7 AĞUSTOS 2020 CUMA

TRUMP’IN YENİ HEDEFİ PAKİSTAN’IN İŞGALİ

ABD Bakanlık koltuğunda oturan Trump adlı yaralı fil, Pakistan’ı işgale harlandıklarını açıkça söyledi...


TRUMP’IN YENİ HEDEFİ PAKİSTAN’IN İŞGALİ

ABD Bakanlık koltuğunda oturan Trump adlı yaralı fil, Pakistan'ı işgale harlandıklarını açıkça söyledi. Başkanlık koltuğuna oturmasıyla ülkesinin işgalci politikalarını daha da hızlandıran Trump, dün Afganistan ile ilgili konuştu. Konuşmasında Amerikan'ın en uzun savaşa hazırlandığı ileri süren Trump, 2001'de işgal ettikleri Afganistan'daki asker sayısını artıracaklarını kaydetti. Pakistan'ın da adını zikrederek, “Nükleer silahların teröristlerin ellerine geçmesini, bize karşı veya dünyanın herhangi bir yerinde bu amaçla kullanılmasını engellemeliyiz” diyerek Türkiye'nin müttefiki Pakistan'ı resmen tehdit etti.

ABD'NİN ‘EN UZUN SAVAŞ'INDA YENİ DÖNEM

16 yıldır Afganistan işgalini sürdüren ABD, bölgedeki askerlerini artırmaya karar verdi. Yeniden yapılandırılan bir strateji palavrası sıkan ABD Başkanı Donald Trump, “Amerika'nın en uzun savaşının geleceğini yakından ilgilendiren planın askeri faaliyetleri artırmaya dayandığını” belirtti. Pentagon'un şeytanî planına göre ABD, bir taraftan bölgedeki ağırlığını artıracak, diğer taraftan da Pakistan'ı ya işgal edecek ya da kaosa sürükleyecek.

YENİ İŞGAL HEDEFİ PAKİSTAN

Washington yakınlarında, Virginia'daki Fort Myer askeri üssünü ziyaret eden Trump, “Yeni yaklaşımımız Afganistan'ın ABD'ye veya dünyada başka yerlere saldıran İslamcı militanlar için güvenli bir liman olmasını önlemeyi amaçlayacak” sözleriyle, Türkiye'nin en yakın dostu ve müttefiki Pakistan'da organize ettikleri yüksek mahkeme darbesini yeterli bulmadıklarını, bu ülkeyi tümüyle işgal etmek istediklerini ortaya koydu. “İslamcı militan” iftirasıyla Müslümanları hedef aldığını da belli eden Klu Klux Klancı faşist Trump'ın, daha çok kan dökmeye hazırlandığı yorumlarına yol açtı.

YİNE ‘NÜKLEER TEHDİT' PALAVRASI

“Amerika'nın Afganistan ve Pakistan'da çıkarları net. Amerika'yı tehdit eden teröristlere yataklık eden yerleri yok etmeliyiz.  Nükleer silahların teröristlerin ellerine geçmesini, bize karşı veya dünyanın herhangi bir yerinde bu amaçla kullanılmasını engellemeliyiz” diyen Trump, ABD'nin ülkesinin çöküşünü engellemek için saldırı politikaları üretmesi yönündeki Pentagon tavsiyesine uygulamaya koyacağını açığa vururken, ülkesinin dünyanın en büyük nükleer silahlarına sahip olmasına karşın, Irak işgalinde olduğu gibi “nükleer silah tehdidi” sığınarak yeni işgallere girişeceğini gösterdi.

AFGANİSTAN, ABD İŞGALİNDEN BERİ GÜNYÜZÜ GÖRMEDİ

Müslümanlara karşı kurulmuş olan en büyük tezgâhlardan olan 11 Eylül saldırılarının ardından, Bush yönetimi 2001'de Afganistan'ı işgal etti. O günden beri, 16 yıldır kaostan kurtulamayan Afganistan'da, 8 bin 400'ü ABD'li olmak üzere, 13 bin 300 yabancı asker yer alıyor. ABD askerleri güya Afgan kuvvetlerinin talebi doğrultusunda teröristlerle mücadele ederken, diğer yabancı askerler ise 2015'ten beri “eğitim, öneri ve destek” misyonu yürütüyor.

TRUMP ASLINA RÜCU ETTİ

Seçimlerden önce tıpkı Obama gibi dünyanın çeşitli bölgelerindeki ABD askerlerini ve NATO'daki ABD ağırlığını azaltacağı, diğer ülkelerin işlerine burnunu sokmayacağı yönünde açıklamalar yapan Trump, yine tıpkı Obama gibi göreve geldikten sonra tam tersi bir politika izlemeye başladı. İşgalci terör devleti İsrail ve PKK'ya desteğini kat kat artıran, “Afganistan ve daha geniş bölgede karşılaştığımız güvenlik tehditlerinin çok büyük olduğu sonucuna vardım” sözleriyle “yeni” politikasını ortaya koyan Trump, ABD'nin Afganistan'dan hızlı bir şekilde çekilmesinin “öngörülebilir ve kabul edilemez” sonuçlarını önlemek için mücadeleyi sürdürmeleri gerektiğini ileri sürdü.

BU YALANA KARGALAR BİLE GÜLER

İşgal ettiği her ülkeyi içinden çıkılmaz bir karmaşaya sürükleyen ve orada kalıcı hâle gelmek için uğraşan ABD'nin Başkanı Trump, “Afganistan halkı kendi ulusunun güvenliğini sağlayacak. Afganlar kendi ulusunu inşa edecek ve kendi geleceğini belirleyecek. Onların başarılı olmasını istiyoruz” yalanıyla acı acı güldürdü.

Yorum Yaz

  465518

-