20 AĞUSTOS 2019 SALI

TRUMP'TAN ESKİ YASAĞA YENİ KILIF!

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına 3 ay yeni vize sınırlaması getiren düzenlemeyi imzaladığını bildirdi


TRUMP'TAN ESKİ YASAĞA YENİ KILIF!

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına 3 ay yeni vize sınırlaması getiren düzenlemeyi imzaladığını bildirdi. Beyaz Saray, Trump'ın yeni vize düzenlemesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada vize sınırlaması getirilen ülkelerin İran, Suriye, Somali, Sudan, Yemen ve Libya olduğu belirtildi. Trump'ın daha önce imzaladığı kararname hemen yürürlüğe girmişken, yeni imzalanan kararnamenin 16 Mart'tan itibaren uygulanmaya başlanacağı ve böylece muhtemel karışıklıkların önüne geçileceği kaydedildi.

Irak yeni kararnameden çıkarıldı

Daha önce imzalanan kararnamede yer alan Irak'ın yeni kararnameden çıkarılması dikkat çekti. Beyaz Saray'ın açıklamasında, Irak'ın ABD Hükümetiyle işbirliği içerisinde olarak, vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarını güvenlik sorgulamasına tabi tutacağı kaydedildi.

Ayrıca yeni düzenlemeden ABD'de yasal oturma hakkına sahip Yeşil Kartıların (Green Card) ve halihazırda geçerli bir Amerikan vizesi taşıyanların etkilenmeyeceği ifade edildi.

Önceki düzenlemede "ikinci bir talimata kadar ABD'ye kabulleri durdurulan" Suriyeli mültecilerin yeni düzenlemede diğer mültecilerle aynı statüde ele alındıkları ve tüm mülteci programının 4 aylığına askıya alınacağı bilgisi de yer aldı.

Yeni kararnamede ABD'ye alınan mülteciler konusunda da yeni bir düzenlemenin getirilmesi dikkat çekti. Yeni kararnamenin uygulamaya geçmesiyle birlikte ABD, 120 günlüğüne hiçbir ülkeden mülteci kabul etmeyecek.

Yeni yasağa karşı tepkiler yağmaya devam ediyor. Kongrenin Müslüman üyesi İndiana eyaleti temsilcisi Andre Carson da Trump'a tepki gösteren diğer bir isimdi. Yeni kararnameyi "Müslüman Yasağı 2.0" olarak tanımlayan Carson, "Trump tekrar benzeri bir yasağı uygulamaya çalışıyor. ABD sınırlarının Müslümanlara kapatılmasına karşıyız" sözleriyle tepkisini gösterdi.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Başkanı Awad, ABD'nin vize sınırlamasına tepki göstererek, “Vize sınırlaması temelde Müslümanları hedef alıyor. Bu, anayasaya açıkça aykırıdır" dedi.

Yorum Yaz

  835949

-