23 ŞUBAT 2020 PAZAR

TÜRK SİNEMASINA MİLYONLARCA LİRALIK DESTEK

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türk sinemasına 14 yılda sağlanan maddi destek miktarı 430 milyon liraya ulaştı. Sektöre sadece 2017'de 55,7 milyon lira kaynak aktarımında bulunuldu.


TÜRK SİNEMASINA MİLYONLARCA LİRALIK DESTEK

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türk sinemasına 14 yılda sağlanan maddi destek 430 milyon liraya ulaşırken, sektöre sadece 2017'de 55,7 milyon lira kaynak aktarımında bulunuldu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlıkça sağlanan ve Türkiye'de sinema sektörünün tek fon kaynağı olan sinema destekleri, Türk sinemasının son yıllardaki hızlı gelişimine önemli katkılar sağlıyor.

Sinema Genel Müdürlüğünün verilerine göre, Türk sinemasına 2004-2018 yıllarında aktarılan toplam destek miktarı 430 milyon liraya ulaştı. Sadece 2017'de verilen destek ise 55,7 milyon lira olarak gerçekleşti.

Sinemada yeni destek başvuruları başladı
Sinema desteklerine ilişkin yeni bir duyuruya çıkan Bakanlık, "Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım", "İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen", "Yapım Sonrası", "Senaryo ve Diyalog Yazım", "Araştırma-Geliştirme", "Animasyon Film Yapım", "Belgesel Film Yapım" ve "Kısa Film Yapım" türlerinde destek almak isteyenlerin başvurularını 5 Kasım'a kadar kabul edecek.

Başvurular, bürokrasiyi azaltmak ve erişimi kolaylaştırmak amacıyla geçen yılın temmuz ayında başlatılan uygulama kapsamında, "e-Devlet" sistemi üzerinden yapılabilecek. Başvurulara ilişkin bilgi ve belgeler, "http://www.sinema.gov.tr" adresinde yer alıyor.

Sağlanan milyonlarca liralık destekle sinema sektörüne "can suyu" olan fona, bu dönemde de rekor başvurunun yapılması bekleniyor.

Türkiye'nin "gurur" yapımları Bakanlık destekli
Bakanlıkça bugüne kadar desteklenen filmler arasında drama dalında en çok izlenen film unvanını elinde bulunduran "Ayla", 2016 yılının en çok izlenen filmi "Dağ 2", Cannes Film Festivali'nden Altın Palmiye ile dönen "Kış Uykusu" ve Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülünü kazanan "Bal" filmi de yer alıyor.

Ayrıca Türkiye'nin 91. Akademi Ödülleri'ndeki (Oscar) adayı olarak belirlenen Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi "Ahlat Ağacı" da dahil olmak üzere son 5 yıllık dönemde Türkiye'yi Oscar'da temsil eden tüm filmler, Bakanlık destekli yapımlar olarak da ön plana çıkıyor.

Yorum Yaz

  078145

-