23 ŞUBAT 2020 PAZAR

TÜRKİYE, AVRUPA’DIR

AB Komisyonundan Türkiye ile ilgili hazırlanan raporu sert bir dille eleştiren Faruk Kaymakcı, “Türkiye'nin AB'den uzaklaştığına dair tutarsız ifadeler var. Türkiye, sapasağlam yerinde duruyor. Türkiye, Avrupa'dır. Ancak AB'yi Avrupa'dan ve aday ülke Türkiye'den uzaklaştırmaya çalışan bazı çevreler de var. Biz bunlara itibar etmek istemiyoruz” dedi.


TÜRKİYE, AVRUPA’DIR

İSTANBUL SEÇİMLERİ SİZİ NE İLGİLENDİRİR?

Görev süresi ekim sonunda bitecek olan mevcut Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 2019 Genişleme Paketi kapsamında son "Türkiye Raporu"nu açıkladı. Raporda, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin eleştirilere de yer verildi. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul'daki seçimleri yenileme kararı ile Güneydoğu'da bazı belediye başkanlıklarının ikinci gelen adaya verilmesinin “ciddi endişe kaynağı” olduğu ifade edildi.

BUNLARA İTİBAR ETMEK İSTEMİYORUZ

AB'nin raporuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, “Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin temeli tam üyeliğe dayanmaktadır. Biz AB ile al-ver ilişkisine dayanan bir ilişkiden yana değiliz. Biz hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin çıkarına olacak tam üyelikten bahsediyoruz” dedi. Raporda, Türkiye'nin AB'den uzaklaştığına dair tutarsız ifadeler var. Türkiye, sapsağlam yerinde duruyor. Türkiye, Avrupa'dır. Ancak AB'yi Avrupa'dan ve aday ülke Türkiye'den uzaklaştırmaya çalışan bazı çevreler de var. Biz bunlara itibar etmek istemiyoruz” ifadesini kullandı.

KENDİNİZİ PARÇALASANIZ DA DOĞU AKDENİZ'İ YEDİRMEYİZ

DOĞU Akdeniz'deki enerjinin hakimi olmak için her türlü şeytanlığı yapan küresel şer güçleri, uşakları olan AB Komisyonu aracılığıyla, “Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarını ‘yasa dışı' şeklinde nitelendirerek, Ankara'nın ‘iyi komşuluk ilişkilerine riayet etmesi' çağrısında bulundu.

Lakin yeni dünyanın nizam koyucusu olan Türkiye, Doğu Akdeniz'de yaptığı hamlelerle, sondaj gemileriyle ve askeri gücüyle enerjiyi küresel şer odaklarına yedirmeye niyetli değil.

AB RAPORUNDA HADDİ AŞAN AÇIKLAMALARDAN BAZILARI

- Raporda, AB'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimini güçlü biçimde kınadığı anımsatılarak, "Türkiye'nin böylesi ciddi bir tehdit karşısında aldığı önlemlerin anlayışla karşılandığı" aktarıldı. Raporda, bununla birlikte darbe girişiminden bu yana olağanüstü hal dahilinde alınan geniş kapsamlı tedbirlerin “endişe verici” olduğu belirtildi.

- Türkiye'deki “siyasi kutuplaşmanın” TBMM'de yapıcı diyaloğu engellediği yorumu yapılan raporda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) vekillerinin tutuklanması eleştirildi.

- Raporda, kişisel cezai sorumluluğun ancak güçler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma hakkının gözetilmesiyle mümkün olacağının altı çizilerek, bu konularda Avrupa Konseyinin Türkiye'ye tavsiyelerinin tam olarak uygulanmadığı kaydedildi.

 

Yorum Yaz

  635904

-