21 EYLÜL 2018 CUMA

TÜRKİYE, ARTIK SENİN BİLEĞİNİ KİMSE BÜKEMEZ

Bundan böyle tam bağımsız bir ülkeyiz


TÜRKİYE, ARTIK SENİN BİLEĞİNİ KİMSE BÜKEMEZ

Papazından sonra konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un tutuklanması ile şeytanlıkları afişe olan ABD bunalıma girdi. Ankara'nın S-400 füze alımı, Madura'yı ağırlaması, Suriye hamlesi, PKK'yı bitirmesi, IKBY'nin ‘Yeni Siyonistan' olmasına izin vermemesi, Katar'ı yem etmemesi, İran ile iyi ilişkiler kurması ve dolar yerine TL ile ticaret hamlesi gibi süreçler Türkiye'nin yeni bir güç olarak doğmasına yol açarken; ABD'nin şeytanî liderliğinin de tartışılmasına neden oldu. Bunu sindiremeyen PKK ve FETÖ'nün hamisi, 15 Temmuz 2016 iç savaş ve işgal girişiminin planlayıcısı ABD, bir bankacıyı ve bazı Türk vatandaşlarını tutukladı. Ardından da Türk vatandaşlarına vize yasağı getirdi. Türkiye'nin ardından misillemede bulunması, önceki gece iki ülke ilişkilerinde tarihte ender görülen bir restleşmenin yaşanmasına yol açtı. Restleşme yeni bir dünyanın müjdecisi olarak yorumlandı.

TÜRKİYE SINIRI GEÇİNCE AMERİKA SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Son dönemde ardı ardına darbeler alan, Kuzey Kore liderinin dalga geçtiği, İran'ın DAEŞ'le aynı kategoriye sokmakla tehdit ettiği, Filipinler Devlet Başkanının neredeyse her sabah küfür ettiği, ülkede makinalı tüfekli insanların otellerden etrafa ateş açarak katliam yaptığı ve artık dünyada büyük küçük hiçbir ülkenin takmadığı Amerika, Türk askerinin sınırı geçerek İdlib'e girmesi ve Türkiye'de fitne üssü olarak kullandıkları konsolosluklarında görevli casuslarının Türk polisi tarafından tutuklanması ile adeta sinir krizine girdi. 

ABD'YE GELEN VURUYOR GEÇEN VURUYOR

Ardı ardına aldıkları darbelerle deli numarası yaparak dünyayı korkutmaya çalışan Başkanları Trump'ın Twitter mesajları üzerinden tehditler yağdırmak harici bir şey yapamadığı Amerika, son dönemde Türkiye ile ortak hareket eden İran'ı nükleer anlaşmayı sona erdirme tehdidiyle adam etmeye çalışırken, Pakistan'ı da terörü destekleyen ülkeler listesine almakla tehdit etti. Türkiye'nin öncü güçlerinin sınırı geçerek İdlib'e girmesinin hemen ardından ise bu kez yeni icadı vize kısıtlamasını gündeme getirdi. FETÖ'cülerin ve kendi adamlarının sığınma başvuruları hariç Türkiye'de konsolosluklarda vize işlemlerini durduran ABD, geçtiğimiz aylarda da THY'nin Amerika uçuşlarına dizüstü bilgisayar yasağı getirmişti.

TÜRKİYE ABD'NİN RESTİNİ TEPESİNE GEÇİRDİ

Önceki gece Türkiye ile ABD ilişkilerinde tarihte ender görülen bir restleşme yaşandı. ABD'nin Türkiye'den vize başvurularını askıya alma kararı almasından hemen sonrasında Türkiye de jet hızıyla misillemede bulundu. Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya çalışan ABD'de soğuk duş etkisi yapan vize kararında, Türk makamların sunduğu gerekçelerin ABD ile aynı olması dikkat çekti. ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin açıklamasının ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de aynı tonda açıklama yaptı. Uygulama kapsamında sınırda bandrol vize, e-vize ve etiket vize durduruldu. Öte yandan yarın Türkiye'ye gelecek ABD'liler vize kararından etkilenmeyecek.

‘TUTUKLAMA' ABD'Yİ GERDİ

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un, FETÖ bağlantısı nedeniyle tutuklanması üzerine ABD Büyükelçiliği “İddiaların temelsiz olduğuna inanıyoruz” açıklamasıyla tepki göstermişti. Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu da, “Söz konusu kişi ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir” cevabını vermişti. Ardından Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Burada üzerinde durulması gereken ABD Büyükelçiliğinin de bir terör örgütüyle bu kadar içli dışlı birisinin Türk makamlarına bildirilmeden ABD Büyükelçiliğinde çalışması ve bu kadar isnat bulunan birinin orada bulundurulması. 'Biz nasıl böyle birini burada tutuyoruz' diye biraz onun üzerinde kafa yorarlarsa daha isabetli olur” demişti.

BATI BASINI DA ŞAŞKINA DÖNDÜ

Vize restleşmesi ile afallayan ABD basını hadiseyi “Kısasa kısas” şeklinde verdi. Washington Post, “Vize konusunda kısasa kısas yaklaşımı iki ülke ortaklığının gerilediğini gözler önüne seriyor” başlığını atarken, gazetede “Beklenmedik korkutucu viraj” yorumu yer aldı. New York Times “ABD Türkiye ile vizeleri askıya aldı, Türkiye'den aynı cevap geldi”; İngiliz The Guardian, “İstanbul'daki konsolosluk ekibinden Türk bir çalışanın casuslukla suçlanması `konsolosluk personeli güvenliği´ konusunda soru işaretleri oluşturuyor”, Alman Der Spiegel, “Tutuklanan ABD çalışanı ihtilafa yol açtı”; Fransız Le Monde ise “ABD ve Türkiye vize hizmetlerini askıya aldı” diye yazdı.

