26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

TÜRK DEMOKRASİ TARİHİNDE KARA BİR LEKE 27 MAYIS DARBESİ: CHP’İN BOYNUNDAKİ AĞIR VEBAL

Türk demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan ve Türk milletinin vicdanında derin yaralar açan 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden 59 yıl geçti. 1946 yılının ocak ayında kurulan ve Mayıs 1950'de halkın büyük desteğiyle baskıcı CHP düzeni ağır yenilgiye uğratarak iş başına gelen Demokrat Parti 27 yıllık tek parti dönemine son verdi.


TÜRK DEMOKRASİ TARİHİNDE KARA BİR LEKE 27 MAYIS DARBESİ: CHP’İN BOYNUNDAKİ AĞIR VEBAL

"Yeter söz milletin" sloganıyla milli irade ön plana çıktı

Seçimlerde DP yüzde 55 oy alarak 416 milletvekili ile Meclis'e girdi. Aynı seçimde CHP 69 sandalye kazanarak hüsrana uğradı. İlk Demokrat Parti iktidarında Celal Bayar Cumhurbaşkanı, Refik Koraltan TBMM Başkanı oldu. Birinci Adnan Menderes hükümeti 22 Mayıs 1950 tarihinde göreve başladı.

"Yeter söz milletin" sloganıyla halkın karşısına çıkan Demokrat Parti'nin ilk icraatlarından biri, Arapça ezanı serbest bırakmak oldu. Haziran 1950 tarihinde yapılan düzenlemenin Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından onaylanması neticesinde CHP'nin 1932'de çıkardığı "Türkçe ezan düzenlemesi" tarihe geçti.

DP icraatları halkı memnun etti, CHP kumpaslara başladı

"Milli irade" kavramının odağa alındığı DP döneminde tarımda kullanılan traktör sayısı arttı. Makineleşme nedeniyle yaşanan tarımdaki mahsul artışı halkı memnun ederken, DP iktidarı sanayi, eğitim, sağlık ve ulaştırma konularında önemli adımlar attı.

DP-CHP arasında siyasi çekişmeler yoğun şekilde devam ederken DP'nin CHP'nin taşınır-taşınmaz mallarının Hazine'ye devri için yaptığı düzenleme, 1953 yılında Cumhurbaşkanı Bayar'ın onayıyla yürürlüğe girdi. Söz konusu adımla iki parti arasındaki uçurum derinleşmeye başladı.

Takvimler 2 Mayıs 1954'ü gösterdiğinde, Türk halkı yeniden sandık başına gitti. DP rekor kırarak oyların yüzde 57'sini aldı ve 502 milletvekili çıkardı. CHP ise hezimete uğradı ve sadece 31 milletvekili çıkarabildi.

CHP ve başındaki İsmet İnönü tarihi yenilgiyi hazmedemedi

Bu tarihi yenilginin ardından itirazlar yüksek sesle dile getirilmese de oklar İsmet İnönü'ye çevrildi. Bu süreçten sonra demokratik yollarla Menderes'i ve DP'yi yenemeyeceğini gören İnönü darbeye zemin hazırlamak için darbeye giden sürece çanak tuttu. Atatürk'ün Selanik'te doğduğu eve bomba atıldı. Ardından 6-7 eylül olayları ile azınlıkların dükkanları yağmalandı. İsmet İnönü'nün gezilerinde meydana gelen olayları ve öğrenci gösterileri gerilimi tırmandırdı. Basının yalan haberleri ise darbe zeminini tamamlamaya yetti. Ve nihayetinde halkın refah ve iktidarına demokrasi tarihine kara leke olarak geçen en ağır darbe 27 Mayıs 1960'ta vuruldu.

Yorum Yaz

  954118

-