29 EYLÜL 2020 SALI

TÜRK POLİSİ YERLİ İHA İLE GÖZETLEYECEK

Emniyet Genel Müdürlüğü, havadan keşif için yerli İnsansız Hava Aracı ile Bomba İmha Robotu alınması için Savunma Sanayi Müsteşarlığı anlaşma imzaladı.


TÜRK POLİSİ YERLİ İHA İLE GÖZETLEYECEK

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne (EGM), havadan keşif için yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) ile Bomba İmha Robotu alınması için Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) anlaşma imzaladı. SSM'den verilen bilgiye göre, Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) için toplam 6 uçak ve 4 yer kontrol istasyonundan oluşan 2 sistem için sipariş verildi. Ayrıca Aselsan'dan da 16 hafif zırhlı bomba imha ile 100 adet de iki kişi tarafından taşınabilir bomba imha robotu alınacak.

Yüzde 100 milli ve özgün tasarım

İlk olarak 2014 Kasım tarihinde kabul aşamasını başarıyla tamamlayarak Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ve aktif olarak kullanımda olan Bayraktar Taktik Blok 2 (TB2) İHA'nın uçuş kontrol sisteminden otomatik pilotuna kadar tüm tasarım yüzde 100 milli ve özgün. Üç yedekli uçuş kontrol sistemi ile hava aracı hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik bir şekilde taksi, kalkış, seyir, iniş, fren ve park gibi aşamaları gerçekleştirebiliyor. Türk savunma sanayinde rekor olan yüzde 93 yerli sanayi katılımı ile üretimi yapılan hava aracı 12 metre kanat açıklığına sahip. Toplam kalkış ağırlığı ise 650 kilogram. Bayraktar, 14 Haziran 2014 tarihinde kendi klasmanında en yüksek irtifa olan 27,030 feet (yaklaşık 9 bin metre) irtifaya çıkarak 6 Ağustos 2014 tarihinde de 24 Saat 34 dakikalık uçuş gerçekleştirerek rekorlara imza atmıştı.

TSK'da 12 bayraktar uçuyor

2015 Haziran'da yapılan 2. Teslimat ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde halen 12 adet Bayraktar TB2 İHA bulunmakta. 1 yıl içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde kullanıma girmesi beklenen sistemler standart olarak 22,500 feet (yaklaşık 7 bin metre) irtifada en az 20 saat uçuş özelliğine sahip olacak.

Yorum Yaz

  986310

-