20 AĞUSTOS 2019 SALI

TRUMP KATLİAMI: 58 ÖLÜ

PKK’ya hamilik yapmaya devam eden Trump yönetimi, Suriye’de camiyi vurdu. Yatsı namazını kılmakta olan 300 civarındaki köylüden 58’i şehid olurken, çok sayıda masum Müslüman en kaz altında kaldı. Şerefsizlikte şeytanla yarışan Pentagon ve CENTCOM, katliamı kendi uçaklarını yaptığını kabul etti. ABD katliamını gölgelemek isteyen İsrail ise Suriye’ye saldırdı. Esed rejimi Siyonist uçağını düşürdü.


TRUMP KATLİAMI: 58 ÖLÜ

 Yeni Söz Haber Merkezi

ALÇAK ABD'DEN BİR ŞEREFSİZLİK DAHA

Suriye'de 30 Aralık'ta ilan edilen ateşkesten bu yana en kanlı saldırı ABD tarafından Halep'te gerçekleştirildi. Günümüzün en büyük iblisi yönetimi olan ABD'nin savaş uçakları dün gece Suriye'nin Halep şehrine bağlı Etarib ilçesindeki katkı namazı sırasında bir camiyi vurdu. Türkiye'nin Cilvegözü Sınır Kapısı'na 30 km'deki Etarib'e bağlı Cina köyündeki camiye yapılan iblisî saldırıda, camideki 300 civarından cemaatten 58'i şehit oldu. Çok sayıda yaralı var ve şehid sayısının artmasından endişe ediliyor. Kurtarma ekiplerinin yaralıları ve şehidleri beton bloklar arasından çıkarmaya çalışırken çekilen kareler görenleri dehşete düşürdü.

KABUL EDİLİR BİR ŞEY DEĞİL

Saldırıyla ilgili konuşan Cina köyü sivil savunma yetkilisi Yahya Cevad, “Bir savaş uçağı Halep'in Etarib ilçesi yakınlarındaki Cina köyünde namaz esansında bir camiyi bombaladı. Onlarca kişi yaralandı, enkaz altından 58 ölü çıkardık. Ekipler caminin enkazı altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor. Camide 200 - 300 kişi vardı. Savaş uçağının ibadet yerini vurması kabul edilir bir şey değil” dedi. 

CENTCOM'DAN ÖNCE MIRINKIRIN, SONRA İTİRAF

Saldırıyı önce Rusların gerçekleştirdiği sanılırken, failin bu kez ABD olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Açıklama yapmak zorunda kalan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), önce “Saldırı İdlib'de gerçekleştirildi. El Kaide'ye ait bir toplanma yeri vuruldu ve çok sayıda terörist öldürüldü” diyerek yalan söyledi. Gelişmeler üzerine köşeye sıkışan şerefsiz CENTCOM, Cina köyündeki saldırıyı da kendinin yaptığını itiraf etti. Özür dile dilemeyen iblisin sıpaları, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve CENTCOM “Detayları paylaşacağız” şeklindeki alışıldık pisliklerine devam etti.

BATI BİLDİĞİNİZ ŞEREFSİZ

Trump yönetiminin ilk toplu katliamı olarak tarihe geçen bu saldırı, ABD'de kimin başkan olduğunun önemli olmadığını gözler önüne sererken, şerefsizliğin başta ABD olmak üzere batının genetik yapısına sirayet ettiğini bir kez daha gösterdi.

Suriye'nin Halep şehrinin batısındaki Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde bir camiye yatsı namazı vakti düzenlenen hava saldırısı sonucu ölen sivillerin sayısı 24'ten 58'e çıktı. Cina köyündeki sivil savunma yetkililerinden Yahya Cevad, yaptığı açıklamada, ''Rus uçağı olduğunu tahmin ettiğimiz bir savaş uçağı Halep'in Etarib ilçesi yakınlarındaki Cina köyünde namaz esansında bir camiyi bombaladı'' dedi.
Cevad, saldırı sonucu onlarca kişinin yaralandığını, enkaz altından çıkartılan ölü sayısının 24'ten 58'e yükseldiğini belirterek, ''Sivil savunma ekipleri saldırıya maruz kalan caminin enkazı altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor. Camide 200 ila 300 arasında kişi vardı.'' diye konuştu.

Ölü sayısının artmasından endişe edildiğini kaydeden Cevad, "Sivil savunma ekipleri ile köy halkı enkaz altında olanlara kısıtlı imkanlarla ulaşmaya çalıyor. Savaş uçağının ibadet yerini vurması kabul edilir bir şey değil.'' değerlendirmesinde bulundu.

ABD Cina köyü yakınlarında saldırı gerçekleştirdiğini kabul etti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Halep'in Cina köyü yakınlarında bir hava saldırısı gerçekleştirdiklerini kabul etti. CENTCOM, yaptığı yazılı açıklamada, Halep'in Cina köyü yakınlarında bir hava saldırısı gerçekleştirdiklerini kabul etti. Konuyla ilgili ilk yazılı açıklamasında söz konusu saldırının İdlib'de gerçekleştirildiğini kaydeden CENTCOM, "El Kaide'ye ait bir toplanma yerinin vurulduğunu ve çok sayıda teröristin öldürüldüğünü" iddia etmişti.

