusalem Post'a konuşan DeSantis'in yakın dostu ve İsrailli siyasi danışman Ruth Lieberman, "Heyet ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımanın ne anlama geleceği konusunda ilk elden bilgi almak için Kudüs'te" ifadelerini kullandı. Lieberman, heyetin ABD Kongresi'ne ‘bir rapor, beklentilere ilişkin daha geniş bir anlayış ve alınması gereken kararlarla birlikte dönmeyi planladığını' da sözlerine ekledi.

ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğinin taşınmasına ilişkin açıklamalar, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'ün gelecekte kendilerine ait devletlerinin merkezi olacağını savunan Filistinliler tarafından şiddetle eleştirildi. Fetih hareketi sözcüsü Ziyad Halil Ebu Zeyyad, Jerusalem Post'a verdiği demeçte, "ABD Kongresi şunu iyi bilmelidir ki, büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki durumun patlamasına neden olacaktır" dedi.

İsrail'in köklü gazetelerinden Hayom'a geçen ay röportaj veren ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası sürecinde de sık sık dile getirdiği 'ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınma vaadi' hakkında "Ciddi şekilde düşünüyorum" demişti. Trump, plan üzerinde çalıştığını ve 'kolay bir karar olmadığını' dile getirmişti.

Yorum Yaz

  509727

-