8 TEMMUZ 2020 ÇARŞAMBA

TÜRK BAYRAĞINI GÖRÜNCE TİTREYİN BRE GAFİLLER

Akdeniz’de kurulması planlanan enerji koridorundan Türkiye’yi saf dışı bırakmaya çalışan emperyalist güçler, Mavi Vatan Tatbikatı’ndan sonra yapılan Denizkurdu-2019 tatbikatıyla şaşkın ördeğe döndü. 131 gemi, 57 uçak, 33 helikopter ve 900 personelin katıldığı Denizkurdu-2019 tatbikatı gösterdi ki Türkiye Akdeniz’deki enerji koridorunu küresel şer şebekelerine bırakmayacak.


TÜRK BAYRAĞINI GÖRÜNCE TİTREYİN BRE GAFİLLER

SON DÖNEMDEKİ EN BÜYÜK TATBİKATLARDAN 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterle Anadolu'yu çevreleyen üç denizde eş zamanlı düzenlenen en büyük planlı tatbikatlardan Denizkurdu-2019, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığında, seyre çıkacak gemilere saat 08.00'de Türk bayrağı çekilmesiyle başlatıldı. Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz olmak üzere aynı anda üç denizde icra edilecek Denizkurdu-2019 tatbikatı geniş katılımlı, gelişmiş kriz, gerginlik ve harp dönemi senaryolarına istinaden, stratejik ve operatif seviyede icra edilecek. Son dönemdeki en büyük tatbikatlardan olan Denizkurdu'na, 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile 25 bin 900 personel katılıyor.

FİİLİ ATIŞLAR GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Tatbikatta, 17 Mayıs'a kadar temeli deniz nevilerine yönelik su üstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, amfibi harekat, mayın harbi, elektronik harbi, denizde denetim harekatı ve denizaltıdan personel kurtarma eğitimlerini içeren harekata hazırlık eğitimleriyle fiili atışlar gerçekleştirilecek. Hava Kuvvetleri Komutanlığından taktik hava gayreti, havadan ihbar kontrol uçağı, Kara Kuvvetleri Komutanlığından taarruz helikopterleri ve genel maksat helikopterlerinin de iştirakiyle tatbikatta, müşterek eğitimler ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı kıyı birliklerince görev fonksiyonlarına yönelik eğitimler icra edilecek.

YERLİ VE MİLLİ SİLAHLAR KULLANILIYOR

Tatbikat kapsamında yerli ve milli silah sistemleriyle yüksek süratli su üstü ve hava dronlarına atışlar, gemiden karaya çok namlulu roketatar atışları, vurucu insansız hava aracı atışları, silahlı insansız hava aracıyla atışlar, UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları başta olmak üzere birçok atış ve eğitim yapılacak.

Yorum Yaz

  074969

-