Türk muhabirin İdlib'deki saldırı ile Cina köyündeki saldırının aynı saldırılar olup olmadığı şeklindeki sorusuna cevap veren bir CENTCOM yetkilisi, saldırının İdlib'de değil Halep'in Cina köyü yakınlarında gerçekleştirildiğini kabul etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile CENTCOM söz konusu hadiseyi incelediklerini ve detayları paylaşacaklarını kaydederken, saldırının söz konusu cami saldırısı olabileceğini inkar etmedi.

Mehmet Görmez'den tepki

gormez-tweet

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hava saldırısına ilişkin, bir insanı secdedeyken öldürmenin ve bir mabedin göğsünü delmenin hem Allah katında hem de insanlık önünde hiçbir açıklamasının olamayacağını bildirdi. Görmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İnsanlık dışı bu saldırıyı şiddetle telin ettiğini vurgulayan Görmez, "Halepli kardeşlerimize ve bütün Müslümanlara başsağlığı diliyor, şehitlere rahmet, acılı ailelerine sabır niyaz ediyorum" açıklamasını yaptı.

BATI BİLDİĞİNİZ ŞEREFSİZ

İslam âleminin tepkisini çekmemek için “El Kaideci teröristleri vurduk” diyen ABD'nin yalanı çok kısa sürede ortaya çıktı. Eceli gelen ABD'li Conilerin Suriye'de ibadet ederken vurduğu topluluğun büyük kısmının, radikalizme karşı çıkan Tebliğ Cemaati mensupları olduğu ortaya çıktı. Sık sık “yanlışlıkla” sağı solu vuran ABD'nin bir kez daha “terörist” iftirası atarak masum Müslümanları şehid ettiği belirlendi. Halep'in batı kırsalında yaşayan Tebliğ Cemaati, perşembeyi cumaya bağlayan her gece gece yatsıdan sonra bölgedeki bir camide toplantı düzenliyor. Önceki akşam da Hazreti Ömer Camisi'nde yerel halkla bir araya gelen topluluk, namazın ardından sohbet yapacaktı.

CAMİYİ BİLE BİLE, GÖRE GÖRE BOMBAMIŞLAR

ABD vahşi saldırının üstünü yalan dolanla örtemeye çalışırken, saldırının olduğu yerde bulunan Etarib Sivil Savunma ekibi yetkilisi Mustafa Ubeyd, saldırıdan 5 dakika sonra hadise yerine ulaştığını söyledi. “Gittiğimizde insanlar yerlerde yatıyordu. Birçoğunun uzuvları kopmuştu” diyen Ubedy, “Saldırıya şahit olanlardan öğrendiğimize göre, uçaklar ilk anda camiye 3 bomba atmış. Dışarıya çıkmaya çalışanların üzerine de dördüncü bombayı atmışlar” diyerek vahşi saldırının nasıl yapıldığını ifşa etti.

BUNLAR TERÖRLE MÜCADELE EDENLERİ VURUYOR

1927'de Hindistan'ın Mevat kasabasında Hint asıllı Muhammed İlyas Kandehlevi'nin kurduğu Tebliğ Cemaati'nin milyonlarca mensubunun büyük bölümü Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'te yaşıyor. İslam ülkeleri haricinde de mensupları olan Tebliğ Cemaati'nin en yaygın kurallarının başında, radikal öğretilere mesafe koyması, şiddete başvurmayı reddetmesi ve politikadan uzak durması geliyor. Cemaatin mensupları “Bişva İçtiması” isimli geleneksel yıllık buluşmasını en son 3 milyon kişinin katılımıyla Bangladeş'te gerçekleşmiş. Topluluk ABD ve BM Güvenlik Konseyi'nin terör örgütleri listesinde de yer almıyor.

TONER SOYTARISINDAN MASALLAR 

ABD'li katiller dünyanın her yerinde Müslümanları vahşice öldürmek için fırsat kollarken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner ise Türkiye'ye küstahça bir çağrı yaptı. Bombalanan camide hâlâ dumanlar tüterken ABD'li Toner, Hollanda ile yaşanan krizle ilgili “Türkiye'yi ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve diğer temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırdıklarını” söyledi. ABD'nin insan hakları ve temel özgürlükler konusunu dile getirmekte uzun bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Toner, yüzsüzlük, ikiyüzlülük, yalancılık, şerefsizlik, şeytanlık ve iftirada sınır tanımadıklarını bir kez daha ortaya koydu.

ABD BİR YANDAN, İSRAİL BİR YANDAN

ABD'nin cami bombalarken İsrail'in de Suriye'ye gece boyunca hava saldırı düzenledi. Esed rejimine göre, Palmira yakınlarındaki askeri bir noktayı hedef alan İsrail jetlerinden biri düşürüldü. Şam'dan yapılan açıklamada, “Uçaksavar sistemlerimiz İsrail saldırısına karşılık verdi ve uçaklardan birini işgal altındaki bölgede düşürdü. Bir uçak da vuruldu, diğerleri ise kaçtı” ifadeleri kullanıldı. Jetlerinden birinin düşürüldüğünü reddeden işgalci İsrail ise, “Bildiğimiz kadarıyla ne İsrail Hava Kuvvetleri uçakları ne de İsrail vatandaşlarının güvenliği tehlikeye atıldı” cevabını verdi.  

18-YS-SYF01-r_6

Yorum Yaz

  632312

-