AMERİKA'NINCI KRİPTOLAR GÖZYAŞINA BOĞULDU

ŞARAPÇI PANİĞİ

Normal şartlarda uluslararası krizlerde kendi ülkelerinin arkasında durması ve piyasalara güven telkin etmesi beklenen kurumlardan olan TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Konseyi Başkanı şarapçı Tuncay Özilhan, geçmişte olduğu gibi yine piyasalara korku ve panik pompalamaya çalıştı.

HÜRRİYET EKİBİ BAYRAM ETTİ

Batı ülkeleriyle yaşanan her krizde Türkiye'ye karşı cephe alan ve Türkiye düşmanı batıyı savunan Hürriyet gazetesi yine şaşırtmadı. Hürriyet'in internet sitesinde manşetlerde Türkiye için yazılan felaket senaryoları dikkat çekti. Hürriyet yazarı Uğur Gürses ise “Türkiye'deki piyasalarda finansal açıdan ‘yazın bittiğine' dair çok emare ortaya çıkmıştı.

‘BİR GÖZALTI KARARI DAHA' İDDİASI

Öte yandan yaşanan krizin ve vizelerin karşılıklı durdurulmasının nedeninin “Başsavcılığın dün sabah verdiği yeni bir gözaltı kararı” olduğu ileri sürüldü. Çeşitli basın organlarında yer alan haberde, “Tutuklanan Metin Topuz'dan sonra dün sabah Amerikan Konsolosluğu'nda Emniyetle ilişkileri götüren yeni bir isim için tutuklama kararını tebliğ edildi. Bu kişi henüz yakalanmadı. ABD konsolosluğundan dışarıya çıkmadı” ifadeleri yer aldı.

MERKEZ BANKASI KENDİNDEN EMİN: HERHANGİ BİR SORUN YOK

Piyasalardaki hareketlenme ve TL'deki değer ‘kaybı' üzerine açıklama yapan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, “Sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı yok. Piyasaları yakından takip ediyoruz” dedi. Reuters'a konuşan Uysal, “Swap piyasasında TL pozisyon alan bazı yatırımcıların bir miktar pozisyon ayarlama eğiliminde oldukları görülüyor, jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici bir etki olabilir, yakından takip ediyoruz. Bankalardaki döviz tevdiat hesapları son dönemdeki en yüksek seviyelerinde” ifadelerini kullandı.

FELAKET TELLALI HÜRRİYET

Batı ülkeleriyle yaşanan her krizde Türkiye'ye karşı cephe alan ve batı ülkelerinin haklarını savunan Hürriyet gazetesi yine şaşırtmadı. Hürriyet'in internet sitesinde manşetlerde Türkiye için yazılan felaket senaryoları dikkat çekti. Bilhassa "Kriz kimleri etkileyecek? Tur alan Türkler ne yapacak" ve "Altın fiyatlarında riskli yükseliş" öne çıktı. Hürriyet yazarı Uğur Gürses'in, “Türkiye'deki piyasalarda finansal açıdan ‘yazın bittiğine' dair çok emare ortaya çıkmıştı. ABD gibi bir ülkeyle politik-diplomatik krizle; sonbaharı bile görmeden ‘kışa' adım attık” şeklindeki yorumu da pes dedirtti. 

SÖZCÜ'NÜN BİR TEK ZİL TAKIP OYNAMADIĞI KALDI

ABD ile yaşanan gerilimi büyük bir iştahla haber yaptığı anlaşılan Sözcü gazetesinin internet sitesi de Merkez Bankası'nın “hiçbir sorun yok” açıklamasını görmezden gelerek, sürmanşetten ve manşetten piyasalardaki dalgalanmayı büyüterek verdi. Manipülatörlerin dümenine su taşıyarak, yatırımcıları korkutmaya ve panik havası estirmeye çalışan batının Sözcü'sü, ‘Borsa serbest düşüşte' ve ‘Dolar vizesiz uçuyor' başlıkları dikkat çekti.

ABD'Yİ YENİDEN HARACA BAĞLAYABİLİRİZ

ABD ve batı ülkelerinin Türkiye'deki sözcüleri algı operasyonlarına devam ederken; son gelişmeler Time Dergisi'nde yayınlanan bir haberi akıllara getirdi. Time'a göre ABD geçmişte yıllarca Osmanlı Devleti'ne vergi ödemek zorunda kalmıştı. Amerikan Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin başlattığı “Avalon Projesi” çerçevesinde yayınlanan tarihi anlaşmaya göre, Akdeniz'deki Osmanlı Korsan Gemileri'nin saldırılarına maruz kalan ABD, üst üste çok gemi kaybedince 22 maddeden oluşan bir anlaşmaya imza atmak zorunda kalmıştı. Buna göre ABD Akdeniz'deki faaliyetleri için Osmanlı'ya vergi, ayrıca Cezayir'deki esirlerin bırakılması için de 642 bin 500 dolar “haraç” ödeyecekti. 5 Eylül 1795'te yılında imzalanan ‘Dostluk ve Barış Anlaşması' ile ABD tarihinde ilk kez bir devlet tarafından haraca bağlanmış ve Türk Dili'nde hazırlanan anlaşma aynı zamanda ABD tarihinde imzalanmış ender dilli anlaşmalardan da biri olmuştu.

 

 

 

 

Yorum Yaz

  619149

-